avent göğüs pompası ve bpa

NihanUgun soruyor: 10

Oğlum şu anda 5 aylık ve sadece anne sütüyle besleniyor. Tekli elektrikli avent pompam var ama malesef BPA free değil. Şimdilik evde olduğum ve dolayısıyla fazla süt sağmam gerekmediği için bu konuyu çok sorun etmedim ancak oğlum 11 aylık olduğunda işe döneceğim ve umuyorum ki emzirmeye devam ediyor olacağım. Bunun azı çoğu olmaz tabi ama o zaman günde 3 kere BPA'lı pompayı kullanmaya gönlüm elvermeyecek. Tüm seti almama gerek olmadan sadece yedek parçalarını temin edebilirler mi diye Avent'e mail gönderdim cevap bekliyorum.

Biberonları atıp BPA freeleri almak maliyet açısından çok kolaydı ama şimdi tekrar 300-400 TL vermek mantıklı mı bilemiyorum. Gerçi BPA'nın zararları ile kıyaslandığında lafı olmaz tabii ki. Ben yenisini alacak gibi duruyorum. Sizler ne yaptınız?Kullanmaya devam mı ediyorsunuz yoksa yeni mi aldınız? 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


egem

Ben de aynı sorundan muzdaribim. Size yanıt geldi mi?


NihanUgun

Yanıt geldi yetkili servislerden temin edebilirmişiz. Yetkili servisleri içeren bir mail var elimde. Mail adresinizi verirseniz size de gönderebilirim.
Diğer bir bilgi daha bir arkadaşım bu parçaları 18 TL'ye satın almış Ümraniye yetkili servisinden. BPA'lı olup olmadıklarını sormamış ama. Bu kadar ucuza halledebilirsek harika olacak.


didemnurcan

NihanUgun bana da mail atabilir misiniz?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben de BPA içeren eski biberonlarımızı attım. 3 tane 125, 3 tane de 260 cc'lik BPA free biberon aldım kuzulara. Yalnız pompamız hala aynı. Peki nasıl bir sakıncası olur ki, yani pompa sonuçta, içinde kalmıyor süt, biberona akıyor hemen. BPA free pompa var mı ki acaba??

Bir de benim eski uçlarla yeniler karıştı mesela, onları ayırt etmek mümkün değil herhalde, BPA'lı, BPA'sız falan. İkisine de emzik aldım mesela onlar da BPA free, silikonlarda da BPA olayı var mı acaba, yoksa sadece dışıdaki plastik mi?? Saçma şeyler yazdıysam kusura bakmayın, gözlerim kayıyor mesajı yazarken.


NihanUgun

Yok gayet güzel yazmışsınız hemen bildiğim kadarıyla aydınlatıyorum. Emziklerde ve biberon uçlarında BPA yok diye biliyorum. BPA maddesi plastiğin serleştirilmesinde kullanılan bir maddeymiş. Eski biberonlarda olduğuna göre biberonla birebir aynı malzeme olan pompa ağzında da vardır mantığıyla hareket ediyorum. Biberonlardan sonra piyasaya %0 BPA diye ürün çıkarttılar
http://www.joker.com.tr/urun.aspx?stkID=25040
Herhalde sadece kutudan çıkaran biberonu %0 BPA koyup yeniden paketlemediler diye düşünüyorum.
BPA biberon kaynatıldığında veya steril aletine konduğunda açığa çıkıyormuş. E pompayı da steril ettiğimize göre aynı risk var demektir.
Az önce yetkili servisi aradım adamın dünyadan haberi yok. BPA ne dedi! Asıl skandal sonra Philips müşteri hizmetlerini aradım "Aaa hanfendi pompada BPA yok ki" dedi. "E siz bana mail gönderdiniz BPA'sız pompa yedek parçalarını yetkili servislerden alabilirsiniz diye" dedim. İnat etti. Ben de bana gönderdikleri maile cevaben tekrar yazdım bakalım ne diyecekler.
Bu akşam uyuyakalmazsam adam gibi araştırıp emin olacağım.
Bu konuda en güzel bilgiyi evin kedisinden almıştım.
http://evinkedisi.blogspot.com/2009_06_01_archive.html
Damla'nın BPA ile ilgili yazdığı bir yazıya Berceste'den gelen yorumda kendi yazdıkları dahil tüm linkler var. Bir göz atın isterseniz.
http://www.kitubi.com/2010/04/15/anneler-babalar-bloglar-ve-markalar-philips-avent/NihanUgun

Philips'ten gelen cevap:
Belirtmis oldugunuz konuyla ilgili olarak Mayis ayindan itibaren gelen tum Avent urunleri ve yedek parcalari BPA'sizdir. BPA'siz urunlerimiz bal sarisi rengindedir ve servisimizden temin edeceginiz yedek parcalarimiz bal sarisi renginde olmalidir.

Biberon gerçekten bal rengi. Karşılaştırma yapabilmek için yanıma biberonumu alıp servise öyle gideceğim. Sizi bilgilendirirm.

Bugün emzik almaya gittim onun da BPA'sızları çıkmış. Emzikte yok diye biliyordum yine kafam karıştı.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet emziklerde de BPA free olanlar var. Geçenlerde iki kuzuya da aldım BPA free olanlardan. Eskiden aldıklarımı kullanmıyorum artık. Ama tabi bugüne kadar oğluma kullandığım BPA içeren biberon ve emzikler için yapabileceğim hiçbir şey yok, ne acı...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Dur bakalım Nihan, merakla bekliyorum ben de pompanın yedek parçaları BPA'sız mı olacak. Kafayı sıyırtacaklar bize sonunda yaaa. :(Tunam10

ben de haziranda philips avent elektrikli pompa aldım.
aynen dedikleri gibi biberon ve parçalar  bal sarısı rendinde.
pompanın kutusunda da BPA'sız yazıyor.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hadi yaaa iyiymiş o zaman Pınar'cım. :) Neyse ki ben çalışmayacağım için (kız biraz büyüyene kadar) çok fazla kullanmayacağım bu ürünü. Cevaplamak için Üye ol