Kreş beklenti çatışması

meriden soruyor: 4

Merhaba arkadaşlar

oğlum geçen sene eylülde kreş e başladı yarım gün hala öyle devam ediyoruz. 3 yaş 3 aylikti başladığında.  Ben calismiyorum onun yasitlariyla oynamasi ve benim de islerimi haledip az nefes almam için başladık iyi de oldu herkes memnun gibi. Her gün Güle oynaya gitmiyor bazı gün de peki bugün gitmeyelim diyorum. Bence kreş te çok az oyun oynuyorlar hepsi aynı hep program var.. haydi hamur haydi şimdi bu resmi boyamaca haydi şarkı öğrenmece.. klik klak lego boru lego... günde bir kere sınırlı zaman oyun odası serbest oynayabildikleri yer.. bence en önemlisi serbest oyun ve ondan oğlum öyle hevesle gitmiyor bence. şimdi 4 yaş oldu. 11.00 gibi gidip 15.30 alıyorum.  sabahtan rahatça evdeyiz. şimdi kreş diyor ki eylül itibarı 17.00 ye kadar kalsın ona göre program ders olacak. nokta çizgi çalışma vs vs. bence uzun dedim gerek yok..ben oglan keyifli vakit gecirsin istiyorum ne o öyle iş gibi.. evdeyim zaten şimdi aldığımda bile yorgun oluyor kafa olarak. Eşim diyor ki madem ona yararlı olacakmış geri kalmasın gitsin hem gruba daha çok ait olmuş olur filan. 

Bence zaten okul hayatı başlayınca yeterince program vs olacak şu anki durum gayet yeterli. Kışın çocuğu karanlıkta alacağım 17.00 de bana çok gereksiz. Etrafimizda fazla çocuk yok malesef komşuda bir tane arkadaşı var onunla çok güzel oynuyorlar öğleden sonra iki taraf da musaitse en çok sevdigi şey bu. onunla bile oynayamayacak bu durumda. Ancak hafta sonu. Ben kreş in ısrar etmesini anlamadım.  Oğlan çocuğu bireysellesmesi gerekir miş anneyle aşırı bağ uzun vadede iyi olmazmis psikoloji falan bir sürü şey dedi bana çok abartı geldi. Üzüldüm çünkü memnunum kreş ten. serbest oyunun az olması hepsinde öyle çok yer baktım çünkü.  Bazen oglana soruyorum başka okul bakalım mı diye Hayır diyor. 

Sizin dusuncelerinizi merak ettim bu konuda. Öğlen uyumuyor akşam 20.30 gibi uyuyor sabah 07.00 uyanıyor.  


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


appleapple6

öncelikle 3 yaş çocukları sürekli aynı şeyi yapar tekrar eder ve bundan da zevk alır. çünkü tekrarlayarak öğrendidkleri yaştalar. ancak 4 de durum pek öyle değil. Hangi kreşe yolluyorsunuz bilmiyorum ama dediklerinde haklılık payları var. Çizgi çalışması olsun başka şeyler olsun çocuk kendi sosyal grubunda hepberaber bunu yapmaktan hoşlanabilir. Hoşlanmaz ise size gelip bunu rahatlıkla söyleyebilir. ona göre alternatif çözüm arasınız. Sadece komşudaki arkadaşla yeteri kadar sosyalleşemez hatta bir süre sonra sadece onun gelişimi kadar gelişim gösterir. birde böyle düşünün istedim.


ayazlali

Okulu bilmiyorum, benim dört yaşındaki oğlum yeni başladı ve bence de çok az serbest oyun var ama sorunca eğleniyorum diyor. Evde de zaten her an lego, kuru boya ve makas işleri ile uğraşıyor, kendisi istiyor yani. Erken götürüp erken alma şansınız var mı? Benimki 8:30-12:30 arası gidiyor.


meriden

Çok teşekkürler fikirleriniz için iyi geldi. Gecikmiş yazıyorum çünkü artık cevap gelmez diye düşünüyordum uzun süre cevap yoktu çünkü :)

Tek çocuk ile sosyalleşme ve gelişim üzerine yazdığınız bana iyi fikir verdi.. zaten o komşu oglandan fazlasıyla etkileniyor yaşı da neredeyse 6 onun. Eve gelir gelmez onunla oynamak istiyor.

Baştan daha erken gidip öğlen donuyorduk kreş madem evdesiniz daha geç gelsin ve 15.30 a kalsın.  Çünkü asıl aktiviteler vs ancak 10.00 gibi başlıyor. Çocukların gelmesi rahatlamasi vs derken hiç o sabah telasina girmenize gerek yok demişti.  Şimdi 10.00 10.30 gibi gidiyoruz çünkü 11.00 gibi biraz geç oluyordu yani bir yorgunluk gelmiş oluyordu tekrar. Duruma göre de 15.00 15.30 alıyorum. Fakat konuştum kesin olarak 17.00 ye kadar olmaz diye.  Iki gün öyle uzun kaldı da yazık çok yorgundu ve fazla etkilenmiş gibiydi zaten gerek de yok. Bizim oğlan biraz da hassas yapıda neyse kafamdaki düşünceler netleşti sağolunmeriden

Bizim oğlan da evde hamur boya makas yapıştırma vs  bolca yapıyor. O açıdan bir eksik yok kendi istiyor veya alıyor ulaşabilir yerdeyse. Kreş in de çok faydası oldu ama bize.. Cevaplamak için Üye ol