Sezeryan'da göğüslerde mi açıkta kalıyor? ve diğer soru..

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


GOGO05

benim üzerim komple örütüktü sadece karnım açıktı bence herkesinki böyledir gaz evet sorun bağırsak hareketlerinin normal olup olmadığını gösteriyor eğer gazını çıkartmazsan bi anormallik var diye çıkartmıyorlar ama genelde ertesi gün zaten çıkartıyorsun ve taburcu ediyorlar şimdiden hayırlı doğumlar sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah


river

merhaba.ben de sezeryan oldum.evet tamamen çıplak oluyorsunuz önlük giyiyorsunuz ameliyathaneye o şekilde alınıyosunuz zaten.ben epidudural oldum.ama genel anestezi olucaksanız gögüsleriniz açık kapalı ne farkeder görmyceksiniz ki..benim de karnımın baya üstüne kadar çektiler önlüğü gögüsüm falan açılmıştır yani..önüme perde gbi bişi koydular zaten göremedim..


 gaz sorunu da evet oluyor maalesef.gaz çıkmadan taburcu olamıyorsunuz..hatta evde de dikkat edin bol bol yürüyün diyor doktor rahat gaz çıkarabilmek için zira doğum sancısından beter sancı oluyor :) 


ketrin

canım öncelikle ana sayfaya ben hiçbişey yazamıyorum buradan engelli (şirkette). 1.sorunun cevabını net bilmiyorum çok merak etmedim ama girerken ameliyat önlüğünü nasıl giydiysem öyle uyandım:) doktorum amcamdı aslında sorar öğrenirim ben. 2 soru ameliyata girmeden lavman bazen yapıyorlar bana yapmadılar. önceki akşam o ihtiyacımı doğal yoldan gidermiştim zaten ameliyat için bşeyde yememiştim. ancak ameliyat sonrası dikilirken vs hava aldığından bağırsak florası bozulduğundan gaz genelde oluyor. yine doğal yoldan tuvalet ihtiyacını karşılamnı bekliyorlar bende olmayınca 2 kez lavman yaptılar. ama hiçççç korkma çok basit kendin yada bir akrabanda yapabilir. bana hemşireler yapmıştı.bunları çok düşünme belkide gerek olmaz. Umarım herşey yolunda gönlünce olur canım benim. sağlıkla bir olukta al kucağına minik meleğini


nnunnis

Ameliyat anında göğüslerin açıkta kalmıyor canım ben epidural sezeryan oldum ve odaya giderken mavi önlük giydiriyorlar sonra zaten genel anestezi değilse göğüslerden aşağı bir paravan koyuyorlar ve sen hiçbirşey görmüyorsun.Gaz soruna gelince evet bağırsak hareketlerinin sağlanıp sağlanmadığına bakılmadan göndermiyorlar.Merak etme ve gözünde büyütme hayırlısıyla bebeğini kucağına almanı dilerim nette de çok birşey araştırma kafan karışmasın.


aytul79

1. ameliyathaneye girdiğimde üzerimde önlük vardı. ameliyat masasına yatınca onu çıkardılar. boynumdan aşağısı kapalıydı. sonra anestezi uzmanı geldi ve örtüyü göğüs altıma kadar çekti. çünkü göğüslerime elektropedler takıldı. sonrasında üzerimdeki örtü tamamen kaldırıldı. ve kesilecek yerde buzz gibi bir pamuk parçası hissettim. sterilize ediyorlardı. hee bunların aslında ben uyuduktan sonra yapılması gerekiyordu ama ben tam anesteziyi almaya başlayacaktım ki aklıma tüpleri bağlamalarını hatırlatmak geldi. asistan bayanda eşimin imzasının olmadığını farketti. eşimi beklerken bu işlere de bir an evvel başlamak zorundalardı. benim için sorun olmadı. tüm ekibe kolaylıklar diledim ve uykuma daldım. uyandığımda odamda ve kızımı emziriyordum :)

2.dikişler fazlaca olduğu için gaz ciddi baskı yapıyor. bu nedenle gaz çıkarmadıkça ve hatta dışkınızı yapmadıkça taburcu edilmiyor diye biliyorum. bende her ikiside sorunsuz olduğu için normal süresinde taburcu olabildim.

bence daha fazla araştırmayın. olumsuzluk yaşayan biri bişey paylaşır kafanızda kurar durursunuz. bence rahat olun ve zamanın akışına bırakın herşeyi. yoksa iyice stres olacaksınız.

 ketrin

aytul79 çok güzel anlatmış her anı. ben anestezi almadan hatta odaya girer girmez bayıldığımdan hiçbirini bilmiyorumki:) ama Amcama sordum tamamen soymuyoruz dedi gögüslerle işimiz olmaz dedi:) rahat ol canım. Amcam dediğim aslında annemin kuzeni. ben hep amca derim. ailecek görüşrüz ama onun işi bu ve ben ona hep çok güvendim ve rahat hissettim kendimi. çekinme aklımın ucuna gelmedi hiç canım.


nurus

hayırlısı olsun kolay bir sezeryan olur ve kavuşursunuz bebeğinize....


siz neden üst tarafın açıklığını dert ettiniz ki kendinize,sütünüz üşür diye falan mı acaba???
asıl alt taraf açık !!! :))))


february

Ben genel anestezi oldum..ameliyata girmeden önce.hemşire geldi,ameliyat önlüğü giydirdi...tamamen soyunduktan sonra önlüğü giyiyorsun..sonra,sonda taktılar..sonra sedye geldi..beni ameliyathaneye aldılar..ameliyat masasına geçiş yaptım..başka br hemşire geldi..boynumdan aşağısına bir perde gerdiler...ben artık hiçbrsey göremedim yani..ama önlüğümü açtılar farkk ettim..sonra karnıma,buz gibi bir sıvı döktüklerini hissettim..baticon muş galiba...daha sonra kollarımı sağa ve sola doğru açtım..son bileğime anestezi uzmanı beyaz br sıvıyı enjekte ederken.ben bayıldım bile...göğsünün açıkta kalması çokta önemli değil..zaten hemen bayılıyorsun..doğumdan sonra,utanma falan pek kalmıyor..hemşire gelip senin hasta bezini falan değiştiryor..sondanı çıkarıyor vs...

Gaz olayına gelince..bağırsaklar,havayla temas ettiği için,ameliyat sonrası,çalışıp çalışmadığını anlamak için,gaz çıkarmanı bekliyorlar..yani büyük abdestini yaparsanda olur..illa gaz çıkarmana gerek yok..önemli olan bağısakların faaliyettemi değilmi?ona bakıyorlar...zeyzey

mahremiyet endişeniz var sanırım, anlıyorum.
3 seneyi geçti doğumun üzerinden, tam hatırlamıyorum ama göğüsler kapalıydı, yani örtü veya önlük vardı üzerinde ama bir şeyler takılıydı sanırım anesteziden dolayı, o yüzden yarı örtüktü diyebiliriz.

ben 95 kilo girmiştim doğuma, karnım kocamandı ve en çok "takıldığım" şey, arkası açık ameliyat önlüğünün arkasının tam olarak kapanmamasıydı :)
ama önlüğü giydikten bir süre sonra direkt kurbanlık koyun psikolojisine girmiş, nasıl desem bir kabulleniş yaşamıştım :)) yani doğumdan önce dert ettiğim sondaymış, lavmanmış, kıçım açılmış falan... hepsine boşvermiştim :)

diyeceğim o ki, çok dertlenmeyin.. nihayetinde hayatınızın sadece 1 saatini alacak. sonunda da bebeğinize kavuşacaksınız. göğsünüz açılmış vs. boşverin.
ama özel hassasiyetiniz varsa, ameliyathanedeki erkek hemşire/hastabakıcı olmamasını rica edebilirsiniz belki.

bir de (çok yazdım ama) önlüğünüzü göğse kadar sıyırıp kesi yerinden başlayacak şekilde ayrıca örtü çekiyorlar sanırım.

gaz sorununun neden "sorun" olduğunu bilmiyorum. ama gaz çıkarmanıza önem veriyorlar. benim büyük tuvalete çıkmam gerekmemeişti taburcu olmak için. lavman da yapmadılar.


MCA

şimdi alakasız olacak ama kv bana çorapsız gezme sütün üşür demişti:) ben şaka yapıyor zannedip kahkahayı bastım tabi. meğer ciddiymiş, baya bozulmuştu :)

gaz çıkarmadan taburcu etmezler, önemli bişey bu. yanına kayısı hoşafı alabilirsin, belli bi süre sonra hafif sıvı şeyler yemene izin verdiklerinde içersin hoşafı. bide yürüyüş yaptıracaklar o zaman kolaylıkla çıkar.Cevaplamak için Üye ol