Sezeryan'da göğüslerde mi açıkta kalıyor? ve diğer soru..

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


nurus

 sizi anlıyorum çok hassas ,duygusal ve karmaşık bir dönemdesiniz.bazı şeyleri ters,yanlış yada farklı anlamanız normal.sanal ortamda bir çok ifade tam olarak aktarılamıyor.ama şunu da belirteyim ki daha da hassas bir döneme girmek üzeresiniz.lohusalık !!! amman dikkat derim..

sorunuzu ilk başta çok tuhaf karşılasam da gerçekten yorumum yazıldığı gibi.''sütün üşümesi'' veya ''sütü üşütme'' yi doğum yaptıktan sonra anlayacaksınız ne anlamda bir tabir olduğunu.başınızda bulunan bir çok büyük teyzeler bundan bahsedecek size..

doğumla birlikte başlıyor süt salgılama.o soğuk ameliyathanede göğüs bölgenizi üşütüp ,ilk sütünüzün gazlı olmasından mı korktunuz acaba dedim..ama gerçekten de tuhafıma da gitmedi değil hani...çünkü hamile olup, ''o masaya yatamam,doktora açamam gibi yorumları hep tuhaf bulmuşumdur...

ama yine de bu bana burada her kim olursa olsun dalga geçme,eğlenme,aşağılama,hakaret etme hakkını vermez.bana değil kimseye vermez...haddime değil.hele ki doğum gibi bir olaya karşı asla ve asla !!!

1 yılı aşkın süredir buraya aktif olarak üyeyim.ne bir kimseyle tartışmam vardır ne de yanlış anlaşılmam.belki biraz sert bir üslubum olabilir_belki_ama cıvıtma yeri değil burası.32 yaşında,2 yaşında bir kız evlat sahibi,işimde gücümde bir bayanım...ama yok illa ki çok alındım diyorsanız sizin bileceğiniz bir durum,üzgünüm...

hayırlı haberlerinizi de okuyalım buradan...Allah sağlıcakla kavuştursun bebeciğinizi...iflah_olmaz

bebeğim çıplak doğdu bende çığlak memelerimle karşıladım onu:-))karnımdan çıkardılar,kordonu kesilmeden göğsüme yattı,arandı:-)))bu özel olarak benim isteğimdi.harika bi duyguydu benim için.etrafımdaki hiçkimsede umrumda olmadı açıkcası.doğum gibi özel bi anda çıplaklığıma takılmadım diyeyim.

gaz konusunda da bi sıkıntı yaşamadım,hemen çıkmıştı benim:-)))

SAĞLIKLI DOĞUMLAR DİLERİM:-))


mert_mert

bende önlükle girdim ameliyata ..fakat ameliyat olduktan sonra uyandığımda üzerimde sadece bir çarşaf vardı ..sanırım altım çıplaktı tam hatırlamıyorum ama çok net emin olduğum birşey var hastabakıcılar beni odaya getirdiklerinde üzerimdeki çarşafı aldıklarında beni süngerli köpüklü bişile sildiler heryerim kan içindeydi..yani çıplaktım ama ameliyat girerken üstümde elbise vardı..bayıldıktan sonra çıkartıyorlamı ne ara çıkardılar bilgim yok..


mert_mert

ayrıca bence utanılacak bir yer alt taraf gibi..ve ben emzirirken çok dr odaya girip çıktı hatta bir doktor süt akışına baktı sıktırıp hahaha:)) eşimde yanımdaydı..biraz cool olun o konuda ..benim tek takıntım makas konrtolü oluyordu..dr bilhassa erkek seçmiştim daha kibar oluyorlar diye..her muayanede eşimde yanımdaydı ..makas olmadan şükür doğurdum..hiç utanma bu konudan millet sokakta çıplak dolaşıyor artık ve emin ol meraklı değillerdir senin biyerlerini görmeye ooo niceleri yatmıştır o masaya..hayırlı doğumlar.


baisy

eşim kadın doğum uzmanı ben de spinal anestezi altında sezaryen ile doğurdum eşim de yanımdaydı arkadaşım da kameraya aldı,sadece karın bölgesi açıkta oluyor. benim bildiğim kadarıyla hijyen açısından bütün ameliyatlara çıplak giriliyor(önlükle) ve önlükle uyanıyorsun, çekinecek bir durum olmuyor ben anestezi almadan önce bir ebe gelip emzirme hakkında bilgi veren oldu mu sana dedi yok dedim, o göğsümü açıp sıktı ve süt geldi, çok şaşırmıştım. bebeği aldıktan sonra biraz anestezi miktarını arttırıyorlar senin rahatın açısından kendime geldiğimde aynı ebe hanım bebeğimi emzirtiyordu. korkulacak bir şey yok sen rahat ol. gaz ise açık ameliyatlarda genel olarak takip edilen birşey bağırsaklarda yapışma olup olmadığını kontrol ediyorlar, bebeğin ilk kakasını da hastanede yapması önemli diye biliyorum, normalde iki gece kalınıyor ama ben esimden dolayı torpilli olduğumdan ertesi gün taburcu olmuştuk, ikimizin de bağırsaklarında problem yoktu:) Allah sağlıkla bebeğini görmeyi nasip etsin iyi doğumlar.pelinau

Her iki doğumumda da ameliyathaneye girmeden önce bana kolay çıkarılan cırtcırtlı bir önlük giydirdiler. altında tamamen çıplaktım. 


1.doğumda genel anestezi idi. hiç bir şey hatırlamıyorum. 
2. doğumda spinal anestezi idi. ameliyat masasına önlükle çıktım, sırttan işlm yapıldı o önlükle yattım. makinelerin aletleri parmaklarıma filan takıldı. göğsümde bir alet  yoktu.  o önlükle yattım.zaten önüme bir perde getirdiler ve üstüne kat kat yeşil örtü koydular. resimlerim var, o kadar örtü içinde sadece yüzüm görünüyor. ama bacaklarım uyuşunca görevliler taşıdı ve idrar için poşet taktılar. o anda utanmadan ziyade heyecan oldu bende. sonra işlem yapılrken bir uyku geldi anlatamam :)) yani çıplakmışım filan hiç takmadım. adamlar iç organlarımı gördü bırak göğüsleri :)))

her açık ameliyattan sonra hastanın gaz yapması gerekir. bağırsakların çalışıp çalışmadığnı anlamak için. amelyattan 6 saat kadar sonra sizi yürtmeye başlarlar. ne kadar çok yürürseniz o kadar çabuk gaz çıkıyor. bir de hızlı yürümek lazım. ben ameliyattan 27 saat sonra gazımı çıkarabildım.

sonrasında bir hafta büyük tuvalete çıkamadım. doktor "osmolak" adlı ilacı verdi. tabii yürümeye devam. yumuşatıcı şeyler yedim bol bol. pataes, şeftali filan uzak durdum. 

başka soruların olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Allah hayırlısıyla kurtarsın.


baisy

1.Anestezi almadan hemşire göğsünüzü sıkmış,yani doğum olmadan?
doğru,doğumdan öncede süt gelebiliyor.sen deneme yine de normal doğumu tetikliyebilir. Göğüsle oynamak pek önerilmiyor. sonucta 39. haftada doğum yaptım belki normal olsa çok sonra olabilirdi. Belimden ameliyatlı olduğum için sezeryan gerekliydi, omurlarımda platin olduğundan epidural önerilmedi. sen neden epidural almıyorsun, genelde öyle yapılıyor diye biliyorum bacaklarda his kaybı da olmuyor hem. bu arada spinal anestezi aldıktan sonra yanlıs bilmiyorsam omurilik sıvısına ilac verildiği için bas agrısı olabiliyor sonraki bir hafta içinde ben nescafe içmistim kafein ağrıyı alıyor süte ne kadar geçiyor bilmiyorum bir arastır istersen

2.bebek doğduktan sonra yanıma geldi öptüm ağladım:) sonra giydirip ası ölcümler filan yapıldı, esim bebeği alıp ailemizin yanına indi bu arada bebeğin esi ve dikislerle ugrasıldığı sürede ben yorgun düstüm ve bas agrısı filan olmustu yanlıs hatırlamıyorsam, bebeğe gemiyecek artık diye agrı kesici miktarını filan arttırdılar sanırım tam bilmiyorum ama uyumusum, ameliyathaneden yoğun bakıma nasıl gectiğimi hatırlamıyorum sonrasında ilk hatırladığım bebek esim ve ebenin yanımda olduğu ve emzirmeye basladığım.


ertesi gün gaz ve kaka probelimimiz çözüldü zaten, öğlen saatlerinde taburcu olduk. eve geldikten sonra cok yorgundum bebek de uyuyordu, biraz ağlayıp uyuduğumu hatırlıyorum, dogumdan önce ve sonra heyecandan uyuyamamıstım, emzirmeyi de beceremiyordum ağlayıp uyumak cok rahatlattı beni, ben ilk hafta yeterince uzun ve sık emzirmediğimden sanırım sarılık olmustu oğlum, fototerapiye gerek kalmamsı için ikinci hafta her saat bası(gece gunduz) sürekli emzirdim, sarılık bebeği daha cok uyutuyor uyudukca emmiyor aclık da sarılıgı arttırıyor kısır döngü, uyanmadan emmiyordu, ayak altlarını çimdiklemek zorunda kalıyorduk emzirebilmek için, diyeceğim o ki ilk iki hafta maksimum 2 saat arayla emzirin, uyuyor olsa bile.
sağlıkla kavusun.


_cereninannesi_

Öncelikle hayırla sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin rabbim, ben de genel anestezi ile sezeryan oldum. Yalnız yurt dışında oldu doğum tr.de farklı mı olur bilmiyorum aam kısaca olanı anlatayım, aşağı yukarı aynıdır. Steril önlük giydim, tekerlekli sandalyeye oturttular gittik ameliyathaneye, orda yatırdılar masaya, kolları sabitleyip tansiyon aletini bağladılar koluma, Memeleri açtılar kalp atışlarını dinleyebilmek için olan klipsleri takmak için (tam isimleri ne bilmiyorum) sonra memelerin üzerini tekrar kapattılar.
Sonrası zaten malum genel anestezi uyumuşum. Sonda bana uyuduktan sonra takılmış, çıkarttıklarında şaşırdığımı hatırlıyorum o hep aklımdan çıkmıştı çünkü, ki çok da iyi olmuş.
Ayağa kalkarken sezeryandan sonra biri ellerinizden tutsun ve bol bol derin derin nefesler alarak ayağa kalkmakta yarar var. Canınız yanıyor ama yürüdükçe insan açılıyor. yatınca tekrar kalktığınızda tekrar yine canınız yanıyor.
Gaz olayı da bağırsaklardaki gazın dışarı atılması, açıkcası ben biraz ishal bile olmuştum kolayca geçti gitti ama bol bol yürümenin çok faydasını gördüm. Allah analı babalı büyütsün şimdiden.
NOT:Ben çok terlemiştim neden bilmiyorum ama t-shırt dayanmıyordu. Yanınzda bol bol atlet ve t-shırt bulundurun derim. Satte bir üzerimi değiştiriyordum:)ketrin

insan yaşamadan bilemezki canım nereden bilebilirdin:) en önemlisi sağlıkla kucağına alman tabiiki ama böyle endişelerimiz ve korkualrımızda oluyor insanız


ketrin

her zaman:)) tatlı melisanın tatlı annesi:)Cevaplamak için Üye ol