emzirmeden erken kesme

sedaseylan soruyor: 9

9 aylık kızımı emziriyorum, ama yavaş yavaş kesmem gerekiyor çünkü 7 haftalık hamileyim.. ne kadar süre daha emzirebilirim acaba? büyükler kesmek için bebeğin kusması gerekli olduğunu sölediler. bebeğiminde ağzından çok az birşeyler ghelir gibi birde midesi çok ekşiyor.. onun yerine süt vermek istiyorum, devam sütü vermek istemiyorum..

bu konudabilgi sahibi olan tecrübeli anneler ile görüşmek istiyorum, çok kararsız kaldım. yardımcı olursanız sevenirim.. Teşekkürler....

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


cerenaltintel

Hamileyken emzirmenin hiçbir sakıncası olmadığını biliyorum ben, Öyle hurafeler var ; emen bebeğe bozuk süt gidip zehirlenirmiş diye ama bilimsel bir dayanağı olduğunu okumadım-görmedim hiç. Emzirilmemesinin tavsiye edilmesi belki kalsiyum kaybından olabilir, vücudunuz dirençsiz kalabilir. 

                                                                                                                                            Sağlıcakla                                                                                                                                     Dr.Mehmet  ------------------------------------------------
Halk arasında yaygın olan ve bazı hekimlerce de desteklenen görüş emziren bir  kadın  gebe kaldığında emzirmeye devam ettiğinde bunun düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, hatta anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı bu nedenle emzirmeye son verilemesi gerektiğiydi.

Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir. Memeyi sütten dışarı atan hormon olan oksitosin aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan hormondur. Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

Gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği hatta “zehirleyeceği” yönünde bir inanış olmakla birlikte bu tamamen bir şehir efsanesidir ve gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur. Sütün kalitesinde ve bağışıklık sistemini etkileyen içeriğinde bir miktar azalma saptanmış olsa da bu azalma emen bebeğin gereksinimlerini karşılamak için oldukça yeterli bulunmaktadır.

Gebelik sırasında emzirmenin en önemli olumsuzluğu anneye getireceği ek yorgunluk ve halsizliktir. Annenin çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte hem kendi, hem emzirdiği bebek hem de karnında gelişimine devam eden bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle beslenmesine çok dikkat etmeli tercihan bir beslenme uzmanının kontrolü altında gebeliğine devam etmelidir. Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir.

Gebeliğin ikinci üçaylık dönemine girildiğinde süt miktarında azalma olması normaldir. Böyle bir durumda eğer ilk bebek hala daha ek gıdalara geçmemiş ise süt yetersiz geleceğinden bebeğin beslenmesinin bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve ek gıdalara başlaması uygun olacaktır.

Bugün için kabul edilen genel bilimsel görüş, düşük tehdidi, erken doğum riski , plasenta previa gibi ek bir risk faktörü bulunmaması ve anne adayının emzirmeyi sürdürmeyi istemesi durumunda, uygun beslenmenin sağlanması koşulu ile emzirmeye gebeliğin sonuna kadar izin verilebileceği şeklindedir. doğum sonrasında her iki bebek de emzirilmeye devam edilebilir. Farklı yaşlardaki iki bebeğin emzirilmesi işlemine “Tandem Nursing” adı verilmektedir ve bunun beslenme gereksinimindeki artış dışında hiçbir sakınca yoktur.

kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu
---------------------------------------------------------------


Mutlaka doktorunuza danışın ve kullanmanız gereken takviye ilaç ya da gıdaları danışın, doktorunuz kesmenizi tavsiye ederse emzirmeyi kesin bence.


blueberry

bebeği zehirlemesi olayı hurafe, ama sizin için şöyle bir sakıncası olabileceğini okumuştum: 

1 kişinin, hem kendi, hem doğmuş hem de doğmamış bebeği için, 3 ayrı beden için, beslenmesi çok zor olabilir ve dolayısıyla yetersiz olabilir. o yüzden böyle bir durumda öncelik karnınızdaki bebekte olmalıdır diyordu.
bizim doktorumuz bebeğin inek sütü proteinine alerjisi olmadığı sürece günlük inek sütü kullanımının bir sakıncası olmadığı görüşünde. ancak içirme şeklinde değil, yoğurt-muhallebi gibi besin yapımında öneriyor. 
annelerimize sorduğumuzda ise 4te 1 sulandırmayla başlayarak yavaş yavaş verdiklerini söylüyorlar. mesela ben öyle büyümüş bir bebekmişim. çünkü ben 6 aylıkken, annem kardeşime 3 aylık hamile olduğunu farkediyor ve kendisi iyice güçsüz kalmaya başlayınca benim sütümü kesmek durumunda kalıyor...
doktora ayrıntılı danışmanızda fayda var..


taburcu

emziren anneler grubunda daha yeni bu konuyu konuşuyorduk. Hamileyken bebeğini emzirmeye devam eden pek çok anne var. Riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız gönlünüz istediği sürece devam edebilirsiniz. Bir süre sonra süt miktarı ve sütün tadı değişecek (klostrum gelmeye başlayacak) kimi bebekler sütün tadındaki bu değişimden hoşlanmaz ve emmeyi kendiliğinden bırakırlar.  Bebeğiniz artık 9 aylık olmuş ek gıda da almaya başlamıştır. İlerleyen aylarda ek gıda alımı artmaya başlayack. Sizin sütünüze olan ihtiyacı azalacak. Belki günde bir ya da 2 öğüne düşürebilirsiniz. Böylece size kolaylık olar o da anne sütünden mahrum kalmaz. Emziren anneler grubunda doğumda sonra he riki çocuğunuda emzirmeye devam eden anneler de var.


CokBilmis

Hamileyken emzirmeye devam edip, iki kızını birden emziren bir anne:


Ben de 20 aylık kızımı halen emziriyorum ve eğer emmeye devam ederse, kardeşiyle beraber emzirebilmek niyetindeyim.

Önemli olan kalsiyum depolarınızı bitirmeyecek şekilde sağlıklı beslenmeniz. Yeterli miktarda et yeyip, süt içtiğiniz sürece size bir zararı olmaz.

Bebeklerinize zaten hiçbir şekilde zararı olmaz.gpsyfr

merhaba hamileliğiniz daha çok yeni ben kızım bırakana kadar emzirdim ki eğer kendi isteğiyle bırakmasaydı emzirmeye devam edecektim,doktorum da 7 aya kadar rahatlıkla emzirebileceğimi söylemişti,benim kızım emmek istemedi ama sonuna kadar ısrar ettim ben,sizin için de çok erken bence,tanem nursing diye bir durum var netten bakarsanız anlarsınız,böyle birçok anne var,zaten 9 aylık olmuş biraz daha emzirin bence....kolay gelsin...asna

üstteki tandem nursing linkini okursaniz benim hikayemi bulabilirsiniz, ben hamile kaldigimda kizim 6-7 aylikti, iki yasina kadar emzirdim, 9 ay hamilelikte, 8 ay ikisini birlikte, bir iki ay da hem ikisini emzirmis hem de hamileymisim :)


Bona

ASNA HASTAYIM SANA :))

KONUYLA ALAKASIZ OLDU AMA BELİRTMEDEN GEÇEMEDİM :)))))))))


cerenaltintel

Ya Asna bacım, ben bir taneye memeyi zor doğrulttum :)) 2 tane hem de 3. ye hamileyken OYOYOY:))))


Cevaplamak için Üye ol