Uyku ve anne sütü hakkında...

beatrix soruyor: 6

Oğlum 55 günlük bu gün

kırkımız çıkana kadar herşey iyiydi güzeldi yolunda sayılırdı.

Doğum kilosu 3980gr. İlk dr muayenesinde 3700 kiloydu

Bir ay bitince 42 günlükken hatta 5550 gr oldu. 5 cm uzadı boyu dr bana sütün besleyici ve Bebek doyuyor Dedi.

İlk ay emip gazını çıkartıp yatırıyordum uyuyordu. Geceyi gündüzü bilmiyor uyandığı ağladığı zamanlar da vardı ama çıldırmıyordu

40 çıkardıktan sonra kolik başladı. Her akşam Nadire'n arada bir akşam olmuyor aynı saat ayakları karnına çeke çeke ağlamalar buzuki Orhan kar etmez fön sesi aspiratör sesi artık kar etmez oldu. Biliyorum çaresi yok kolik yani geçecek kızımda da vardı umutsuz değilim bu konuda alışkının hatta

Sorum şu ki bu kadar küçükken uyku düzeni oluşturabilir miyim

düzen derken emzik almıyor çok marka denedim iki emip bırakıyor.

emzirerek uykuya dalması mümkün değil her emmeden sonra garklatmak gerekiyor çok hava yutuyor emerken garklatmazsam o gazı kusarak çıkarırken uyanıyor. Her türlü uyanıyor memede uyusa bile uyanıyor mecbur

Ayakta sallamam dedim kızımı çok sallamıştım asla asla dedim şu an razıyım sallamaya yeter ki uyusun

Sabah 7 de uyanıp öğlen 12 ye kadar 10 dk periyotlarla toplam 1 saat uyudu. Gözleri kıpkırmızı küçüldü uykusuzluktan hırçınlaştı ama uyumadı.

Öğleden sonra yine toplamda 2 saat uyudu anakucagına yatırdım orada sallanarak ve aralıksız değil bir yarım saat sonra 20dk periyotlarla

Doymuyor desem değil kilo alıyor boyu uzuyor

Gaz desem gazını çıkarıyor

Günde 2/3 defa kakalı bez alıyorum

Ateş yok iştahsızlık burn tıkanıklığı yok

Emmiyorsa ve uyumuyorsa hep ağlamak üzere veya ağlıyor.

Bir yere yatırayım sağa sola baksın ağlamadan mümkün olmadı

Uyurken gözleri hep aralıklı böyle yarı kapalı yani genelde

Ve bu arada

Bebek arabasına koyup çıkardığımda saatlerce ağlamadan durabiliyor ve aralıksız 2/3 saat uyuyor. Hatta ne sıcak ne de nemli hava rahatsız etmiyor onu Bebek arabasını sarsıyorum güneş geliyor üzerine uyanmıyor. Eve girdiğim an uyanıyor

Tecrübeli anneler nasıl dalalım uykuya yatırdım sırtınızdaki kaşıdım YOk banyo masaj Yaptım olmadı. Ayakta sallanma olmadı yine uyumadı.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Opeth

Merhaba ,

ilk kızım kolik sancıları çeken bir bebekti. 20 Günlükken başlayıp 4.ayin sonuna kadar sıkıntılı günler yaşadim. Sabah 9 akşam 9 ağlayan ,Aglamaktan kıpkırmızı olan bir bebek düşünün . Ne yaptıysam olmadı . Ama size kundak öneririm . 2.kızım kundaklandı sevdi ve neredeyse çok 2.ayin sonunda gece gündüz uykularina geçmiştik.

Sabırlı olmaya çalışın . Biz 2.defa anne olsakta, unutuyoruz yaşadıklarımızi. Daha çok küçük 7h lik bir bebek . Size muhtaç . O yüzden sabırla emzirin.

Yenidoğanlar beyaz gürültüyü severler. O yüzden bebek arabasında uykuyu sevmesi . Sling kullabilirsiniz. Hem bebeğinizi taşır hem günlük işlerinizi yapabilirsiniz . Bunun için wrap sling kullanabilirsiniz.

Sıkıntı yapmayın kısa bir süre sonra hersey düzene girecek .


Meowwow

kundak denediniz mi? oglum sadece kundak ile uyurdu. araba koltugunda cok rahat uyuyordu. baska hic bir sey kar etmezdi. 8 ayliga kadar kundakladik ninja yontemleri ile. ince penye bebek battaniyesi ile deneyebilirsiniz, ama kundak guzek sIkI olacak, yani kolayca icinde cikabilecegi gibi olmayacak. tabi rahat nefes alacagini ama kollarini kolayca oynatamayacagi bir kundak. kolay gelsin.


cerenimo21

ah o dertler bizde de var..


ema_emine

Gazı çıkıyor asla deme benimkininde çıkıyor ama ibrahim saracoglunun kimyom tarifini denedim bugün kesinlikle bebeğim huzura kavuştu.Gaz ilaçları hiçbir ise yaramıyor.Bizimki huyunu 2 aylıktan sonra değiştirdi.Ama tek sorunu bence GAZzzz.Bende yüz üstü yatırmadan fayda buldum gündüz yanimda duruyor.Yüz üstü kafası yanda tarafa doğru yatırıyorum.Yanında sürekli bekliyorum.Kendini yukarı tam kaldirdiginda ara ara kontrol ediyorum yani büyüdükçe.


halbuse

Ben de kundağı öneriyorum, tabi biliyorsunuz da yine de hatırlatayım sadece kollarını kaplayan yarım kundak anne karnında hissettirdiği için çok huzurlu uyuyorlar genelde. İnşallah kısa zamanda düzelir gaz sancısı varsa.

Aralarında bir kaç gün var demek ki benimkızımla. Sağlıkla büyütün 


tenesra

Ben hemen bir sling edimenizi tavsiye ederim. Bebeğim doğar doğmaz kullanmaya başladım ve gerçekten sıkıntı yaşamadan geçirdik tüm o zamanları. Sling in içinde pozisyonu gereği hem daha rahat gaz çıkartır hem de sizin kucağınızda kokunuzu hissedeceği için huzurlu olacaktır ve mışıl mışıl uyuyacaktır.

Bebeğinizi giymenin faydalarını şuradan okuyabilirsiniz:)Cevaplamak için Üye ol