Doğum izni, süt izni

didemnurcan soruyor: 10

Merhaba,

Süt izinlerini toplu olarak kullanan var mı?
Bebek 1 yasına gelene kadar gunde 1,5 saat izin hakkı varmıs ama ben toplu kullanmak istiyorum.
Hesabı 52 hafta uzerinden mi yapılıyor?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Annegozuyle

Süt izni bebek 1 yaşını doldurana kadar her gün 1,5 saat. Hesap yaparken işe dönülen tarihten, ilk yaşgününe kadar olan süredeki çalışma günleri * 1,5 saat diye hesaplanıyor. Toplu olarak kullanılması kanunda yok. Ama işyeri ile anlaşılırsa olabiliyor.

Eğer günlük olarak kullanacaksan, gün içinde istediğin saatte kullanma hakkın var.


esraozlem

Ben süt izinlerimi toplu kullandım. Toplu olarak kullanılması kanunda mevcut diye biliyorum ancak iş yeri ile anlaşılarak uygulanıyor sadece.

Daglarkizinin söylediği gibi, işe dönülen tarihten bebek 1 yaşına doldura kadar olan süredeki çalışma günleri*1.5 saat diye hesaplanıyor. Bu da toplam 52 gün (iş günü değil) ediyor. Bizim şirketteki uygulama doğum izninin hemen arkasına eklemek şeklindeydi. Ben bu sayede ücretsiz izin almadan, doğum sonrası 8+5 hafta + süt izinleri; kızım neredeyse 6 aylık olana kadar evdeydim.


ozguranne

Merhaba,

Toplu olarak kullanilmasi kanunda yok. Ancak pek cok isyeri boyle bir uygulamaya izin veriyor. Onun dsisinda gun icinde istediginiz saatte kullanabiliyorsunuz.didemnurcan

gun icinde kullanirsam heba olacagi icin ben de toplu kullanmak istedigimi soyledim... Daha once de toplu kullanilmisti bizim isyerinde..
Simdi hesaplamayi bekliyorum...
Dilerim 1-1,5 ay bir sey cikar da bebegimin tadini guzelce cikaririm...


didemnurcan

bugun bir hesaplama aldım ona gore 1 yıllık sut izni toplam 33 gune denk geliyormus... bana bir hata var gibi geldi cunku gunluk calisma saatini 9 olarak hesaplamıslar...Saduman

benim bildiğim 8 saat üzerinden hesaplanmalı günlük. tabiki bazı şeyler de işyerinin tutumuna bağlı; sanki ceplerinden veriyorlar izinlerimizi.ben süt iznimi toptan alamadım,hersene 1 haftada sömestri iznimiz olurdu onuda vermediler bana .1 ay sonra ücretsiz iznim başlıyor.hepimize kolay gelsin.


ozguranne

Bazı işyerleri haftada 45 saat çalışır, belki sizinki de öyledir?didemnurcan

bizdeki calısma saati haftada 5 gun 8:30-17:30..
Ogle tatili de 1 saat olunca 8 saatten hesaplanması gerekiyor.
Bizimkiler ogle tatilini de calısma saatine eklemis.
Ben is kanunundan baktım, ara tatiller calısma saatinden sayılamaz diyor.esraozlem

didemnurcan tekrar hesaplanmasını isteyebilirsin. Benim işyerimde de çalışma saatleri haftada 5 gün ve 8:00-17:00 arası. Öğle saati de 1 saat. Toplam 52 gün üzerinden kullandım ben daha önce de yazdığım gibi.


Annegozuyle

Bu konuda kesinlikle hakkınızı arayın. Yanlış hesap yapılmasına izin vermeyin. Çünkü muhasebe elamanları da yeteri kadar bu kanunu incelemiyor ve hata yapabiliyorlar.

Normalde günlük çalışma süresi 8 saat olarak hesaplanmalı.Cevaplamak için Üye ol