sigara

nesegocer soruyor: 10

aslında benim problemim biraz da sigara. oğlum 19 aylık oldu. sabahları ve akşamları emiyor. ama sütüm de oldukça azaldı artık. bizimki özlem giderme ve biraz oğlumun alışkanlığı oldu diyebilirim. iki memeyi birden açtırıp bıcır bıcır konuşup birini emiyor öbürüyle oynuyor. sabahın köründe bir-iki saatlik emzirmelerimin uykusuzluğunu bir kenara bırakacak olursak ikimizde çok mutluyuz ve ben iki yaşına kadar emzirmek istiyorum. ama 15 aylıktı sanırım, ben bebeğin getirdiği sorumluluktan, bakımıyla ilgili yaşadığımız insan trafiğinden biraz fazla bunaldığım için tek tük sigara içmeye başladım. günde bir iki tane. 3-4 oldu sonra ama vicdan azabı ve iradesizlik arasında sıkıntılı bir hal oluştu. sonra şu yeni çıkan 1 mg lık sigaraları keşfettim. yani diğer sigaraların 1/10 değerinde zarar içeriyor. şimdi günde birkaç tane bunlardan içiyorum, sekiz tane içsem 1 light sigara ancak diyorum içimden. bir de Sabiha Paktuna Keskin'in "annelik akademisi" kitabında emziren annelerin gireceği stresin zararındansa az miktarda sigaranın zararı yeğ olduğunu belirtiyor. biraz da böyle rahatladım sanırım. ama vicdanım hala rahat değil. konu bebeği olunca insanın biraz da takıntılı oluyor. şimdi sizin de fikirlerinizi duymak isterim, çok acımasız olmayacağınızı umarak...

sevgiler

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


lopikcim

:-( ben de sigara içenlerdenim..9 ay kadar emzirdim, şimdi emzirmediğim için rahatladım ama o dönemlerde büyük stress yaşadım..hatta kendinizi belki iyi hissettirecek bir şey söyleyeyim hamileyken de sigara içtim ben ( ilk aylarda 1 tane günde, daha sonra şu stres mi sigara mı hikayesini duyunca atladım tabi üstüne 4-5-6 ya çıktı) sigara tiryakiliği mantık kabul etmiyor( bende öyle en azından) hele lohusalık depresyonunda ya çıldıracaktım ya sigara içecektim..kızım bol gazlıydı belki de sigaradan oldu kimbilir..sizin gibi ben de light ları tercih ederek en azından biraz vicdanımı rahatlattım..ama kabul edin ki sonuçta nikotini bebeğimize geçiriyoruz az ya da çok, tanıştırıyoruz ufak bedenleri bu yaşta..kadın doğumcu bir arkadaşım şunu demişti senin çocuğun sigara içmeyen bir annnenin çocuğuna kıyasla 10 kat daha fazla sigara içme eğiliminde olacak..kızımda ne hamilelikte ne de sdoğum sonrası ciddi bir sağlık problemi yaşamadığımız için şimdilik çok yemiyorum kendimi ama ilerde o sigara içerken( umarım içmez ama ) neler hissedeceğim göreceğiz:-((( keşke içmesek ama keşke işte!!!


nesegocer

ben hamileliğim de dahil oğlum on beş aylık olana kadar bir sigara bile içmedim. on beşinci ayından sonra da seyrek bir şekilde içtim. rahatlamadım üzüldüm senin durumuna da.


ediluj

Ben göğüs hastalıkları uzmanıyım,durumunuzu anlıyorum benim eşimde hekim 37 yaşında kalp krizi geçirdi,özellikle baba olduktan sonra bebek için bir çok kez sigaraya bırakmaya niyet etti ama baska şeyleri bahane ederek tekrar başladı.Enzor hasta gurubu da hekimlerdir zaten;)

Sigara bağımlılık..zor bir hastalık...Her hastalık gibi tedavisiz bırakmakta çok zor.Light sigara,1gr'lık sigaraların malesef toksik dozu hiçte az değil(hatta light ların normal sigaradan bile daha zararlı.Eğer bırakmaya niyetliyseniz profosyenel bir yardım almalısınız,kendi kendinize bırakmaya çalışmak sadece ıstırap verir size.Bir çok göğüs ve üniversite hastanesinin göğüs hastalıkları kliniklerinde ücretsiz sigara brakma poliklinkleri mevcut.Bu polikliniklerde hastada aranan tek şart bırakmaya niyet etmesi..Bazı kişiler irade ile bırakılır niyet ettiyse bırakır diyebilir ama bu yalnış bir düşünce irade ile tedavisiz bırakanlar sadece %5 oranında.. tabi bıraktı denmesi için en az bir yıl hiç sigara içmemesi gerekmektedir..
Piyasadaki bir çok para tuzağı tedavi merkezi,ilaçlarına hiç güvenmeyin.Göğüs hastalıkları sigara bırakmma poliklinklerine başvurmanızı öneririm.Sağlıklı günler..


selencem

Sigaraniz direkt sute geciyor. Eger icecekseniz bence emzirmeyin, oglunuza sagliksiz sut iciriyorsunuz. Bu bir tercih meselesi. Tabi ki icmek sizin tercihiniz ama bebeginizin degil. Ben hamile oldugumu ogrendikten sonra iki gun 2-3 tane icip sonra biraktim. Halen icmiyorum, emzirmedigim halde. Birakmak cok zor, benim de son 4 ayda 3 kacamagim oldu. Ama asla ogluma sigara kokmak istemem. Darisi basiniza :)


lopikcim

ediluj, ben de diş hekimiyim maalesef ve inanın o %5 lik dilimin içine bir kez girebilmiştim 2006 da 6 ay sadece nikotin bantlarıyla bırakabilmiştim..ama o kadar zor ki 6 ay her sabah kalkıp bu bir hastalık hali geçecek diye uyanıyordum..iradesizlik başka ne diyeyim ama buyum ben.burdaki içme çocuğunu düşün yorumlarını yazan  anneler sanıyormusunuz ki biz bebeklerimizi sizden( ya da kendi  canımızı) daha az seviyoruz..ama işte bakın 37 yaşında kalp krizi geçirmiş bir hekim:-(( hani anlayın bizi de demiyorum, sadece zor bir durum..profesyonle yardım konusunu düşünüyorum elbette ama bunun için vakit bulamıyorum henüz kızım 13 aylık öğlenleri hala eve gidiyorum iş çıkışı alışveriş eve git yemek hazırlıkları , bebeğin beslenmesi saat 10 da pilimbitiyor..bu arada ben emzirmiyorum ve evin içinde asla sigara içilmiyor..ama tabi ki pis kokan bir annesi var kızımın ve görüyor balkonda içtiğimi..nasıl bir model oluşacak kafasında kızımın biliyorum..bırakmak tek çözüm !!!kem

ben de selencem e katılıyorum bırakamıyorsanız emzirmeyin emzirdiğiniz her an sigara içiyor bebeğiniz yararından çok zararı var artık 18 aylık olmuş zaten.sigara içen annelerin çocuklarınında sigara içme riskininyüksek olmasına da çok inanmıyorum.bunun nedeni de kendi ailemdir annemde babamda inanılmaz derecede tiryakidir babam günde 2 annemde 1 paket içer evin her yerinde içilir içeri girdiğiniz anda sizi bir sigara kokusu karşılar annemin kendi dahil bütün kıyafetleri kokar babamda aynı şekilde bu çocuk için hiç de özenilecek bir şey olmuyor 4 kardeşiz dördümüzde bir kere bile sigarayı denemedik.ama yine 4 çocuğu olan ve eşide kendiside sigara içmeyen halamın 4 çocuğu da sigara içiyor.tam tersi olanlarda mutlaka vardır tabi ama benim düşüncem bu.aynı sorunu yaşamış bir çocuk olarak başka çocuklarında bunu yaşamasını istemem.bu arada annem bütün hamileliklerinde ve emzirirken sigarayı bırakmış.


nilaylilayla

ben 12,eşim 14 yıl sigara içtik ve 4 sene önce biorezonans yöntemiyle bıraktık...
deneyebilirsiniz..

http://www.biorezonansbostanci.com/

neşe bu arada o bahsettiğin sigara nedir?yani zararı 1/10 olan?yıllardır bırakmaya çalışan kardeşime onu bari önereyim?bana özelden markasını yazarmısın?


nesegocer

winston one ya da davidof one

normal bir sigarada 10 mg olan bütün değerler bu sigaralarda 1 mg. zaten birçok insan içemez bu sigarayı. çünkü bişey anlamıyorum der. hani böyle olunca bi de sabiha paktuna keskin'in sigarayla çocuğa geçen toksinler günde bir sigarayla ortaya çıkmayacağını yazdığını okuyunca ben belki dedim ama... ozgelif

Hımmm derin bi konu :)

Hamilelikten önce ağır sigara tiryakisiydim. Hamileyken  9 ay boyunca içtiğim sigara toplam 4 ü geçmemiştir. Son 1 tanesini doğuma giderken içtim zaten :)

ELif doğduktan sonra ilk 8 ay hiç içmedim. Sonra işe başladım ve tek tük sigaraya.Günde en fazla 1 tane içerdim,bazen günlerce içmezdim.  Elif 15 aylık olduktan sonra günde 3  taneye çıktı sigara sayısı. 19 aydan sonra ise 4-5 taneye. Sanırım emme süresi ve sayısı azaldıkça sigara sayısı arttı. 21 ayda kestik emmeyi.Şimdi günde 10-15 :(  Sigara kokan bi annesi var yani.

Çok vicdan yaptım. Çok üzüldüm. Kızımın herşeyine yediğine,içtiğine, hijyenine hastalık ama gerçekten hastalık derecesinde titizlenirken hiç yakıştıramadım kendime sigarayı. En büyük vicdan azabım şeklinde kalacak her zaman :(


nihal58

Bende hamilelikten önce 10 yıl sigara içtim bebek sahibi olmaya çalışma sürecinde 5 ay bırakıp hamile kalamayınca tekrar başlamıştım sonra hamile kaldım ama öğrenir öğrenmezde öyle ilahi bir güçle şak diye bırakamadım tabii (günde 1 paket içiyordum) ama 2 hafta içinde kendimi zorlayıp bıraktım.
 
Oğlum 18 aylık oldu + 7 ay hamilelik desek : 2 seneyi geçmiş 1 tane bile içmedim çünkü kendimi biliyorum 1 tane içsem devamı kesin gelir 4 gün önce memeden kestim oğlumu şimdi diyorum ki 2 sene içmemişse bu bünye bundan sonrada içmesin yani tekrar başlamamak çok önemli bence.

He bu arada benim annem babamda sigara içmiyordu 4 kardeşten ikimiz içtik yani çok da alakası varmı bilmiyorum. Şu anda sigara kokusundan nefret ediyorum ve Poyraz'ın bu kokuyla tanışmasını hiç istemem teyzesi içiyor ona bile kucağına alma diyorum içince.

Son olarak hamileyken doktorum 1ide zarar 20side kesin bırak demişti ve Sabiha Paktuna hiç güvenilir bir doktor değil bence onu dinleme bebeğinin iyiliği için ya sigarayı bırak yada memeden kes.Cevaplamak için Üye ol