sigara

nesegocer soruyor: 4

aslında benim problemim biraz da sigara. oğlum 19 aylık oldu. sabahları ve akşamları emiyor. ama sütüm de oldukça azaldı artık. bizimki özlem giderme ve biraz oğlumun alışkanlığı oldu diyebilirim. iki memeyi birden açtırıp bıcır bıcır konuşup birini emiyor öbürüyle oynuyor. sabahın köründe bir-iki saatlik emzirmelerimin uykusuzluğunu bir kenara bırakacak olursak ikimizde çok mutluyuz ve ben iki yaşına kadar emzirmek istiyorum. ama 15 aylıktı sanırım, ben bebeğin getirdiği sorumluluktan, bakımıyla ilgili yaşadığımız insan trafiğinden biraz fazla bunaldığım için tek tük sigara içmeye başladım. günde bir iki tane. 3-4 oldu sonra ama vicdan azabı ve iradesizlik arasında sıkıntılı bir hal oluştu. sonra şu yeni çıkan 1 mg lık sigaraları keşfettim. yani diğer sigaraların 1/10 değerinde zarar içeriyor. şimdi günde birkaç tane bunlardan içiyorum, sekiz tane içsem 1 light sigara ancak diyorum içimden. bir de Sabiha Paktuna Keskin'in "annelik akademisi" kitabında emziren annelerin gireceği stresin zararındansa az miktarda sigaranın zararı yeğ olduğunu belirtiyor. biraz da böyle rahatladım sanırım. ama vicdanım hala rahat değil. konu bebeği olunca insanın biraz da takıntılı oluyor. şimdi sizin de fikirlerinizi duymak isterim, çok acımasız olmayacağınızı umarak...

sevgiler

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


nesli2408

10 yıl sigara içtim,ciddi tiryakiydim.Eşim kullanmıyor,annem,babam,abim ağzına sürmemişler.Bense üniversite sınavı stresi yok bilmem ne stresi derken alışmıştım iyice. İlk çocuğumda hamilelik+lohusalık vs 1 yıl ara verdim onun dışında tam gaz devamdı yani..ta ki 2009 kasıma kadar..kızım sitenin çardağında anneannesiyle otururken, 2 yaşındaydı o zaman, bayanların sigara içtiğini tüm yaz bıyunca görmüş.Birgün elinde çubuk kraker baktım sigara içme hareketi yapıyor iki parmağının arasına almış.Annesini daha hiç görmemiş sigara içerken sadece başkalarını görmesi yani durum.Düşündüm beni görse kimbilir, daha meşru bişey haline getirecek kafasında o eylemi. Kendimi çok kötü hissettim. Saklana saklana balkona çıkarak içmeler vs nereye kadar eninde sonunda görecekti beni gördü de belki ben farkında değlim. Bir karar aldım ben sigara içmemeliydim. Allahtan başka bir kaza bela allah korusun vs gelmedikçe başımıza, ben sağlıklı bir anne olarak onun yanında bir 5-10-15 ne olursa daha fazladan yaşamalıydım onu dünyaya ben getirdim, hakkım yoktu onu erkenden terketmeye..Kimya mühendisiyim kimyasallarla çok haşır neşirim zaten,bir de sigara içmek intihar etmek gibi geldi o an.Ve ben bu düşüncelerle 11 Kasım 2009 da son sigaramı içtim.Ve Allah'a binlerce kez şükürler olsun ki bu zamana kadar vicdanımın rahatlığı hep daha ön planda olduğundan aklıma bile gelmedi yeniden başlamak. Bırakır bırakmaz bir göğüs hastalıkları uzmanına gittim.Kirli bi akciğer ama başka bir sağlık sorunu yok dedi kızına hamileyken bırakabildiğine göre gene bırakabilirsin dedi motive etti biraz sen de o direnci görüyorum dedi.Ondan sonra daha bi rahat hissettim.
Yani biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın ama yaşadığım vicdan rahatlığını herkesin yaşamasını temenni ederim bu açıdan.Allah  bi daha da  nasip etmesin bu kötü alışkanlığı.Sigara düşmanı olan babama doyasıya sarılabiliyorum bi de artık,korkudan yanına yaklaşamazdım adamın... Sigarasız, sağlıklı, mutlu günler dilerim herkese..


yie

20 yıllık tiryakilikten sonra sigarayı bırakmış bir hamiş olarak, noolur sigarasızlıktan, sigarayı bırakmaktan korkmayın, derim. İçen herkese Allen Carr'ın "Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" adlı kitabı okumalarını öneririm. Bırakmaya karar vermediyseniz bile okuyun, bir şey kaybetmezsiniz. Ama beyninizde bir ışık yakması çok muhtemeldir :))


nesli2408

Allen Car kitabını okumadım ama internet üzerindeki makalelerini okudum,takip ettim.Onun da sigarayı bırakmamda faydası olduğunu düşünüyorum.İyi ki söyledin "yie"...sigarayı bırakmanın,sigarasızlığın yaratacağı endişeden insanlar daha çok korkuyor. Ya stres olursam, ya elim ayağım titrerse..hayatta bi bu rahatlatıyor...Nikotinin en kolay bağımlılık yaratan uyuşturucu maddelerden biri olduğundan ve buna rağmen kandaki oranının düşmesi nedeniyle yaşanan yan etkilerin de en hafif olarak atlatılabildiği madde olduğundan bahsediyordu makaleler hatırladığım kadarıyla.Yani çoğu yoksunluk belirtisinin aslında psikolojik olarak yıllarca yapılan dayatmalardan başka bir deyişle strese iyi gelen bişey olarak tanımlanmasından kaynaklandığı anlatılıyormuş...


Damla

Sigarayı bırakabilirseniz hayatınızda stres kesinlikle daha az olur. Sigaranın anlık verdiği rahatlama totalde verdiği sıkıntının yanında hiçbir şey, bebeği olsun olmasın, bebeği olanda bu iki kat, emzirsin emzirmesin, emzirince işler iyice karışıyor. 


Sigarayı bırakma kararınızı alana kadar, bunu başarana kadarki dönemde de, sırf içtiğiniz bu sigara nedeniyle emzirmeyi bırakmanız gerekmediğini düşünüyorum. Benim okuduğum kaynaklara göre anne sütünün bebeğe yararı, sigaradan gelebilecek zarar göre yeğ kalıyor, özellikle sigara içtikten sonra emzirmeden önce yeterli süre bırakılabilirse. Bunu kendiniz ayrıca araştırın, doktorunuza sorun mutlaka. Tiryaki annelere bile sigarayı bırakmaları, en azından azaltmaları, ama emzirmeye devam etmeleri öneriliyor.

Tabi sizin bebeğiniz artık bebek de sayılmaz, ben 1 yaş civarından sonra emzirmedim. Bebeğim çok istekli olsaydı sizinki gibi belki daha uzun süre devam ederdim ama 2 yaşına kadar emzireceğimi sanmıyorum. Ama ikinci paragrafı yazdım çünkü siz normalde 2 yaşına kadar emzirmek istediğinizi yazmışsınız. Özetle, sigara hassas bir konu ve genelde kulaktan dolma bilgiler dile yansıyor, bu kararı verirken detaylı araştırmanızı öneririm.
Cevaplamak için Üye ol