Yoğurtta sünme

minigim_sare soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar. Ben haftada 1 kere yoğurt mayalıyorum ama başıma hıc böyle birşey gelmemişti.sütü pazardan aldım her zamanki gibi. Maya da kendi mayam hazır yoğurt değil. peki niye sünüyor anlamadım. Aynı sütten çorba falan da yaptım süt bozuk olamaz. Bu yoğurdu yemelimiyiz, dökmelimiyiz acaba ?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ozalp07

bahar aylarında hayvanların daha fazla otla beslenmesi ile ilgili olduğunu duymuştum bende bu işleri iyi bilen  sütçü bir teyzeden:)


minigim_sare

bcos78 aynen öyle. Demekki ben biraz soğuk mayaladım. İlk defa oldu böyle.ama ozalp07 onu da düşündüm. Annem bir zararı olmaz yiyebilirsiniz dedi ama benim içime sinmedi.minigim_sare

Benim gibi pazardan alan, köyden getirten yok mu hiç? Kutu sütte kullanıyorum ama yoğurt için değil.siz nerden temin ediyorsunuz?ozalp07

cam şişe günlük süt alıyorum ben genelde sütaş. ama öyle güvendiğim köyden getiren olsa yoğurt için alırım.


minigim_sare

Bizim köyümüz çok yakın ordan getirtıyorum veya civar köylerden.lalena

yaklaşık 2 yıldır pazardan süt alır mayalarım. çok nadir sünme durumunu yaşadım. içime sinmediğinde döktüm, baktım tadı iyi çorba yaptım.

daha önceden de annemlerin oturduğu yere sütçüler gelirdi. yıllarca sütçülerden alıp tükettik. hiç bi olumsuz tarafını görmedim, yaşamadım. hatta tavsiye ederim , o derece yani.
Cevaplamak için Üye ol