Bebeğimin Yatağını Kullanma Şekli Hk.

jise soruyor: 10

İklim geçen haftalarda ilk dönüşünü yaşamıştı. Henüz yalnızca sola dönebiliyor. Ama yeni keşfettiği bu yeteneğini mümkün olduğunca sık kullanıyor. Sadece sola-sırt üst-sola-sırt üstü şeklinde arka arkaya tekrarlayıp dakikalarca sıkılmadan kendini oyalayabiliyor mesela. Bunu gece uykusunda da tekrarladığını düşünüyorum.

Odasında uyuduğu yatak 60*120 boyutlarında ve benim kıpır kızım garip bir şekilde bu yatağa sığmıyor. Yalnızca sola değil nasıl yaptığını çözemediğim bir şekilde uykusunda kendi ekseni etrafında dönüyor ve yatağın enine (60'lık kısıma) uzunlamasına konuşlanıyor ve ne zaman bu konuma gelse yatağın eninden daha uzun olduğu için uyanıyor. Sanırım ayağı ile karşı korkuluğu ittirip diğer korkuluğa kafasını bastırıyor ve gece mütemadiyen 3-5 kere bu yüzden uyanıyor. (Korkuluklarda uyku seti minderleri var, sorun sertlik değil) Kendi kendine tekrar dalabilme yetisi ya yok, ya da o pozisyondan kurtulamadığı için dalamıyor ve ben sabaha karşı zırt pırt onu tekrar uyutmaya cebelleşiyorum.

Yanlarına yastık koysam dönmeye çalıştıkça yüzünü yastıklara kapatabilir yahut dönemediği için daha sık uyanabilir diye düşünüyorum. Zaten sırtı yatmaktan kendini yeni kurtarabilmişken hareket özgürlüğünü de kısıtlamak istemiyorum?

Yatağı değiştiremem öyle keyfi bir maddi bolluğum yok.

Aynı sorunu yaşayan ve çözüm bulan var mıdır acaba?  Yahut geçici bir dönem midir, geçene kadar sabretmek mi gerekir?


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


erguldogan

bizimki hala kısa kenarda yatıyor desem:)


jise

sığıyor mu :)


cerenaltintel

Alışıp kendini kurtaracak ve uykuya devam edecek  yakında. Bizimki 4dönüyor yatarken, şekilleri görsen korkarsın o derece, yakında geçecek bence:)


blueberry

ah yaaaa, benimki ne şekiller alıyor bi görsen! 

herhangi bir yanına yastık koy cnm, böylece eni 40 cm'ye falan indirirsen en azından enlemesine uzanıcak duruma gelemez. bizde işe yaramıştı, bir dene bakalım ne yapacakları belli olmuyor hiç:)


ra_she_de

canım erende hala 84 cm lik boyuyla 60x120 lik yatağın 60 cm lik kısmında yatıyor ayaklarını da aşağıya sallıyor bir süre sonra bundan dolayı uyanmayı kesecekdir. hareketlenmeye başladığı dönemlerde maalesef gece uyanmaları sıklaşıyor. eren de tutunup ayağa kalktığı dönemlerde yatağın içinde ayağa kalkıp uykusunu açıyordu hep. ssener

kafa ve ayakları kullanarak eksenlerinde
 dönüyorlar bence yaştık koy ama gövde hizasına baş tarafı açık kalsın


Sueren

Az sabret gececek..


jise

Buna da sabır yani :) Tamam ben bu gece dönemediği tarafa yastık koymayı deneyeceğim. Teşekkür ederim.jildando

bizimkilerde done done uyuyanlardan:) geciyor buyudukleri zaman. Bir de bebekler sizin geldiginiz yone duyarlı oluyorlar, o tarafa donme cabası da gosteriyor olabilir. Bebeginizin yatış poziyonunu degistirmeyi deneyebilirsiniz.


ozgu_naz

cevaplar benim de çok ilgimi çekiyor çünkü 80 120  yatağa sığmıyor:) döne döne başucundan ayak ucuna kadar geliyor kafası ve en sonunda kendini uyandırıyor çarptığı yerde:) ben sadece canı acımasın diye yatak tekstillerini çit kat elyaf yaptırdım yeni.en azından vurunca acımıyordur. ne zaman yatışı düzelecek bilmiyorum.çok bebek gördüm ama bunlar gibisini görmemiştim:)Cevaplamak için Üye ol