Bebeğimin Yatağını Kullanma Şekli Hk.

jise soruyor: 3

İklim geçen haftalarda ilk dönüşünü yaşamıştı. Henüz yalnızca sola dönebiliyor. Ama yeni keşfettiği bu yeteneğini mümkün olduğunca sık kullanıyor. Sadece sola-sırt üst-sola-sırt üstü şeklinde arka arkaya tekrarlayıp dakikalarca sıkılmadan kendini oyalayabiliyor mesela. Bunu gece uykusunda da tekrarladığını düşünüyorum.

Odasında uyuduğu yatak 60*120 boyutlarında ve benim kıpır kızım garip bir şekilde bu yatağa sığmıyor. Yalnızca sola değil nasıl yaptığını çözemediğim bir şekilde uykusunda kendi ekseni etrafında dönüyor ve yatağın enine (60'lık kısıma) uzunlamasına konuşlanıyor ve ne zaman bu konuma gelse yatağın eninden daha uzun olduğu için uyanıyor. Sanırım ayağı ile karşı korkuluğu ittirip diğer korkuluğa kafasını bastırıyor ve gece mütemadiyen 3-5 kere bu yüzden uyanıyor. (Korkuluklarda uyku seti minderleri var, sorun sertlik değil) Kendi kendine tekrar dalabilme yetisi ya yok, ya da o pozisyondan kurtulamadığı için dalamıyor ve ben sabaha karşı zırt pırt onu tekrar uyutmaya cebelleşiyorum.

Yanlarına yastık koysam dönmeye çalıştıkça yüzünü yastıklara kapatabilir yahut dönemediği için daha sık uyanabilir diye düşünüyorum. Zaten sırtı yatmaktan kendini yeni kurtarabilmişken hareket özgürlüğünü de kısıtlamak istemiyorum?

Yatağı değiştiremem öyle keyfi bir maddi bolluğum yok.

Aynı sorunu yaşayan ve çözüm bulan var mıdır acaba?  Yahut geçici bir dönem midir, geçene kadar sabretmek mi gerekir?


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


gonulefe

sığmayan sığmıyor. benim oğlum 9. ayından bu yana 160*180 yatakta yatıyor. kenarına uzun yastıkyaptırdım düşmesin diye. ama onu bile aşıp gece pat sesiyle uyanıyoruz, neyseki yatak alçak:) bu hafta içerisinde 90*180 lık kendi yatağında yatmaya başlayacak,bakalım bizi neler bekliyor:))


kimkimkimo

havalar ısındığı için karyolanın içindeki yatağı çıkarıp yere koyabilirsin ya da evdeki bir yorganı 4'e katlayıp bir yer yatağı yapabilirsin. ben ikiye katlayıp üzerine yatırıyordum. sabah kalkınca asla bıraktığım yerde bulmuyordum ama, hiç hasta olmadı. kışın da karyolanın iki yanından battaniye sallayabilirsin, ben büyük battaniyeler kullandım hep. ayağıyla ya da fark etmeden eliyle üzerine çekip boğulmasın diye. battaniye büyük olunca dışarıda uzun kısmı kalıyor böylece o ağırlığı indiremiyor. benim ki 5 aylık iken kendisi oturmaya başlamıştı. ve gece uykusunda kalkıp oturduğu için uyanıyordu. umarım bunu yaşamazsın, hiç bir çözüm yok çünkü :))) 


Ecy

Merhaba. Bebegim tam tamina ayni sekilde 5 gundur devamli ayni tarafa (bizimkisi sagina) donerek kenara sıkısıyor veya dediğiniz gibi kısa kenara yine yuzustu yatıyor. Ilk bebegim, hiç böyle birşey aklıma gelmemisti, dolayısıyla çok şaşırdım ne yapacağımı bilemedim. Internetten arama yapınca bu yazı çıktı karşıma tam olarak aynı hareketler. Doktorunu aradım, sırtustunden yuzustu donebiliyor, biraz zorlayınca altta kalan kolunu da kurtarıyor ama eski pozisyonuna donemediği için bir sure sonra ağlamaya başlıyor, ve gözleri kapalı! 4 aylık kızım 1,5 aydan itibaren gece 9, sabah 7-8 kesintisiz uyurken şimdi gece 7-8 kere kalkıyorum (aynı zamanda ilk nezlesini oldu ondan da çok olabilir) Doktoru gunduz sırtustune donme egzersizi yapın dedi ama hiç sevmiyor. Buradaki yazıları görünce, kalkıp oturanlar tırmananlar, inşallah bizimkisi de yapmaz :-)) 

Jise, bebeğimiz aynı yaşta, sen 2 hafta once yazmışsın sanırım, ne kadar surede gecti (gecti mi?) eski pozisyonuna gelmeyi ogrendi mi, nasıl durum? :-) bizimki de 60x120, acaba kucuk bir yatak mı aldık diye konustuk esimle ama buyuk de olsa kenara kadar gidecek bence. ben bu sıcakta ince bir tulum giydirdim donemesin diye ama cok ise yaramadı :(
Cevaplamak için Üye ol