çekiştirerek emme

Isaura soruyor: 10

bebeğim sürekli emmek istiyor ama emerken de mememe yapmadığını bırakmıyor. çekiştiriyor, mıncıklıyor, silkeliyor... resmen kavga ediyor memeyle. meme uçlarım enkaz halde. zaten birinin kenarını koparmıştı. nasıl canım yanıyor anlatamam. iki öğün üst üste emziremiyorum. formül süt kullanıyoruz.  neden oluyor, başına gelen varsa n'olur bana yardım etsin...  

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Isaura

@balkopugum çatlak kremleri mi bunlar? Çatlak için çok krem kullandım, avent, ayva çekirdeği jeli, bal mumu...


Doğru emzirdiğime de eminim ama ne çatlaklarım ne acılarım dindi.
Gerçi ben bunu bebeğin çekiştirme davranışı için sormuştum. 
Antibiyotik de kullandım; şişkinlik ve ağrı da olduğu için. Ama ben bu kadar acıya dayanırken bebeğim beni buzağının anasını emmesi gibi çekiştirip silkeleyerek emince alınıyorum yani :))


Isaura

süt var sıkınca geliyor.sağdığım zaman az çıkıyor. mesela şimdi 150 cc formül mama veriliyor ya ben de o kadar çıkmıyor.memede kalmasını daha çok istiyorum rahatlatıyor bebişimi. günde 3 öğün mama 3 öğün emzirme. 


chroma

Genelde gazlı veya sancı çeken bebekler yapar bu çekiştirerek, koparırcasına emmeyi. Eğer kilo alımı iyiyse (ayda en azından 0,5 kg alıyorsa) formül süt vermenize gerek yok.


chroma

Gerçek şu ki, ben bir çözüm bulamamıştım. Memeyle kavga dövüş emerdi kızım. Her emme sonrası da Lansinoh krem sürerdim.


Isaura

açıkçası fazla kilo alıyor. mamayı kes diyorlar ama çok ağlıyor aç gibi. yiyince de susuyor. demekki açmış diyoruz o zaman. şu an 8 kilo. mamayı kesersem aç kalır diye korkuyorum. sütüme güvenemiyorum ki. lansinoh hiçbir işe yaramadı bende. memelerimde bıçakla geziyor gibiyim. chroma

Kilosu oldukça iyiymiş. Hiç gerek yok gibi mama vermeye. Açlıktan olduğunu sanmıyorum, muhtemelen başka bir sancısı var ama mama psikolojik olarak rahatlatıyordur. Doktoru ne diyor?
Yaralar için, emzirirken göğüs ucu kalkanı kullanmayı denedin mi hiç? Ayrıca şu soruda da başka bazı kremler önerilmiş:
http://www.nurturia.com.tr/questions/db7a4f83-ca1a-41b9-a7d1-9f9e012753cc/2/goguslerim-cok-kotu-yara-oldu


fleez

kaç kilo doğdu acaba? yani ayda kaç kilo alıyor doğduğundan beri


banukayal

Merhaba, bende göğüs ucu yaralarından 3 ay çektim ve sonunda genel cerraha gitmek zorunda kaldım. 3 kere mastit oldum, antibiotik kullanmak zorunda kaldım. E vitamini kapsülü bana çok iyi geldi ve doktor ped kullanıyorsam eğer yaranın geçmemesinin en büyük nedeni olduğunu söyledi. Yaranız hava almadığı için geçmiyor. Göğüs pedi kullanmayın, göğüs kalkanı kullanın mutlaka. Ve e vitamini sürün göğüslerinize. Benim artık çok ileri olduğu için başka kremlerde verdi doktorum ama size tavsiye edemem doktor kontrolünüz olmadan.

Benim bebeğim de ilk zamanlar ağlıyor diye mama takviyesi verdik ama doktorumuz kilo alımı iyi olduğu için mamayı yasakladı. Kızım 3 ay boyunca kucağımdan bıraktığım an ağlıyor ve emmek istiyordu. Fakat göğüslerim dayanılamayacak noktaya geldiğ için en sonunda sağarak vermeye başladım. Lütfen göğüsleriniz yarayken süt vermeye devam etmeyin. Yaranız uzun süre geçmiyor. Ben bebeğim sütten kesilmesin, biberona alışmasın diye ısrarla verdim ama bebeğimin en güzel zamanlarında ben göğüs acısı ile ulaştım.

Bebeğinizin doyduğunu gösteren en önemli şey kaka yapması ve kilo alımı ki 3 aylık bir bebek için kilosu gayet iyi. 

Göğüslerinizi sağdığınızda süt çok az geliyor çünkü bebeğiniz sürekli emiyor. 4-5 gün göğüslerinizin dinlenmesi ve geçmesi için bence sağarak verin. Bebek sürekli emmediği için göğüsleriniz dolacak ve siz 2-3 saatte bir 120 cc kadar süt sağabileceksiniz. Sağdığınız sütleri de öğün olarak bebeğinize verin hem ne içtiğini bileceksiniz hemde bebeğiniz doyacak göreceksiniz. En kısa zamanda tüm sıkıntılarınızın geçmesini dilerim.Aysegul_

benimki de öyle emerdi, hatırladığım kadarıyla 3 4 ay arası kendisi normale döndü. sütüm de vardı bu arada, mama vermediğim halde böyleydi resmen kavga ediyordu memeyle. göğüs uçlarımda görünürde yara olmadığı halde inanılmaz bir acı oluyordu emerken. muhtemelen gözle görülmeyen ince fissürler çatlaklar vardı bir sürü. ben çözüm bulamamıştım size de kolaylıklar diliyorum :)


Isaura

cevaplarınız için çooook teşekkürler. şu acılı hayatımda yalnız olmadığımı bilmek güzel :P  

silikon göğüs uçlarım var. birisinde meme ucum kopmuştu.. birinci ayın son günüydü. dar uçlu olanıyla emziriyordum. sonra geniş uççlu kullandım o da büyük geldi bebeğim ememedi onunla. kaçırıyor her seferinde.
malesef göğüs pedi kullanıyorum. hem de ilk günden beri. k,mse de kullanma demedi. bana kaderimin bir oyunu bu galiba. 


Cevaplamak için Üye ol