Yaylı kutu oyuncak. Telefon?

Mavipatik soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar 7.5 aylık bebeğim için yaylı kutu kukla arıyorum veya kutudaki yayli herhangi bir oyuncak. Nesne kalıcılığını algılaması için iyi olacağını okudum bir sitede. Bilen gören alan var mı ben nette hiçbirşey bulamadım veya alternatif olarak ne önerebilirsiniz?

Bide sizce hayal gücünü geliştirmesi kendi kendine konuşması için oyuncak telefon almalı miyim bi yandan hiç alıştırmayayım diyorum oğlum büyüyünce onunlayken biri aramasi haricinde telefonu çıkarmamayı düşünüyoruz alismamasi için siz ne düşünüyorsunuz oyuncak telefon hakkında ? Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ayazlali

Gönlünüze göre oyuncak alın bence. Zaten çocuk ilgisini çeken şeyle oynar, çekmeyenle oynamaz, size çok kalmıyor. Bir de nacizane, zaten illa ki öğreneceği şeyi önceden öğretmek için özel oyuncak almak gereksiz. Ce oyununun da olayı aynı, saklanan insan yok olmadı, bak yine burada. Zaten çocuk onu kavrayınca gülmeye başlar ce oyununa. Ve bu kavrama sizin öğretmenizle olmuyor, çocuğun beyni geliştikçe oluyor. Üç yaşındaki çocuğa soyut matematik kavramı öğretemezsiniz mesela, beyni o seviyeye gelmemiş olduğu için. Yani bence çocuğunuzla güzel zaman geçirmeye bakın, zaten beyni o bağlantıyı yapacak ve nesnelerin kalıcılığını öğrenecek. Rahat olun, kafaniza göre takılın :-)

Çocuğunuzun hayatına ekranı ne kadar geç sokarsaniz o kadar iyi, tabi, bunda bütün uzmanlar hemfikir. Özel durumlar hariç tabi. Bunlar benim fikirlerim, size uymak zorunda değil :-) güle güle büyütün bebeğinizi.


Damla

Kutuyu bilemedim, ama pencereli bez kitaplar var, kapakların arkalarında bir şeyler gizli oluyor. Hışırdayan yerleri aynaları falan da olur, kitaba alıştırma gibi de olur, çok daha fonksiyonlu. Ayrıca uykuya alıştırmak için falan beşiğine de bırakabilirsiniz, güvenli.

Oyuncak telefonda da çok sıkıntı yok bence. Kendi telefonunuzu ona vermemeniz çok önemli. Ha tabi ben oyalanıyorum elimde olunca derseniz tabi kaldırmak her zaman en güvenlisi :) Bir gün belirli uygulamaları kullanmasını isterseniz, ya kendisine özel bir cihaz olmalı, ya da bunu kendi telefonunuzdan yapacaksanız yanında bulunmanız lazım, yoksa üzerindeki youtube, safari gibi uygulamalar aracılığı internette serbestçe dolaşması uygun olmayacaktır.  Belirli bir yaştan sonra yaşıtları kullanıyor olacak, sizin yanınızda onları da örnek alacak. Uygun yaş geldiğinde ne zaman ne ölçüde kullanması gerektiğini, doğruyu yanlışı öğretmeniz gerekecek her durumda. Hiç yokmuş gibi yapmanız da çok uygun olmayacaktır.


Desario

https://www.welcomebaby.com.tr/fisher-price-fisher-price-siralama-oyuncagi-jack-in-the-box-53763?gclid=Cj0KCQiA3b3gBRDAARIsAL6D-N8vvf4Bb8pLk7Ca8wvgMcQzAbpDDv5Uyg4HHg6kV9AntJG8zJ99DNAaAuV-EALw_wcB

 Bu linkte buldum bahsettiğiniz oyuncağı, "jack in the box" diye aratınca çıkıyor. Telefonu asansördeki veya evdeki diafon ahizeleriyle öğretmiştim ben, şimdi biberi falan bile kulağına tutup dedee diyor bazen. Canı telefonla oynamak isterse ona her şey telefon yani. Görünce isterse de diafonun ahizesini kablosundan çıkarıp veriyorum. Size kalmış. 


Mavipatik

Hepinize çok teşekkür ederim. Kumaş hışırdayan kitabımız var üzerinde hayvanlar var dokunmalı kabartmalı yerleri var ama pencereli kitap hiç gormedim ebebekte mi gördünüz hatırlıyo musunuz ? İstediğim oyuncağı bulduğunuz için de teşekkürler :)


Desario

Şimdi aklıma geldi, biz ebebek'ten kapağı ve sayfaları delik bi karton kitap almıştık, son sayfada da ayna vardı. O delikten elimi falan uzatarak veya kitabın arkasından cee yaparak oynamıştık. İşinizi görür mü bilmem, ucuzdu da üstelik. Mavipatik

https://www.e-bebek.com/net-minik-arkadaslar-aynali-kitap-p-net-44211/ bundan mi bahsediyosunuz bide aynası kare olan var. İkisi de stokta yok içini gösteren ek resim de koymamislar. 


Damla

Tiny Love'da vardı diye hatırlıyorum ama başka markaların da vardır artık. Bence büyük oyuncakçılara bakın.


Desario

Bizimkinin aynası yuvarlak ama evet, hepsi aynı seri. Kapaktan itibaren her sayfada giderek küçülen delikler var, arka kapağın iç yüzünde de ayna. Kartondan, 5 yaprak falan olsa gerek, aynası da kırılacak bir malzemeden değil. Babaannede duruyor, isterseniz alıp resmini atabilirim. Mavipatik

Tiny love'ı da inceleyeyim sağolun. @desario teşekkür ederim atmaniza gerek yok açıklamaniz yeterli olmus anlattığınıza göre guzel begendim internette stoklarda yok belki mağazalarda bulabilirim teşekkürler :)


Mavipatik

https://www.e-bebek.com/search?text=Haydi+beni+bul

Arkadaslar bunları gördüm bide icerigini bilen var mi delik boyutları farklı midir ki hangisini alsam acaba


Cevaplamak için Üye ol