Oyun grupları faydalı mı?

spongebob soruyor: 10

Arkadaşlar merhaba benim kızım 17 aylık.Kızım çok ürkek yabancıların olduğu yerde paçalarımı tutup direk kucağıma gelmek istiyor.Parka falan çıkarıyorum alışsın diye ama kendinden küçüklerden bile ürküyor elindeki oyuncağı almak istediklerinde itiraz etmeden veriyor ve ağlıyor.Ben bu duruma çok üzülüyorum ve kafayı takıyorum.Etrafımızda pek öyle gelenimiz gidenimiz çocuklu tanıdıklarımız yok ben buna bağlıyorum.Neyse konuyu fazla uzatmayayım bu kasım ayında da işe döneceğim ve annem bakacak  haliyle kış olacak artık parka bile çıkamayacak kızım.Acaba diyorum annem kreşlerin oyun gruplarına götürse kızımı.Ama biz Ankara Batıkentte oturuyoruz ve araştırdığım kadarıyla buralarda oyun grubu olan kreşler 36 aydan büyükleri alıyor.Çankaya taraflarındaki kreşlerde var bizim yaş grubumuza uygun kreşler.Yani Batıkentten Çankayaya gitmeye değecek birşeyler katar mı gerçekten bu oyun grupları çocuğa?Yani ben istiyorum ki başlarında bir uzman gözetimi olsun.Çünkü mesela karşıdaki çocuk kızımın elindekini alınca vs ne yapmam gerekiyor onu da tam bilmiyorum müdahale etmek mi,dışardan izlemek mi?Oooof karışık oldu biraz kusura bakmayın.Yani bu oyun gruplarına çocuklarını götüren anneler gelişme gördüler mi çocuklarında.Teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


spongebob

Gerçekten mi ben de bir canavara dönüşmesine razıyım çok üzülüyorum bu hallerine:))Ne kadar çıkarsam da bir şeye yaramıyor gibime geliyor kreş gibi bir yer olursa haftanın belli günleri daha iyi olur diye düşünüyorum.Batıkentte aramalarım sürüyor ama bu oyun grupları gördüğüm kadarıyla Çankaya ve Çayyolu taraflarında yaygın galiba.Yarın bir kaç yeri daha arayıp sorayım bakalım.


ferayeelgin

Hiç üzülmeyin benim kızımda o aylarda aynen öyleydi.şimdi çöpü elinden alsalar kavga çıkarıyor


spongebob

:-) Anladım teşekkürler.Ben yine de ben bir oyun grubuna gönderen annelerden fikir almak istiyorum sosyalleşme açısından faydasını gördüler mi diye.


secilozuer

Sevgili Spongebob,

Ben konu başlığını görünce profesyonel olarak bu işi yapmakta olduğum için birkaç kısa cümle yazmak ve böylece sorunuzun cevabına katkıda bulunmak istedim.

Elbette oyun grubu faydalı, ve kızınızın yaşı tam da ideal başlangıç yaşı. Ne mutlu ki ihtiyacını fark edebilmişsiniz..

Ancak benim size naçizane tavsiyem, herhangi bir kreşin "oyun grubu" adı altında yaptığı bakıma değil, gerçek bir "oyun grubu"na götürmeniz. Nitekim küçük yaş oyun grupları çocukların sosyalleşmesini ve topluluk bilincini kazanmasına katkıda bulunuyor. Bunun yanında çocuk, oyun gruplarında hem enerjisini atıyor, hem de çocuğun doğal öğrenme süreci olan "oyun" sayesinde hem fiziksel hem bilişsel gelişimini sağlıklı olarak devam ettiriyor. Başlangıç olarak 2'şer saatlik oyun gruplarının çok faydasını göreceksinizdir; fakat kolay bir süreç değil anne yada çocuğun bakımını yapan aile büyüğünden ayrı vakit geçirmeye alışması her çocuğa göre değişmekle birlikte zorlu bir süreç halini alabilir. Buna hazırlıklı olun, ve sonunda bu yaptığınızın çocuğunuzun iyiliği için olduğunu bilin ona göre istikrarlı ve kararlı olun. Araştırmanızı yaparken bir yandan çocuğunuzu da psikolojik olarak hazırlayın, sürekli "okula gidecek benim kızım yakında çok güzel oyuncakları bir sürü arkadaşı öğretmenleri olacak , orada çok eğlenecek" vs gibi söylemlerde bulunun. 

Ve bu konuda internette araştırın. Oyun grubunun faydası hakkında onlarca yazı ve yorum var. Onlar da size yardımcı olacaktır.

"Oyuncağını kaptırma(ma)k" konusu da zamanla öğrenilen bir şey.. paylaşmayı aşılayın çocuğunuza her daim, fakat elbette ki kendisine ait olan oyuncağı verip vermemek son noktada onun kararı olmalı. oyun gruplarında bu da düzelir, oyun evinin oyuncağı "tüm arkadaşlara ait" cümlesiyle birlikte durum zamanla şekillenir. :)


winnieloli

oyungrubuna bebekken başladığımız için deneyimliyim biz arkadaşlarla evlerde kurduk inanın size 4 aylık bebekle gelen arkadaşım vardı biz 10 anne kadar olduk sonradan ve çokta iyi arkadaş olduk hala da görüşüyoruz çocuklarımız birlikte büyüyor hepimizin çocukları çok sosyal ve mutlu bence çok faydalı evde kışın ne yapacak o yaşta çocuk çok sıkılır ve onun gelişimi içinde kötü etrafta yada internetten bulabilirsiniz bizde tesadüfen tanışıp kaynaştık 2 kişi başladık 10 kişi olduk enson sonrada kreşe başladılar çoğuda aynı sınıfta halen tatilede gidiyoruz ailecede görüşüyoruz her hafta muhakkak bir aktivitemiz oluyor filan.spongebob

Cevaplar için çok teşekkürler.Ben de zaten profesyonel bir ortam olmadığında pek bir faydasının olmadığını fark ettim.Komşularla, parkta vs olmuyor bu iş.Ama maalesef oturduğum semtteki kreşlerde böyle bir hizmet yok.Ama uzak da olsa bir denemeyi düşünüyorum çok karda kışta gitmez ama en azından sonbaharda gidebildiği kadar gitsin diye düşünüyorum.


bellroad

bu soruyu her konuda fikrine cok guvendiğim doktoruma sordu, 2 yasına kadar sart değil. 2 yasına kadar en onemli sey aileden, bakımından sorumlu kisiden alacagı ilgi, sevgi, guven. 2 yas sonrasi oyun grubuna verirsiniz dedi.


spongebob

Napae teşekkürler dediğin yerleri de bir araştırayım.Benim tek sorunum yol işte ya bulduğum yerler hep oturduğum yere uzak oun grubuna götürürken ve getirirken 1 er saat yol teptirmeye değer mi, şimdiden çocuğu yormaya da kıyamıyorum.winnieloli

bellroad doktor değişikmiş çünkü haftada 1 veya 2  2 3 saat sosyalleşmesinin sevgi eksikliği yaratacağını düşünmüyorum yurtdışında her yerde var ve yenidoğanlar bile gidiyo emzirme grupları oluyor ve annelere çok iyi geliyor inanın çocuktan ziyade


spongebob

Napae evet batıkentte öykü diye bir yer var görünüyor internette ama sitelerindeki fotolardan pek içim ısınmadı oraya sanki.Doğru aslında ümitköyde olabilir eşim onları bırakırım diyor ama dönüşü kendileri yapmaları gerekir o zaman da ümitköyden dönmeleri daha mı zor olur diyorum off ya sırf bu okul vs mevzuları yüzünden evi değiştiresim var ama bu sefer benim işe çok uzaklaşırız.Cevaplamak için Üye ol