40 gunluk bebegimi mama ile beslemek zorundayim, kahroluyorum. Sutum olmasi icin ne yapmaliyim?

nilan soruyor: 10

Sutum dogumdan beri az. Bebegim 40 gunluk oldu ve mamayi arttira arttira vermeye devam ediyorum. Artik mama vermek istemiyorum. Bebegimi sadece anne sutuyle besleyecegim diye kendime soz vermistim oysa ;( sutum ne zaman bebegime yetecek kadar olacak, arttirmak icin ne yapmaliyim ( denemedigim ne kalmis olabilir? ) benim durumumda bebegini %80 mama ile besleyen var mi? Tavsiyelerinizi deneyimlerinizi yazarmisiniz.

Bu soruyu cevapla


47 Cevap


zuzususam

ben doğum yaptığımda bebeğimi memeden hep ağlayarak çekiyordum, tam doymuyordu. etrafımdan çok baskı gördüm mama konusunda ama mamaya başvurmadan önce süt artırıcı yöntemleri denemek istedim yoksa hep acabalar içimi kemirecekti... her şeyi denedim. doktorum günde 1 litre su, 1 litre süt, 1 litre meyve suyu demişti... sütün az olsa bile doyurucu olmalı diyordu. ben sadece suyu 3 litre tüketiyordum artı süt ve meyve suyu olarak da üzüm suyu. üzüm suyu bende çook işe yaradı. bir de süt olayı biraz mayayla ilgili. malt içecekleri bu yüzden işe yarıyor. mayalı yiyecek ve içecekler sütü artırıyor. mayalı bir ekmek, poğaça bir şey yanında üzüm suyu tüketebilirsiniz. her emzirmeden sonra bir bardak üzüm suyu içiyordum ben.  elim sürekli memelerimdeydi. doldu mu boş mu... çok stres yaşadım ama şimdi 6. ayımızdayız ve mamaya hiç ihtiyaç duymadık. siz elinizden geleni yapın, sütünüz artarsa artar, artmazsa zaten mama var. neticede aç kalmayacak bebeğiniz. üzülmeyin. yanında siz olduktan ve sağlıklı olduktan sonra ha mama ha anne sütü. o her şekilde mutlu olur zaten.


fistikcik

Nilan,
Bebeğiniz daha çok küçük, sütünüzün artması için zamanınız var. Bu kadar stres yaparsanız sadece bu bile sütünüzü azaltır. Sütün artması için bu konuda stres yapmamanız kesinlikle şart.

Öncelikle sütün artması için bebeğe verilen mama miktarını kademeli olarak azaltmak gerekli. Çünkü sütü en çok arttıran şey göğüslerin boşaltılmasıdır. Geriye kalan tüm çözümler (bitki çayları, besinler vs...) sadece yardımcıdır, esas çözüm değildir.

Göğüs ucunuzda yara olması bana bebeğinizin memeyi doğru şekilde almadığını düşündürtüyor. Bebek sadece meme ucunu değil, göğsün kahverengi halkasını da ağzına almalıdır. Sadece meme ucunu alırsa hem etkili ememez, hem de göğüsler yara olur. Memeyi doğru alan bebeğin süt akışı geldiği zaman sütü içtiğini çenesinin hareketlerinden görmek mümkündür. Çenesi bir duraklar, bir hareket eder.

Şu videolara bir bakın isterseniz, doğru meme alan bebekleri gösteriyor :
http://mamadearest.ca/newmanvids/first-latch.wmv

http://mamadearest.ca/newmanvids/third-latch.wmv

Ayrıca mamayı bebeğinize biberonla veriyorsanız durumunuzu daha da zor hale getirebilirsiniz. Çünkü biberon ve meme bebek tarafından aynı şekilde emilemezler. Biberonun akışı farklıdır, buna alışan bebek bir süre sonra memeyi nasıl emeceğini bilemez hale gelir. Bu durumda memeyi reddeder. Ya da memeyi yanlış alarak göğüslerde yaraya sebep olabilir. Belki de sizde olan tam da budur. Bu yüzden bugünden itibaren mamayı bebeğinize kaşıkla verin. Sterilize edilmiş, kenarları keskin olmayan bir çay kaşığı işinizi görür. Size mamayı kaşıkla vermek zor gibi görünebilir, ancak bebekler kolayca içerler. Benim kızım hiç biberon almadı, sağdığım sütleri hep kaşıkla içti. Mamayı vermeden önce emzirin, doymadığını hissederseniz mama verirsiniz.

İkinci etapta iyi bir elektrikli pompa edinin. Sütünüzü her emzirmeden sonra sağın. İlk başlarda çıkan miktara aldırmayın. Hiçbir pompa bebek kadar kuvvetli ememez. 40 ml çıkıyorsa bunun iki katına yakın sütünüz var demektir. Sürekli olarak emzirfmeden sonra göğüslerinizi pompayla tam olarak boşaltırsanız, bunu düzenli bir şekilde 2,5 saatte bir yaparsanız sütünüz bir süre sonra artar.

Bu süreçte stresten uzak durun, dinlenin, bol su ve Humana Still Tea için.
Sütünüz artmaya başladığı anda mamayı kademeli olarak azaltın ve sonunda hiç mama vermeyin.
Kısa zamanda keyifli bir emzirme sürecine kavuşacaksınız,
Sevgiler


gulden_elifsu

valla fıstıkçık çoookk güzel anlatmış,benimde sütüm azdı,çok strese girmiştim kızıma ilk mama verdim,doyup uyuduğunu görünce içim parçalanmıştı resmen..annelik güdüsüyle bebeğine yetemediğini hissetmek kötü ama,ben mamaya karşı çok önyargılı yaklaştığım ve bebeğimi dahada aç bıraktığım için çok üzülmüştüm..
sütüm azdı,ama kafama taktıkça dahada azalacağını bildiğim için kendimi toplamaya,üzülmemeye çalıştım.bütün yolları denedim,bulgur pilavı,süt,sütlü tatlılar,tahin helvası,yeşillikler,bol su,humana still tee..geceleri çok emdiği için,yatmadan mutlaka birşeyler atıştırıyordum.çok işe yaradı,emzirdikten bir süre sonra mama teklif ettiğimde tükürüyordu kızım,doyuyordu yani..
ama,fıstıkçığın da söylediği hatayı ben çok yapmışım,yanlış emziriyormuşum.çocuğu tam rahat emebileceği pozisyonda tutmadığım için göğüslerim çok yara olmuştu,kızım da çok yoruluyordu eminim:((
emzirme tam bir döngü,bebek memeyi tam kavrayacak rahat ve uzun süre emebilecek,bebek aç olacak ki,iyi emecek,anne ne kadar zor olsada bebeği için stresten uzak durmaya çalışacak,emzirmeye istekli olacak,bunun için beslenmesine özen gösterecek..
Allah kolaylık versin..


batuhanuras

MALT İÇECEĞİ DENEYEBİLİRSİN 1 ŞİSE İÇTİĞİMDE 3 GÜN GÖĞÜSLERİMDEN SÜT TAŞARDI..AYRICA BOL BOOL SU...İYİ BESLENME...SIK SIK EMZİRİN YILMADAN EMZİRMEYE DEVAM EDİN, EMZİRDİKÇE SÜT GELİR...BUNA İNANIN VE STRESE GİRMEYİN LÜTFEN ;)


bamelca

öncelikle sütüm bol çocuğumu doyuracak kadar çok diyin.panik yapmayın. yara içinde suna dumankaya tarifi ayva çekirdeğini 7-8 adet 1 bardak suya koy 1 gece beklet sabaha jöle kıvamını alıyor bunu meme ucuna sürebilirisniz.emzirmeden önce silin.bol su için ve emziriken omuzlarına masaj yapıcak biri varsa işe yarıyor.birde size kitap önericem. AYŞE ÖNER hamile eğitimi ve bebek hemşiresi. çok fayda görürüsünüz.en önemlisi bol bol dua edinSEREL

bu kadar üzüntü yapma kendine.aynı şeyleri bende yaşadım bebeğim ilk doğduğu andan itibaren süt savaşına girdik o emmek istiyor ama benim sütüm az.doymayınca doktorumuz azar azar aptamile başlattı.bir çok şey denememe rağmen(çaylar kompostolar profesyonel süt sağma makinası v.d)sütüm artmadı yaklaşık 3 ay geldiği kadar emzirdim gerisini mama takviyesi yaptık.şı anda 14 aylık.bende sonuna kadar emzirmeyi mamayla takviye yapmamayı çok isterdim ama olmadı.o yüzden üzülüp sıkıntı yaparak sütünün artmasını engelleme.


berenimo

Merhaba, tüm süt arttırıcı içecekler/yiyecekler yazılmış zaten. Ben sadece moralini yüksek tutmanı önereceğim ek olarak. Ama bunu da şu anda yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ben de mama verirken çok üzüldüm, çok ağladım, sütüm yok, bu pis kokulu mamaları veriyorum diye.. Ama sütün hiç yok değil, şükretmelisin. O senden 2 damla da emse, ona fayda eder.. kalan ihtiyacını da mamayla gidermelisin, yapabileceğinin en iyisini yaptığını aklından çıkarma.. Bebeğin büyümesi için uyuması lazım, uyuması içn de karnının doyması lazım.. Önemli olan bu.. Eşimin kardeşi hiç mama varmeyeceğim diye diretmişti, doktoru da bunu destekleyen bir doktordu. sonuç, ilk iki ay kilo alışı normalin altında oldu, en uzun uykusu 30 dk idi, bebek de o da yorgun düştüler..
Bol bol ve uzun süreli emzir, kilo almayı dert etmeden ye, çünkü emzirmek insanı çok yorgun düşürüyor, bol bol su iç ve bol bol uyu.. mama verdiğinde bebek de uyuacaktır, sen de uyursan sütün daha çok olur.. bende böyleydi en azından..
ben 2. ay civarında mama veriyorsam veriyorum ne yapalım diyerek kabullenmiştim ve o dönem tüm gece aralıksız uyuyordu, gece ben uyuduğum için sabah kalktığımda iki göğsüm de patlayacak kadar dolmuş oluyordu.. Kendini rahatlatmayı başardığın zaman sütün de artacaktır.. Ama artmasını beklemeyi bırakman lazım öncelikle.. koyver gitsin yani kısacası, rahat ol, ve çevrendekilere de sütle ilgili yorum yapmayı bırakmalarını gerekirse sert bir dille söyle bence..
Bebeğinle mutlu sağlıklı günler dilerim..


pinarlerm

gösün için garmastan krem al hemen geçiriyor...pompa ne kullanıyosun bilmiyorum ama ben amedanın almıştım kızım emmeyi reddetti..göğsün yara olsada hi acı vermeden sağıyor ve diğer pomapalardan daha fazla süt çıkarıyor...pompadan çıkan süt ile emerek bebeğin aldığı sütün miktarı aynı olmazz sütün 40 cc den daha fazla üzülme...ben 3 ay sadece pompayla verdim kızıma sütüm azalmasın diye bebek biraz bilinçlenince tekrar emmeye başladı..şimdi 8 bitti maşallah hala emiyor kızım mamada vermedim 4. aydan sonra..sütün artar daha üzülmenilan

Benim gogus pompam aventin ciftli gogus pompasi. http://www.bebekchik.com/?urun-1959-P-Avent-ikili-Elektronik-Gogus-Pompasi.html bilmiyorum pompadan da kaynaklaniyordur belki gogus yaralarim. Bir kac gundur sagmiyorum goguslerimi ama yine acilarim var. Mesaji ilk yazdigimdan bu yana onerilerinizi deniyorum ama degisen pek bir sey yok ;( artik bebegimde buyumeye basladigi icin verdigim mama miktarida az gelmeye basliyor, arttirmak zorundayim sanirim;( 10 gun sonra dr kontrolumuz var. Dr a daha once mama ne kadar vereyim dedigimde bebek doydum diyene kadar ver dedi, mama miktarini o belirlesin dedi. Bu goruse gore benim bebegim ne kadar versem o kadar alir hic hayir demez.

Bakalim 10 gin sonra ne diyecek.

Petibor biskuvi arada yiyorum, eger sut yapacaksa daha cok yerim, tavsiyeniz icin tskler.


shang

humana nın still tea sini maximum düzeyde iç. acayip süt artırıyor. çok güzel tadı var. özledim vallaha içmeyi ( emzirmeyi bıraktım buarada )

yeşil yapraklıların da artırdığını biliyorum. özellikle derotu , kuru incir bildiklerim. annem ısrarla alkolsüz bira artırır der. ama denemedim. umarım en kısa zamanda sütün artar.Cevaplamak için Üye ol