Az emen uykucu bebek

didoba soruyor: 4

Kızım 8 haftalık. 3 saatte bir ancak 10 dk. emiyor. ve uykuya çok düşkün. 3 saat doldu diyelim ama o 3 saatlik periyotta yeteri kadar uyumadıysa mümkün değil memeyi ağzına almıyor. önden 15 dk kestirip sonra emiyor. ve yine en fazla 10 dk. zorlarsam fışkırır tarzda kusuyor.
Kızım 2. çocuk. Oğlum en az 40 dk emerdi ve kilo alımı aylık 1,5 kilo civarıydı. kızım ilk ay doğum kilosunu sadece 900 gr. geçmişti. günde 4-5 kez kaka yapıyordu ama bu ay 1 kez ya da 2 kez kaka  yapıyor. kilo alımı da daha az gibi.
şaşırdım kaldım beslenememesinden korkuyorum. bu kadar uykuya düşkün olması ve az emmesi normal mi?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


hayatto

Hiç sanmıyorum. Kızım 7-8 dakika emerdi ve fazlasını emmezdi.
Ona ragmen kilo alımı normaldi , hatta üstünde. Su an 18 aylık ve 13 kg olması gerekirken 16 kg .
Dert etme bence. Her cocuk diğerinden farklı. Dr.un okeyliyorsa sorun yoktr


asna

benim ilk kizimda en az yarim saat, 40 dak. bazen bir saat emerdi ama hep ciliz bir bebekti, su an 2,5 olacak 12 kiloyi yeni gördü :)

ufakliga hamileligim boyunca büyügü emzirmeye devam ettim, dogdugundada ikisini bir emzirdim, kücük baslarda bahsettiginiz gibi en fazla on dak. emer birakirdi, cogu zaman on dak. bile tutmazdi memeyi ama kilosu hep büyükten önde gitti, ki su an aslinda az yiyen bir bebek ama ablasinin bu aylardaki boy / kilosundan cok daha ileride...

artik süt kanallari acik oldugundan, heleki arada cok zaman gecmediyse, ikinciler süt getirmeye ugrasmadan direk süte ulastiklari icin daha hizli hallediyorlar  bu emme isini...

uykuya gelince, eger sarilik, kan sekerinde bir düsüklük vs.  yoksa, sadece sanslisiniz, merak etmeyin, bir kac hafta sonra dogal sürecte uykulari azaltacak, ve siz bu günleri özleyeceksiniz :)


didoba

2.ye hamileliğimin ilk üç ayı 1. yi emzirdim ben de. süt kesilmedi bile tamamen. ama ne bileyim acemi gibi oldum. oğlumu 4 saat emzirdiğimi bile bilirim. çok emerdi ve çok iyi kilo alırdı. 3.ay 1750 gr almıştı mesela. şimi kızım bazen 5 dk emiyor 2,5 3 saat istemiyor. öncesinde emzirmeye kalksam zaten almıyor da bazen refleks olarak tutsa memeyi hooop kusuveriyor hem de nasıl kusma ağzından burnundan çıkıyor.

oğlum da uykuyu sevmezdi zorl a15-20 dk uyurdu. ama kızım 3 saatlik periyodunda kendi istediği kadar uyumazsa evi başımıza yıkıyor. aç olmasına rağmen uykuya doymadığı için memeyi almıyor. önce 15 dk kesitrip sonra emiyor. garip geliyor bana.

cevapları için teşekkür ederim ayrıa. içim rahatladı

bir sorum daha var. başlarda kızım az emiyo diye sütün kalanını sağıyordum. ama artık sağmıyorum daha doğrusu sağamıyorum. ilk zamanlar olumla ilgilenen birileri vardı vakit kalıyordu. şimdi süt sağmaya vakit yok. bu kadar az emmeyle azalır mı sit? sizler sağmış mıydınız?  


asna

e ama bu kiz annesi, simdi her ay böyle bir kilo felan alirsa abi gibi, ilerde diyet miyet, yorucu isler :)

ben süt sagmadim, sagolsun büyük hallediyordu o isi :) ama dogal sürecte onun emecegi miktari dengeliyecektir vücüdünüz diye düsünüyorum, ayrica daha kisa süre emmesi daha az emiyor manasina gelmeyebilir, belkide kuvvetli cekip cabuk doyuyordur.

daha önce de dedigim gibi eger saglik acisindan bir sorun yok ise uykuya düskün olmasi özellikle oglunuz acisindan sizin icin büyük avantaj, giderek onunda uyudugu süreler azalinca ikisini ayni anda idare etme sanatini ögretecekler size :)

tekrar kolay gelsin...Cevaplamak için Üye ol