Aylar oldu hala kres sorunu cozulmedi... Yardim lutfen..

aannak soruyor: 9

Oglum 40 aylik. 5 ay once yarim gun krese badladi. Bulundugumuz sehirde es dost akraba olmadigindan dolayi yalniz buyudu sayilir. Ve bana cok bağımlı hale geldigi icin calismadigim halde krese baslattim. Ilk 1 ay aglayarak 2. Ay mizildanarak da olsa gitti . Sonraki 2 ay gayet iyiydi ancak son 1 aydir yine basa donduk ben krese gitmek istemiyorum orayi sevmiuorum evde seninle kalmak istiyirum diye agliyor. Ben de vicdan azabi diz boyu. Evde ona yetemedigimi düşünürken , o mutlu olsun isterken acaba yanlis mi yapiyorm...tecrubeli arkadaslar ne yapmaliyim aglayarak da olsa gitmeli alismali mi....

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


maviboncukk

Belki o kreste mutlu degildir. Baska bir kreste mutlu olabilir. Cevremde bunun orenegi var. kres degistirince, aglayarak giden cocuk, gule oynaya gitmeye basladi. Boyle bir durumda zorla gondermezdim. Okuldan soguyabilir. Krese alistirmanin tollarini arardim. Olmuyorsa belki bir sure daha evde sizinle kalmasi iyi olabilir. Er gec hepsi buyuyup okullu olacak.


annefiliz

Sevgili aannak,


Oncelikle kafanizda su sorularin cevaplarini düşünmelisiniz.

1. Dogru okulu seçtim mi?

2. Cocugun yaninda okulla ilgili konular konuşuluyor mu? Tedirginlik varsa eger bunu çocuğuma yansitiyor muyum?

3. Son bir ayda çocuğumun hayatinda farkli bir durum gelişti mi? ( ogretmen degisikligi, tasinma vs.)

Okula basladigi ilk sene farkli durumlarla mücadele etmeyi öğrenecek cocugunuz. Baska bir okula baslattiginizda ayni seyleri yasarsaniz çocuğunuza vermiş olduğunuz mesajdan dolayi yine okuldan alinmayi bekleyecektir. Ilkokulda ayni seyi yasasaydi almayi dusunur muydunuz?

Okulunuza guveniyorsaniz devam edin derim ben.

Sevgiler.
iflah_olmaz

kreş yönetimiyle görüştünüz mü?onların yorumu nE?
bi de 1 gün boyunca ne yapıyor nasıl vakit geçiriyor kamera kayıtlarından izlemenizi tavsiye ederim.bi arkadaşımın kızı da sizinle aynı durumdaydı.kızı sürekli ağlıyordu istemiyorum orası çok kötü diye.KAMERADAN herhangi bir günün kaydını izlettiler anneye.kızını tüm gün keyifle mutlu görmesi onun içini çok rahatlatmıştı.sadece anneye mızmızlık yapmak içinde gitmicem diyebiliyor bebeler:-))


nurhayaty

Yaşadığımız tecrübeye istinaden diyorum ki çocuk okula gitmek istemiyorsa size söyleyemediği belki kendisinin bile anlamlandıramadığı bir durum söz konusu olabilir. Çocukların hisleri çok kuvvetli alışma sürecinin dışında neden bu şekilde bir geri dönüş oldu acaba? Çocuğunuzla durumu onun diliyle konuşmaya çalışabilirsiniz size güvenip anlatabilmesini sağlamaya çalışabilirsiniz ona her zaman onun yanında olduğunuz güvenini hissettirin. 


Bir psikolog arkadaşım; bazı kreşlerde çocukların  olan biteni ailelerine anlatmamaları yönünde tembihlendiklerini hatta tehdit edildiklerini bu nedenle ailelerin bazı durumları kaçırdıklarını söylemişti. Belki sizde de böyle bir durum olabilir. Çocuk kendini suçlu hissettiği için size açılamıyordur vs. Tabi bunların her biri bir varsayım siz değerlendirmesini mutlaka iyi bir şekilde yaparsınız. kpinar7

merhaba, benzer durumu bizde yaşamıştık, kısaca anlatayım bende, 25 aylıkken yarım gün olarak başladık, o zamana kadar sadece ben baktım, aileden kimse bizimle aynı şehirde değildi.

kreşe başladığı ilk günden tepki verdi, ağladı, alışma süreci dedik, doktorumuzun onayıyla 3 hafta zaman verdik, 2. haftanın sonunda artık giderken ağlamıyordu ama gün içinde ağlamaları oluyordu. tam alıştı derken hastalandı gidemedi, sonra başa döndük, sonra yine alıştı, bu sefer bayram tatilleri girdi, sonra yine başa döndü. o alıştığı bir dönem kendi orada uyumak istedi ve tam güne de geçmiş olduk. bir ara başka okul diye tutturdu, okul konusunda içim rahat, annelik psikolojisi bir şekilde hissediyorsunuz, eğer onu dinleyip değiştirsem bunun arkasının geleceğinden emindim çünkü o gitmemek için tüm bahaneleri bulacaktı, başka okul olmadığını söyledim, bir süre her sabah başka okul diye diye gitti, sonrasında her akşam bana anne ben ağladım, annem işe gitti beni bıraktı dedim ağladım demeye başladı, küçükler ama akılları eriyor her şeye, bir gün iyi gitse diğer gün mutlaka ağlıyordu, gitmicem diyordu, bu süreçte emzik falanda bıraktık, bu süreç çok uzadı, şimdi 1 sene oldu okula başlayalı yani 2-3 aydır sorunsuz gidiyordur. eğer okul konusunda içiniz rahatsa çok taviz verilmemeli çünkü bir kere pes ederseniz bunu hep kullanacaklar ama dediğim gibi okulda herhangi bir olumsuzluk olmadığından eminseniz:)


aannak

Kreste herhangi bir sorun olmadığını etkinliklere katildigini yemek yedigini soyluyorlar. Zaten her gun face de fotolarinu koyuyorlar hersey normal . Kresten alirken ogretmeniyle opusup koklasip ayriliyor. Ben çözemedim bu işi sanirim tek sorun benden ayrilmak o kismi atlattik mi gun icerisinde iyi....


mustafamami

evde oyuncaklarını kullanarak kreşteki gibi bir ortam yapabilirsiniz. kendisi öğretmen olur oyuncaklar da çocuk. belki o zaman kreşteki duruma dair ipuçları alabilirsiniz... denemedim ama olur gibi geldi... 


nurhayaty

mustafamami +1 


selencem

Sabahları yanına küçük bir oyuncak alsın, evden bir parça olsun yanında. Okula gidince onu beraberce öğretmene gösterin. Kreşte güzel oymuyırmuş madem geri adım atmayın.


Cevaplamak için Üye ol