kansızlık

gulsahtokmak soruyor: 4

merhaba arkadaşlar eflin 23 aylık ve halen gece uykusu çok düzensiz.Geçenlerde doktora götürdüm ve kansızlık çıktı,hepinizin bildiği şurubu kullanıyoruz halbuki 1 yaşına kadar kan damlasını kullandık ve gelişimi hep ilerideydi ve yemek ayrımı yapmıyordu sadece son zamanlarda biraz iştahında azalma oldu bakalım bir ay sonra kontrole gideceğiz ve ben bugün yine uykusuzum ama mecburen işteyim kızıma annem bakıyor sabahları birde pekmez içiriyor umarım faydası olur.tecrübelerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sumeyye

bir diyetisyen olarak bu konuda bilgi vermek gereği duydum.. bir çok besinde demir vardır ancak vücdun yararlılığı açısından aktıf kullandıgı (hem demır) demir en fazla kırmızı et, yumurta da , sakatatlarda ve kurubaklagıllerde bulunmaktadır..
daha sonra kırmızı üzüm,pekmez tabi ki takviye edilebilir.
pekmez olarak keçiboynuzu ve dut pekmezi de tavsiye ederim.ancak pekmez yüklemesi yerine derim ki ek olarak kırmızı et kullanın yemeklerinde.. ki besinler ıle hala bir eksiklik olursa dr gereken takviyeyı yapacaktır..
yemeklerine yağsız kıyma eklemenizi öneririm. ve bunu tüketirken c vitemini kaynağı..(emılımı arttıran onemlı bır faktor, taze sıkılmıs meyve suyu, sevıyorsa sebze, salata..)

geçmiş olsun


gulsahtokmak

teşekür ederim ilginize sümeyye.


GulcanDeniz

Bir de pekmezi kalsiyum içeren gıdalarla birlikte vermemek gerekiyor.
Yani peynir, süt, yoğurt vs ile verilmeyecek. Bu yüzden kahvaltıdan en az yarım saat sonra vermeniz lazım.

Sümeyye'nin dediği gibi en iyi demir kaynağı kırmızı et. Tavuk etinde demir yok denecek kadar azmış. O yüzden tavuk yerine kırmızı et tercih edilmeli.

Mesela yemeklere kıyma koymak, her gün iki-üç köfte, her sabah bir yumurta yedirmek şeklinde bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.


gulsahtokmak

teşekkürler  gkaplan dikkate alıcamCevaplamak için Üye ol