Suni sanci

sunkey soruyor: 10

40+4 . Gundeyim henuz bir hareket yok. Drum 41+2 de acilma olmazsa sezeryan olur suni sanciya cevap alamayiz diyor. Hic acilma olmadan suni sanciyla doguran var mi

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


sunkey

O sanciyi bosuna cekmek var yani :) zaten drum tercih etmiyor normal dogum yanlisi olmasina ragmen


yagmur16

Suni sancı verildiği halde, hiçbir açılma, hiçbir ağrı sizi sancı çekmedim.sezeryana alındım.40+3 tu benim, zorlu bir hamilelik geçirmiştim daha da bekleyemedik.


asklepios

hiç öyle şey olur mu? kadın doğum pratiğinde, ululararası literatür ve dünyada önerileri kabul gören belli oluşumlar, rehberler vardır. bunlardan hiçbiri miad aşımı (gün geçmesi) durumunda direk sezaryen önermez. miad aşımında uygulanacak protokoller vardır, öncelikle normal doğumu başlatmaktır amaç. rahim ağzı kapalı ve hiç sancı yoksa; öncelikle rahim ağzını doğum için olgunlaştırmaya yönelik ilaçlar vajinal olarak uygulanır. rahim ağzı olgunlaştıktan sonra ( bu süre hastadan hastaya değişir, kiminde 2-3 saat, kiminde 24 saat sürebilir); suni sancıya geçilir. tüm bu aşamalar boyunca bebek NST ile yakın takip edilir. aşamaların herhangi birinde bebek veya annede sorun olması halinde sezaryene dönülebilir. tüm protokol uygulandıktan sonra başarısızlık da olabilir, yani gerçekten rahim ağzı açılmayabilir, yine sezaryene dönülebilir. bu şekilde normal yoldan doğuran yüzlerce-binlerce kadın gördüm. tabi ki o kadar uğraşıp, sancı çekip doğuramama ihtimaliniz var, ama 40. haftada sancısı ve açılması başlamış bir kadının da doğumun herhangi bir evresinde normal doğum yerine sezaryene gitme olasılığı var. doktorunuzun mantığına göre "o kadar sancı çekip doğuramayabilirim" desin ve sezaryen mi olsun herkes? baştan "bu haftaya kadar açılmamış, artık suni sancı tutmaz" diye kestirip atan hekim ya kolaya kaçıyordur, ya da branşına hakim bilgiye sahip değildir. bebek ve anne için hem güvenli, hem de sağlıklı olanı vajinal doğumdur. sezaryen; ancak tıbbi endikasyon (gereklilik) varlığında, bebeğin vajinal yoldan doğması anne ve bebek için risk yarattığında veya vajinal doğum imkansız ise uygulanan cerrahi bir prosedürdür aslında. 


bu noktada şunu da belirtmek isterim; son günlerde çok konuştuk, "benim bedenim, benim kararım" diye. eğer siz vajinal doğum değil; sezaryen ile doğum tercih ediyorsanız, seçiminize saygı duyarım. sorunuzda en çok takıldığım, hekiminizin sizi başka şansıznız yokmuş gibi sezaryene yönlendirmesi ve eksik bilgilendirmesiydi.

ne şekilde olursa olsun; bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim...


annevebebisi

Merhaba, ben 35+6'da, bebekte gelisim geriligi oldugu icin, arkadasim 42+'da, acilma olmadigi icin suni sanciyla dogurduk..


sunkey

asklepios teşekkürler yanıtın için. sen de hekim olduğundan aslında merak ediyordum yorumunu. drumun alanında uzman olduğundan şüphem yok, yanlızca bana da durumu kontrol altında tutmak istiyor gibi geldi, bu yüzden sordum.  açıkçası suni sancı okuduklarım yüzünden beni başından beri korkutuyor. bu nedenle ben de kızım gelmek istemezse sezeryana daha ılımlı bakıyorum.

Drum ben sormadan açıklama yapmaz , sorsam da tek cümle ile açıklar. akrabımız olduğundan ben de tıkanıyorum .ancak isim yapmış ve tecrübeli biri olduğundan kendisinden şüphem yok.

bu durumda ben de suni sancıdan korktuğumdan , kızımın bir an önce kendiliğinden gelmesini diliyorum :)  fistikcik

Sizi üzmek istemem, ancak Asklepios çok detaylı açıklamış. Size bu öneriyi yapan hekimin (akrabanız da olsa, yıllardır bu işi yapıyor ve "isim yapmış" ta olsa) ya bilgi eksikliği söz konusudur, ya da işin kolayına kaçıyordur. Tecrübeli bir doktorda bilgi eksikliği daha düşük bir olasılık. Bu durumda geriye kolayına kaçması ihtimali kalıyor. İşin kolayına kaçan birine kendi adıma güven duyamazdım. İmkanınız varsa başka bir doktordan değerlendirme alın.
"Akrabamızdır, alınır" durumu söz konusu olursa da "Birden sancı hissettim, korktum, en yakındaki doktora gidiverdim" dersiniz.


silky

Hic acilma yokken suni sanci almaya basladim ve 10 saat sonra kizimi normal dogum ile dunyaya getirdim. Suni sanci vermeye basladiktak 2-3 saat sonra doktorum aksam 21:00 gibi yeterli acilmanin olabilecegini soylemisti gercektende tam o saatte dogum gerceklesti. size kolay dogumlar dilerim.


pamusum

1cm aciklikla suni sanci verildi,aradan 5 dk bile gecmeden korkunc bir sekilde 3,5 saat sanci cektim ve bebegim dünyaya geldi. 


saglikla alin bebeginizi kucaginiza insallah.Sanemm

42. haftada açılma olmadan suni sancı ile doğumu başlatmak zorunda kaldık. Gayet , rahat, kısa epidural dahi olmadan bir normal doğum gerçekleştirdim.

Kendinize güvenin geriye kalanı ise bebeğinize ve bedeninize bırakın yeter...


ottobottorobotto

39+2'de suyum geldi,sancım başladı.Güle oynaya hastaneye gittim.Orada tekrar bir su boşaldı ama bu sefer yemyeşildi.Sancılarım 3 dakikaya indi ama ancak 3 cm açılma oldu.Suni sancı verdiler.Ben de doğum öncesi duyduklarımdan dolayı önce istemedim ama normal doğum olsun diye razı oldum.Normal sancıdan hiç farkı yoktu benim için.Yani dayanılmayacak kadar acı çekmedim.Ama sonuç iki türlü sancıya rağmen açılma olmadı,bebek kakasını yapmıştı,doğum kanalına da girmemişti,daha fazla beklenemedi ve sezaryen oldu.

Yani herkesin tecrübesi,acı eşiği farklı.Kolay doğumlar diliyorum.Cevaplamak için Üye ol