kızım çok uykusuz

azra_gul soruyor: 9

merhabalar. kızım 5 gün sonra 8 aylık olacak.çok uykusuz. gündüz neredeyse hiç uyumuyor. geceleri de saatte bir ağlayarak uyanıyor. 4 aydır aylık 100 gramdan fazla kilo almıyor.çok zayıf.6400 gr. bensiz 5 dakika bile durmuyor. sürekli kucakta gezmek istiyor. 2 tane doktora gittim tüm kontrolleri yapıldı sağlıklı cok şükür. ama ben yine de endişeleniyorum huysuzluğundan dolayı. son 2 aydır bu şekilde. diş çıkarmasına daha var dedi doktorumuz. dişten kaynaklı da değil ama anlayamıyorum neden böyle. çok üzülüyorum. benzer şeyleri yaşayanlar var mı ne yapmalıyım

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


jildando

Evet uyku uykuyu getirir çok doğru bir laftır. Gündüz bir türlü uyutmanın yolunu bulmalısınız, bir süre sonra gece uykularıda düzelir.
Bir çocuğu ne kadar yorarsan o kadar iyi uyur inancı da pek doğru değil, benimkiler mesela aşırı yorulup uyku saatlerini de kaçırırlarsa tüm gece kabus görüyorlar. Bol aktivite ama beraberinde de bol uyku gerekli.

ema

Dışarı çıkmanızı, parka gitmenizi öneriyorum evinizi bol bol havalandırın bebeğinize arkadaşlar edinip onu mutlu edecek aktivetelerde bulunun bol bol sarılın bırakıp gitmeyin bir süre tuvalate giderken bile gidip geleceğinizi ona anlatın.


pearly

temiz hava uykuya çok iyi geliyor. havalar güzelleşti. park, bahçe gibi yerlere gitmeye çalışın. benim kızım dışarda vakit geçirdiği zaman daha iyi uyuyor. bir deneyin derim.


esilkara

Benim oğlumda malesef az uyuyan bir bebek. Gece neredeyse saat başı kalkıyoruz. Biz doktorumuzun tavsiyle gece beslenmesini kestik ve onun yerine rezene çayı vermeye başladık. Akşam yatmadan önce kaşık mamanın yanında ve gece uyurken veriyorum. toplam 100 cc falan. Sanki gece uyanmalarımızın arası açıldı. Bizimkinin uyanma sebebi gaz oluyor genelde, belki sizde deneyebilirsiniz rezeneyi. Emziriyorsanız sizde için derim. Gündüz uykularımız ise bu aya kadar 50 dk. dan fazla olmuyordu. 8-9 arası onları 1,5 saate çıkardık. Biraz büyümesi gerekiyordur belki.sinemserbest

MERHAba benim oğlumda dokuz aylık  humana nın iyi geceler çayını denedinizmi bilmiyorum
içine  bir kaşık halis zeytin yağı ve gazı varsa 10 damla  gaz damlası ilave edip doktorumuzun tavsiyesiyle günde 3 kez veriyorduk diğer bitki çaylarını da deneyebiilirsiniz papatya yada melisada rahatlatıcı etkisi var
 birde  kendi ayına uygun başka çocuklarla bir araya  getirmeyi deneyin  faydasını  görebilirsiniz


gulhayal

bebeginiz meme emiyor mu ? emmiyorsa dis zamanları cok huzursuz oluyorlar meme buyuk bir sakinlestirici.. ayrıca iyi bir uyku ilacı :)


Meowwow

biz oglumuz icin uyku duzeni yaptik, o agladi zirladi ama uykusunun geldigini anladigimiz anda yataga koyduk, once yarim saat uyuyordu sonra bu kendi kendine uzadi. uyku duzeni kurmak zaman aliyor. mesela sabah 7 de uyandi, saat 9 da bir daha uyuyor sonra oglen 1de bir defa daha. gunduz iyi uyuyunca gecede guzel uyuyor.  sabah erken uyutmaya calisin. ilk basta direnicek, siz sakin olun, sarkilar soyleyin, karanlikta gezdirin. karanlik cok onemli, biz yatak odasini pencerelere karton koyup zifiri karanlik yaptik. sonra birde oglan uyurken deniz- dalga sesleri dinliyor. yani dalga sesi ( burda white noise= beyaz gurultu dneiyor), karanlik oda, cocugu uyutmaya basladi.  birde her gun inatla yani seyi yaptik. cok enerjik gorunse bile sabha uyandiktan iki saat sonra hoppada yataga koyduk. simdi alisti. 

insallah hayirlisi ile uyur yavrucak, oda sizde rahat edersiniz, gecmis olsun


neretva

Bazı bebekler az uyur ama bunun ölçeği uyanıkken ne kadar mutlu olduğudur. Bizimki günde toplam 2 saatten fazla uyumuyor onu da sabah 1 akşam 1 şeklinde. Ama mutlu, daha küçükken yarım saat yarım saat uyurdu. Sizin kızınız ise böyle mutlu değil anladığım kadarıyla. Ne yapıp edip uyku düzeni kurun. Gündüz uyumuyor diyorsunuz. Ne yapıyorsunuz da uyumuyor mesela? Sabah kalktı, kahvaltı etti, 1,5-2 saat oynadı. Tekrar uykusu gelmiyor mu? Gözünü ovuşturma, kulağını tutma gibi. O zaman sessiz ve loş bir odaya girseniz, kucağınızda ninni söylerken hafif patpatlasınız. Sakinleşip uyku moduna geçmesi 20dakikayı bulabilir.

Bir de demir eksikliği olabilir mi? Demir eksikliği huzursuzluk yapıyor diye biliyorum.

Saat başı uyanmaları da sizden ayrılma endişesinden olabilir. Bizimki de 6-8 ay arası her gece 12ye kadar saat başı uyandı. Sonra 9. ayda tak diye kesildi.
BASKAR

Merhaba, benim kızım da 3 gün sonra 8 ayını dolduruyor. son 1 ay öncesine kadar günde yaklaşık toplam 2 saat olmak üzere maksimum 30-40 dakikalık periyotlarda ortalama 3 kez uyuyordu. Şimdi en azından 1 uykusu kendiliğinden 1 saati geçmeye başladı. Ancak gece uykuları hala 1'er saatlik hatta bazen daha kısa periyotlarda devam ediyor. Doktor kontrolünde açlık-tokluk-gaz her türlü kombinasyonu ve uygulamaları yaptık. Bir tek hazır çaylardan içirmedim. Ancak hala devam ediyor. 1 saat uyuyorsa en az 30 dakikada memede kestiriyor. Tekrar yerine yatırmak ve daldırmak zaman alıyor. Her çocuk ne yazık ki aynı olmuyor. Şu an çalışıyorum ve nerdeyse bütün geceyi ayakta geçirmek üzerinde 12 saat mesai yapmak çok yorucu oluyor. Bu haftadan itibaren akşamğstğ uykularını kaldırmaya çalışacağız. Bazen gündüz uzun uyumadığında akşam 7-8 arası 30-40 dakika daha uyuyordu. Şimdi uyutmamaçya çalışıp gece de 30-40 dakika daha erken uyutmaya çalışacağım. Bu arada daha hiç diş çıkarmadık. Diş çıkarma zamanı herşey altüst olabiliyor. Artık sabırla 1-1,5 yaşını bekliyorum....


Cevaplamak için Üye ol