1 aylık bebegim kucağa alıştı sanırım

ati soruyor: 5

meraba benım 1 aylık erkek bebeğim var.. ilk başlarda aşırı gaz problemleri olduğu için kucağımızda çok gezdirdik ve sanırım artık kucağa alıştı.. bunun için ne yapmam lazım emdikten snr gazını çıkarıp yatağa yatırdığımda önceden uyuyodu ama artık 2 dk içinde uyanıyo kucağa alıp tekrar pış pış yaptığımda uyuyo fakat yatağa koyarken sıçrıyo...:(( bunun için ne yapmalıyım acaba bırakırailirmiyim..
bide kucağımıza almazsak çok ağlıyo mecbur alıyoruz.... sizce ne yapabilirim...???

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kuzum

Dr Kadir Tuğcu diyor ki " bebeklerin kucağa alışması söylemi saçmalıktır. Bu lafı eskiden bütün gün bebekleriyle ilgilenip ev işlerine bakmayan gelinler için kaynanaları uydurmuştur." ve ben de katılıyorum. kucağına alanın da almayanın da bebeği kucak ister. onu mahrum bırakmayın lütfen. bebekler şımarmak bilmezler, numara yapmayı da. kucak, anne kokusu en temel ihtiyaçlarıdır. ben bütün gün kucağımda taşıyorum. sokakta da kanguruyla geziyorum. anneyle sürekli temas halinde büyüyen bebeklerin özgüveni de olumlu anlamda etkileniyor diyor uzmanlar. zaten sonra siz isteseniz de o istemiycek. ayrıca istese nolur. alışıp da ne olacak. hiç annesinin kucağında bir yetişkin gördünüz mü. hayır. bebeğin yeri annenin koynudur. lütfen kimselerin lafına bakmayın. bana daha ilk gün hastanede kucağa alıştırma diyen yakınlarım oldu. doktorum kızdı onlara. bambaşka bir dünyaya gelmiş bebek, kendini ifade edemiyor, onun tek dünyası annesi. ne demek alışmak vs diye azarlamıştı.


tubatulay

bak kucaga alışma diye bişi yok..sadece ilk 6 ay bebekler annelerine ihtiyac duyar fiziksel olarak..milletin demesine bakma bol bol kucagına al sev..6.ayda peak yapacak sonra azalacak.7.ayda arkandan aglayabilir kucak diye değil yalnız kalmamak için..hareketlenince bagımsızlaşacak ve kucagında durmayacak bu kez..anneleriyle ne kadar cok fiziksel temsda bulunursa bi bebek o kadar kendine özgüvenli ve mutlu olur....bunu bi kitabta okudum..annesinin yalnız bırakıp giden bebekte stress hormonları artıyoo bebegin ögrenmesi zorlanıyoo...daha cok küçük, 1 aylık...gece uykusu ise,ben de öyleydim,5,5 aylık olunca gecti,,şimdi 5 dk emim geri dalıyoo yatagına koyuyorum...


ati

fakat kucakta göğsümde durmuyo.... elimin biri kafasının altına bırı sırtından tutarak havada kalıp etrafa bakak istiyo bu şekidede fazla tutulamadığı için babaanne dede ve baba olarak değiştirerek taşıyoruz diğer pozisyonları çok fazla kabul etmiyo bu nomal mı acaba???


ekim_

alışkanlık değil,ihtiyaç bu..


selencem

ati, ben de senin gibiydim. normal kucakmis gibi herkes bana al tabi diyordu. oysa ne kadar zor oyle yasamak. 2 ayin sonunda hafiften kucakta durmaya basladi. 3 ayin sonunda anca normal kucakta duruyordu. sanirim sebebi gaz. yani zaman gectikce oyle oldugunu dusundum. karni gerildigi icin kucakta durmuyordu. bir de bazi bebekler algi olarak cok uyanik oluyor. daha bir aylikti ama herseyi gormek isterdi. ama inan alismiyor. beimki 3-4 ay kucaktaydi. simdi nefret ediyor. aglayinca kucagimda uyutayim diyorum, daha cok agliyor :) tabi sakinlestirmek zor oluyor bu sekilde ama uzun lafin kisasi ilk 3 ay ne istiyorsa yap, elbet bir sebebi vardir, onu anlamaya calis. neden bu sekilde durmak istiyor, cozersen rahat edersin. ben gaz icin masaj ve bacak jimnastiklerini cok gec ogrendim ama cok faydasi oldu, istersen sen de dene.Cevaplamak için Üye ol