çocuklarınız kaç aylıkken zıpladı

kle soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,aslında bu konu benim için sorun değildi.Ama dün büyük oğlum fene halde kafaya takınca ,her çocuğun gelişimi farklıdır deyip onu rahatlattım ama size sormadan da ededmedim.Oğlum 21 aylıkken doktorumuz,"nörolojik açıdan nasıl?zıplayabiliyor mu,yoksa tek ayağının üzerinde mi sekiyor". Diye sormuştu.

Oğlum zıplayamıyordu tek ayağının üstünde sekiyordu.Doktor bu duruma bir yorum yapmadı.24 ay kontrolünde, doktor sormadı, bende önemsemediğimden konuyu açmadım.Şu anda 25 aylık ama hala zıplayamıyor.Tek ayağının üstünde sekiyor.

Çocuklarınız kaç aylıkken zıplamaya başladı?Şu anda 21 -24 aylıklar zıplayabiliyor mu?Merakımı giderirmisiniz.

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


ipegim

Benim kızım da zıplamıyor ama zıpladığını düşünüyor ama aslında yaylanıyor diyelim :) 21 ay için geri geri yürümesi gerekiyor diye okumuştum bir kitapda motor gelişimi açısından. Ben de merak ettim cevapları..


gulrudeniz

14 ay civarı tek ayağının üstüne sekmeye başladı çok kısa bir zaman sonra da zıplamaya.yatağında da zıplamıyor mu ellerinde tutsanız falan?Ama şu an 3,5 yaşında olan kız yeğenim de 2,5 yaş civarında zıplamaya başlamıştı ki gelişimi son derece normal.Benim oğlum da hiçbir zaman geri yürümedi,1-1,5 yaş aktivitesi (yürüme zamanına bağlı tabi) biliyorum ben de ama hoşlanmıyor da olabilir.Belki sizinki de zıplamaktan hoşlanmıyordur.


sappho

mar'ın dediği gibi, bizde de oyun grubundaki trombolinin çok faydası oldu. Önceleri çok temkinli bir şekilde yaylanıyordu, vücudunun kontrolünü kaybetmekten korkar gibiydi,zıplamaktan korktuğunu farkettim,sonraları trombolinde müzik eşliğinde zıplamasını bizim yüreklendirmemiz ve arkadaşlarını gözlemlemesi sayesinde geliştirdi."Hatta bu kadar da gelişmese de olurmuş yanii!!" diyorum son zamanlarda:))) Doktorunuz, neden böyle bir soru sordu ki ?Bu gelişimin önemli bir parçası mıymış acaba?? Eğer öyleyse belki ben de takardım kafaya,sadece daha özgür daha eğlenceli hale gelsin oyunu istemiştim. "Deneyin." derim.Zıplamaya başladığı ayı, çok net hatırlayamadığımdan sizi yanıltmak istemem.


nurus

kızım 2 yaşında yoktu.sanırım 20 ay civarı falandı zıpladığında.bu konu ile ilgili birkaç soru okuyunca dikkatimi çekip takip etmiştim.hareketli bir çocuk zaten.geri yürümeyi de gölgesini farkedince yaptı.o civarlardaydı sanırım.


tiara

http://www.babycenter.com/0_your-childs-walking-timeline_10357004.bc

buradaki linkte zıplamanın türüyle ilgili(basamaktan aşağı, iki ayak üstünde gibi) zaman aralıkları belirtilmiş..acacia

22 aylığız yaklaşık 4 yada 5 aydır zıplıyoruz.


kle

Cevapları görünce meraklandım.Oğlumu zaman zaman zıplatmaya çalışıyorum,zıplamaya çok hevesli ama zıplayamıyor.Yarın doktorunu arayım bunun sınırı kaç aya kadar öğreneyim.


SelmaOnurEmre

Benim oglum 1,5 yasinda zipliyordu. Hatta videolari var kuzeninin dogumgununde ordan hatirliyorum. Ama gelisimin bir parcasi olabilecegini hic dusunmemistim. Dr ile konusunca cevabini yazarsaniz sevinirim. Ikinci oglan da dikkat ederim en azindanangada

sanirim 17 aylik falandi zipladiginda simdi 21 aylik olacak tutunmadan ziplayabiliyor ama bana kalirsa sizinkide baslamis antremanlara cokta gec gelmedi bana..


ketrin

Zıplamak tamamen ayaklarını keserek zıplamaksa henüz değil. Ama yaylanmak gibi oradan oraya gider mesela. Ama bunun bir kriter olduğunu, gelişim basamağını olduğunu duymamaıştım. En çok geri geri gidiyor 1-2 aydır. oda bir gelişim basamağıymış. Bir erken doğduğumuzdan geriden takip ediyorum sanırım...Cevaplamak için Üye ol