çiş eğitimi,tuvalet eğitimi,2 yaş,2 yaş tuvalet eğitimi,yeni kardeş ve tuvalet eğitimi

arda2013 soruyor: 5

Merhabalar,

2 yaşında ki oğluma tuvalet eğitimi vermek istiyorum ama nerden ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum.klozet aparatı aldım kesinlikle oturmadı korktu.Lazımlık aldım ona da oturmuyor ara sıra oturuyor uzmanlar once oturma alışkanlığı kazanmasını istiyorlar.Üstelik 1 ay sonra kardeşi olacak.Eğitime başlasam mı başlamasam mı bilemedim genelde ertelnmesi gerekiyormuş ben bu bilgileri internetten okuyorum.Tecrübeli anneler yardımcı olurlarsa çok sevinirim.Sevgiler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


berlindenbirseda

Anlattıklarınızdan oğlunuzun hazır olmadığı sonucunu çıkarıyorum, eğer öyleyse hic zorlamayın, ondan hazırım sinyali gelene kadar (sabah kuru kalkma, bezi istememe) başlamayın, çok uzun ve sancılı olabilir yoksa eğitim süreci (Bizde bu sinyallere ragmen kaka olayı hala bir sorun mesela). Hele de bir ay sonra yeni bir bebekle her gün ciş, kaka temizlemek, çamaşır yıkamak çok zor olabilir bence.

Arada lazımlığa oturtmak, -isterse- tuvalete oturtmak iyi olur tabii, bu fikre alışması açısından. Laf arasında çiş, kakayı biz tuvalete yapıyoruz, sen de istediğin zaman yapabilirsin de diyebilirsiniz. Ama zamana ve onun kararına bırakın, bırakın isterse 3 yaşına kadar bezli kalsın. Ben 31 aylıkken başladım, kendi istedi çünkü, kaka yüzünden acaba başlamasa mıydım diyorum hala...


GULONEN

2,5 yaştan önce hazır olduğuna dair sinyal vermiyorsa hiç zorlamayın inatla başlayan bu süreç zorlamayla 3 yaşı geçebiliyor oğlumda cok zorlandım kızım 2 yaşında belirtileri veriyor ama bu seferde ben hazır değilim :) hatta daha yeni bununla ilgili blogumda yazı paylaştım hep cocukların hazır olmasını bekleyecek değiliz annelerde hazır olmayabiliyormus kendimde onu gördüm :)

http://www.gulsahonen.com/2015/05/tuvalet-egitiminde-anne-itirafi.html


baisy

benim çocukların da arasında 26 ay var, oğlumu 22 aylıkken sünnet ettirmiştik, sünnet ve benim lazımlık kullanma konusunda ısrarcı tavrım(tam da karnımın burnunda olduğu dönemler) bayaa ters tepti. inatlaştı oturmadı. 27 30 aylar arası çişi öğrendiyse de 4 yaşına geldi hala kaka tutuyor. başta tepkiseldiyse de sonra uzun süre tutunca poposunun acıması vs. kısır döngüye girdik. acele etmeyin bırakın o karar versin, onun bezden çıkıp bebeğin bezlenmesi de kıskançlık sebebi olacaktır. bekleyin derim ben. 


akalin

18 aylık oğlum için tuvalet alışkanlığı edindirmek istiyorum. bi kaç gündür lazımlığa oturtmaya çalışıyorum. ilk günlerde ağlaya ağlaya oturuyordu şimdi tepkisiz oturuyor ama pek yaptığı olmadı, uyandığında yada gün içinde 1-2 anca yapıyor gerisi bezine. çişini de 1 kere söyledi ama bi kaç gündür uykularından kuru uyanıyor. eylülde kardeşi olacak yazın öğrensin istyorum ama napsam bilemedim. 

12 aylıkken kakasını yapsın diye oturtuyordum çokta güzel yapıyordu ama banyomuz soğuk üşütecek acele etmiyim demiştim. şimdide öyle yapacak sanıyordum hayal kırıklığına uğradım. 


annelikkitabi

Merhaba hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız. Tecrübelerimi blogumda paylaştım okumak isterseniz buyrun

http://annelikkitabi.blogspot.com.tr/2016/06/tuvalet-egitiminde-mutlu-son.html?m=0Cevaplamak için Üye ol