Domuz gribi aşısının ikinci dozu

Damla soruyor: 7

Sağlık ocağında ikinci dozu 18 aralıkta dediler. Bazı arkadaşlara da 3 hafta demişler. Bu 3 hafta 4 hafta meselesi markaya göre mi, yoksa 3 ya da 4 çok fark etmiyor mu? Aşı novartis yapıldı.

Hazır bu işe girişmişken, soğuklar bastırmadan çocuğun bağışıklığını tamamlayalım istiyoruz.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


hande

doğru söylüyorsun 1 hafta 1 haftadır 3-4 hafta dedier ama nedenini bilmiyorum arayıp sorayım


Damla

Sizinki de Novartis mi?


hande

evet


ozguranne

Bize 3 hafta 3 gun.e randevu verdiler 2. doz icin.


ozguranne

Aşımız Novartis.


Damla

33 aya tek doz yeter mi acaba?

3-17 YAŞ ARASI TEK DOZ YETERLİ
İSTANBUL - İlaç firması GlaxoSmithKline'nin (GSK), domuz gribi virüsüne karşı geliştirdiği aşıyla ilgili yürütülen klinik çalışmalarda, aşının 3-17 yaş grubunda tek dozla bağışıklık yanıtı sağladığını ortaya koyduğu açıklandı.
Yazılı açıklamada, firmanın geliştirdiği ve ürettiği aşının dünya çapındaki kullanımının 40 milyon dozu geçtiği belirtildi.
Açıklamada, aşıyla ilgili gerçekleştirilen klinik çalışmalarda çocukların 3-5, 6-9 ve 10-17 olmak üzere 3 yaş grubunda değerlendirildiği ifade edilerek, çalışmada bütün katılımcılara yetişkinlere uygulanan Influenza A (H1N1) pandemi aşısından 3,75 mikrogramlık doz uygulandığı kaydedildi.
Bütün yaş gruplarında çocukların tamamında tek dozla etkin bağışıklık yanıtı elde edildiği dile getirilen açıklamada, GSK'nın adjuvanlı aşısının uygulandığı çocukların yüzde 100'ünde elde edilen bağışıklık yanıtının uluslararası ruhsatlandırma otoritelerinin koyduğu alt sınırın üzerinde çıktığı belirtildi.
Açıklamada, çalışmalar sırasında adjuvanlı Influenza A (H1N1) aşısının ''Kuş gribi'' etkeni olarak bilinen H5N1 virüsüne karşı geliştirilen ve Avrupa İlaç Kurumu tarafından onaylanan aşıya benzer bir şekilde tolere edildiğinin kaydedildiği ifade edildi.
Çocuklarda yapılan klinik çalışmada aşı yerinde kızarıklık, ağrı ve şişkinlik görüldüğü ve yorgunluk, düşük ateş, baş ve kas ağrısı gibi genel etkilere de rastlanıldığı belirtilen açıklamada, bu etkilerin GSK'nın halen yaygın şekilde kullanılan adjuvansız mevsimsel grip aşısının yan etkileriyle aynı düzeyde veya biraz daha üstünde olduğunun tespit edildiği belirtildi.
GSK Türkiye Genel Müdürü Yiğit Gürçay, klinik çalışma sonuçlarının sevindirici olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Ruhsatlandırma ve sağlık yetkilileriyle kararlaştırdığımız gibi bütün yaş gruplarını kapsayan bir klinik çalışma programı hazırladık. Sonuçları hızla yetkililerle paylaşıyoruz. Böylece aşının hangi yaş gruplarında ne şekilde kullanılabileceği konusunda onların karar vermelerine yardımcı oluyoruz. GSK olarak kamuoyunun domuz gribi olarak bildiği bu pandeminin mümkün olan en az can kaybıyla atlatılması için çalışmaya devam edeceğiz.''


hande

Sağlık ocağından Can'ın ebesiyle konuştum. kendilerine gelen bilgilendirme için şöyle diyor:

" 9 yaş altına 2 doz yapılacak. 1. ve 2. doz arası 1 ay olmalı fakat eğer herhangi bir nedenden dolayı 1 ay çok geç olacak olursa (çok yakınlarının hastalamnası v.s. gibi) 3 haftada da aşı yapıla bilinir. ama mecbur kalınmadıkça 1 aydan önce yapmayın." denmiş.

3 yaş altı klinik çalışmalar nediyor acaba bak şimdi:)??Cevaplamak için Üye ol