ikizlerimi nasıl beslemeliyim?(mama ve anne sütünü bir arada hangi düzene göre vermeliyim )

mutluanne soruyor: 6

bebeklerim 2 aylık oldu ve sütüm onlara yetmemeye başladı çok sık aralıklarla uyanmaya başladılar uykularını alamadıkları için çok huzursuzlar yeteri kadar beslenemediklerini düşünüyorum mama takviyesi yapıyorum ama bi düzene oturtamadım çok  huzursuzlandıklarında veriyorum onları ağlatmak istemiyorum mama ve anne sütünü bir arada hangi düzene göre vermeliyim tecrübesi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


snotra

Biz o aylardayken doktorumuzun önerisiyle 2 saatte bir besliyorduk bebeklerimizi. SMA Gold kullandık hep. Bu arada sürekli emzirmeye ya da sağarak süt vermeye de devam ettim. Düzenimizi bozmamak adına bir deftere emzirme, mama, vitamin, damla, kaka vb. her şeyi saatleriyle not ediyorduk. Hatta emzirme sürelerini bile dakika olarak yazıyorduk. Her günün sonunda aldıkları mama miktarlarını ve emme sürelerini hesaplayıp bir eşitsizlik olmadığından ve yeterince beslendiklerinden emin olmaya çalışıyorduk. 


6.30 uyanma + 55 cc anne sütü
8.30 50 cc mama + çiş + gaz damlası + vitamin + ağız dezenfektasyonu 

gibi...

ben bir anne sütü bir mama şeklinde ilerlemeye çalıştım. Geceleri de dahil becerebildiğim ölçüde üç saatte bir sütümü sağdım, uyandıklarında benmari usulü ısıtıp biberonla içirdim. geceleri de iki saatte bir beslememiz hatta iki buçuk saati geçirmememiz konusunda uyarmıştı doktorumuz. çok uykusuz ve stresli olsak da uyguladık bunu.
 
allah size de yardımcı olsun. kolay değil ama büyüdükçe eğlenceli hale gelecek :)

 


YesilAnne

mutluanne, 


öncelikle sütünün yetersiz geldiğini kabullenmemekten işe başlamalısın. Bebeklerin henüz iki aylık ve sen onları ne kadar çok emzirirsen ve hatta emzirmediğin dönemler sütünü ne kadar çok sağarsan, sütün o kadar çok çoğalacak ve hatta gün gelecek fışkıracak. Bu konuda ümidini kaybetmen için henüz çok erken. 

Bebeklerin çok sık uyanmaya başladılar çünkü, büyüdüler dolayısıyla mideleri büyüdü ve çabuk acıkıyorlar. Bu onların doymadığı anlamına gelmiyor. Tenten 2 aylıkken neredeyse saat başı ya da en geç 2 saatte bir gece uyanır ve emerdi.

Mama takviyesini doktorunuz mu önerdi? Sanki bana da mama takviyesi için erken gibi geldi. Ne kadar çabuk mama vermeye başlarsan ve ne kadar sık mama verirsen o kadar az emzirmiş olursun dolayısıyla sütün işte o zaman azalabilir. Belki bu seni yanıltıyordur.

Sevgiler :)


YesilAnne

Bir de aşağıya kopyaladığım linke bir bak. Bu soruyu 1 sene önce burada sormuştum ve cevaplardan çok faydalanmıştım. 


Bunlara ek olarak Ülker Maltana malt içeceği içmeni öneririm sütü inanılmaz artırıyor. Bir de bol bol kefir iç maya olduğu için kefirde inanılmaz süt yapıyor. Boza yine süt yapıyor ve bol su tabiiki. Ama malt içeceği ve kefiri hiç ihmal etme olur mu :)


YesilAnne

Bir de aşağıdaki sorunun linkine bir bak mutlaka:Sevgiler :)


snotra

GNC maya tabletleri de kesinlikle işe yarıyor. 


aysebanus

bence mama vermeyin, siz ne kadar emzirirseniz süt o kadar artar. 5 lt kadar su için, beslenmenize dikkat edin, süt arttırıcı önlemler alın, mama hazırlamak cidden zahmetli ve anne sütünün yerini asla tutamaz, vakit bulduğunuzda sütü sağıp sıkıştığınızda sağdığınız sütü verin. bizim dr.umuz en az 3 ay anne sütüne devam edin dedi, biz de şimdilik öyle devam ediyoruz bakalım.Cevaplamak için Üye ol