hangi sütü alıyorsunuz?

hande soruyor: 10

Antalya'da günlük süt bulmam çok zor oluyor. Bir ziraatçi olarak kapı sütlerinin nekadar antibiyotik içerdiğini bilmem ve genelde de yağı iyi para ettiği içinde kaymağını ayırdıktan sonra sattıklarını gördüğüm için asla almıyorum. Etrafımda birçok inek sahibi olmasına karşın inekleri ölmesin diye bilinçsizce içirdikleri ucuz ve zarasız sandıkları ilaçlar beni korkutuyor. Tabi marketlerde satılanların nasıl olduğunu da tartışma konusu. Belki psikolojik tatmindir ama genelde bulursam keçi sütü veya pınar organik alıyorum ama doğal günlük süt almanın bir yolu varmı??

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


PERIMERT

Merhaba,
Migroslarda Günlük Pastörize Süt satılıyor. Hem sise de, hem de kutuda. SEK,SUTAS bildigim markalar. Bazı yerlerde cam şişe bulunmayabiliyor. Bize doktorumuz tavsiye etmişti.


senayc

Peki bir şey soracağım,günlük süt ve uzun süre dayanıklı süt arasında besin değeri açısından fark var mı?
biz aylarca pınar çocuk kullandık, neredeyse günde 1 litre içiyordu. (başka da hiç bir şey yemiyordu)


PERIMERT

Günlük pastorize süt, uzun süreli pastörize süte göre daha az kaynatıldığından besin değerleri korunuyormuş. Uzun süreli pastörizasyon için daha yüksek ısı gerekli olduğundan besin değerlerinin bir kısmı kaybolabiliyormuş. Ben de araştırırken bir kaynaktan okumuştum.


Damla

Günlük sütün tadı bile farklı.

Günlük az sayıda geldiğinden küçük bir marketse sabah erken saatlerde bakmakta yarar var, eskiden alışveriş yaptığım Tansaş'ta 6.30'dan sonra bulamıyordum mesela. Ben de başta satılmıyor sanmıştım.


YesilAnne

Ben sek günlük sütü çok seviyorum. Ankarada yaşarkende A.O.Ç nin günlük sütü süperdi. Öylesini içtiğimi hatırlamıyorum. Ama sütaşa göre Sek daha iyi gibi sanki.yarki

Günlük süt için daha iyi diyorlar,fakat onların soğuk zincir olmasından  dolayı pek güvenemiyorum. Malum burası Türkiye bir yerde kırılabilecek gibi geliyor. Oyüzden ben yine kapalı uzun ömürlü sütten alıyorum.


hande

Marketlerle konuşsam iyi olacak belki de Damla dediğin gibi ben gitmeye bitiyordur. Büyük migrosta satıldığını gördüm ama malesef bize çok uzak ayda bir bile o civara gitmiyoruz diye bilirim.

Senayc bizim doktorumuz Can'ın 500cc den fazla süt içmesine izin vermiyor. 500cc derken uç noktayı kastediyorum normalde mümkünse 1 bardaktan fazla pek uygun değilmiş, çünkü çocuk karnını sütle doyurursa çoğu vitamin ve minerallerden yoksun bir beslenme gerçekleştirmiş olacak. Ayrıca fazla süt bazı vitaminlerin (başta demir) bağladığı içinde sakıncalı diyorlar.


YesilAnne

Ben de günlük sütü almaya başladığımızdan beri hamileliğimde içtiğim uzun ömürlü sütler için çok pişmanlık duymuştum.Hande bizde ilk migrosta olduğunu farketmiştik Sek süt. Daha sonra çevremizdeki ufak marketlere sorduk. Yörükoğlunun da günlük sütü var düşünürsen ve Damla'nın dedği gibi aslında hergün geliyo ama erkenden bitiyo. Yakınımızda Carrefour express açıldı ordada sütaqş var. Ama en güzeli sek :) Bizde yakınımızdaki markete rica ediyoruz bizim için ayırıyorlar.hande

İş çıkışı Alya'ya uğruyorum yol üstü diye ama yörükoğlunun hiç günlük sütüne rastlamadım şimdiye kadar. Demek ki ben işten çıkmaya bitiyor. yakınımızdaki marketlere rica edeyim bakalım bana özel günlük süt getirirlermi, ya da ayırırlarmı diye. Teşekkürler:)


senayc

hande,
biz de doktor uyarınca kestik. bizim çok sorunlu bir yemek sürecimiz var. aylarca yiğit kaşıkla hiç bir şey yemedi. Sadece köfte makarna. 12 aylıkdan beri kendi kendine nekadar yerse. kaşık görünce ağlıyordu. O yüzden akıl soran herkese zorlamayın da ne verirseniz verin diyorum.Cevaplamak için Üye ol