Kizim tirnak kenarindaki etleri kopariyor. nE yapmam gerekir?

ecehankoc soruyor: 10

Yeni kardes, yeni bir ulkeye tasinma, yeni dil, yeni okul derken kizim buraya tasindigimizdan beri tirnaklarinin etrafindaki etleri kopariyor, derileri soyuyor. Once gormezden geldim ise yaramadi, sonra babaannesi burdayken tatli dille, yapma sonra cok acir vs diyerek ikna etmeye calisti olmadi. Babaannesi gittikten sonra ben bir sure gormezden geldim yine olmadi. Sonra baktim gittikce artiyor, parmaklarin ucu kanadi kanayacak, aaaa ama prensesler oyle yapmaZ, dedim. Bi sure ise yaradi sonra neden yapmazlar diye sormaya ve tekrar yapmaya basladi. Yapma kotu gorunuyor kizim, yapma sonra mikrop kapar da demeye basladim en son ama yine devam. Boyle bir durumda ne yapmam gerektigine dair tavsiyesi olan var mi?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


rikoksal

değişimlerden etkilenmiş bence uzmana danışın o anlatacak hatta sorunu çözmeye yönelik yaklaşacaktır.


maviboncukk

Bu hastalik ama adini hatirlamiyorum. Literaturde var. pedegogdan yardim almalisiniz..


ecehankoc

uzman yardimi almam gerektigini biliyorum ama daha yeni tasindik. Saglik sistemini anlamaya calisiyoruz. Turkiye'deki gibi hop dedin mi pedagoga gidilemiyor. Dilini konusmadigiz bir ulke. Bunun icin buraya sordum, belki ayni seyleri yasamis olan vardir diye. Yine de tesekkurler.


Asozen

Benim kizimda kaygili oldugu donemlerde yapardi,krese yeni basladiginda ya da yeni bir sosyal ortama adapte olmaya calisirken yaptigini farkettim. Bir kac kez ikaz ettim,mikrop kapar dedim ama duzelmedi. Kaygi duydugu durumlar ortadan kalkinca yapmaktan vazgecti. Sizin kizinizda da bir cok sey ust uste gelmis, umarim yeni hayata alistikca azalir ve unutur bu aliskanligi


mustafamami

bizzat stresli olduğum zamanlarda hala yapıyorum :( yapma demenin hiçbir faydası olmuyor. kaygıyı ortaya çıkartan şeyleri çözmeye çalışmanızı tavsiye ederim. bende bir güvensizlik problemi var ama bunu keşfetmem tabi çok uzun zamanımı aldı.  inşallah çözebilirsiniz.ecehankoc

Tesekkur ederim herkese. Umarim yeni hayata alistikca duzelir dediginiz gibi.


pinarm

29 yaşındayım. Yıllardır, ellerim dudaklarımda, dudak etlerimi tırnaklarımla kabartıp koparıyorum. Yer zaman farketmiyor. Boşta kaldığım her an. Yakın zamanda farkettim ki özellikle bir plan yapmaya başladığımda, içinden çıkamadığım bir olayda, canım sıkıldığında, stresli olduğumda çok daha fazla ve ileri boyutta oluyor. Bu durum farkına bile varmadan oluk oluk kanama ile sonuçlanıyor. 


2 yaşına girmek üzere olan bir kızım var. Oda sürekli tırnaklarını yiyor. Doktoruna danıştığımda " yapma, etme diyerek vazgeçiremezsiniz. Mümkün olduğunca ellerini başka şeylerle meşgul etmeli ve unutturmalısınız" dedi. işe yarıyor fakat sürekli yanında olmadığım için yemeye devam ediyor. Bugün, kızımın tırnaklarına acı cila sürmeyi deneyeceğim. bir çok kişide etkili olduğunu duymuştum. Hatta sadece tırnaklara değil kenarındaki etlere de sürülebiliyor. Kalyon marka acı cilanın iğrenç ve acı tadı olduğundan dolayı bir çok kişi bırakmış. Ben deneyeceğim. Sizde deneyebilirsiniz. Umarım işe yarar. 


ecehankoc

Tesekkurler pinarm, kizim etleri agziyla degil tirnaklariyla kopariyor. Cila bu durumda ise yaramaz sanirim. Yani aci tad agzina gelmedigi surece bi anlami yok degil mi? Umarim kizinizda ise yarar.pinarm

Hımm. Evet tabiki acı cila acı olmasından dolayı etkili. tadını almadığı sürece faydası olmaz. 

Acaba tırnaklarını mümkün mertebe kısa kesseniz yine koparabilir mi? 


guta

Ben de kendimi bildim bileli etleri koparırım. Çok rahatsısız bu konuda. Ama çevremdeki bir kişinin de uyarmasından o kadar rahatsız olurum. Bu tip şeylerde uyarı hiçbir işe yaramıyor, kendimden biliyorum. Bazı zamanlarda artıyor, bazen unutuyorum. Eline meşgul olacak şeyler vermek lazım ama sürekli bunun mümkünü var mı bilmiyorum. Oğlum da tırnaklarını koparıyordu. Bir gün ona hadi seninle tırnak yarışı yapalım. Aynı anda keselim, bakalım hangimizinki  daha çabuk uzayacak dedim. Bu çok etkili oldu, her gün bakıyordu tırnaklarımıza. Böyle böyle zamanla unuttu. Fazla üstünde durmamak lazım. Şimdi farklı ortam filan sebep olmuştur, zamanla azalır inşallah. Acı oje işe yarayabilir ama artık bunun için büyük olduğunu düşünüyorum. Sil bunu diye ağlayacaktır.


Cevaplamak için Üye ol