Devit 3 sorunu

ordil3 soruyor: 5

arkadaşlar bebeğim 3 aylık. geçen ay doktor kontrolünde devit3ü 5 damla vermemi söyledi doktorum. sonra sağlık ocağına 2. ay aşısını olmaya gittiğimde, oradaki hemşire sağlık bakanlığından bir yazı aldıklarını ve bıngıldağın kapanma süresiyle orantılı olarak günde 3 damla vermem gerektiğini söyledi.. ben de bir başka doktora daha gittim ve 3-4 damla kullanmamın yeterli olacağını söyledi doktor. bu ay yine önce doktorumuza sonra sağlık ocağındaki rutin kontrollerimize gittik ve doktorumuz sadece devit3e devam edip etmediğimizi sordu, ediyoruz dedim, kaç damla olduğunu konuşmadık.. sonra hemşireye gittiğimde bıngıldaktaki kapanmanın aynı aydaki bebeklere oranla daha hızlı olduğunu ve devit3ü gün aşırı 3 damla kullanmamı önerdi.. benim de kafam karıştı ne yapmalıyım? yine bir başka doktora mı danışmalıyım yoksa günaşırı 3 damla mı vermeliyim?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


eab

Evet gerçekten takmışlar benim doktorumda aynısını söyledi resmen bu sorudan bıkmış.Dİnlemeyin onları aşınızı yaptırın gelin sonuçta bu bebekleri takip eden bir doktorları var demişti.Hatta emin olmak için eşimin ablası da sormuştu kendi kızının doktoruna oda aynı şeyi söylemiş sağlık ocağındakiler hep böyle söylüyo diye.Biz annelerde haklı olarak endişeleniyoruz.Onlarında bizi ikna etmesi gerekiyor.Hem erken kapansa bile kafa büyümesi devam ettiği sürece bi sorun olmuyormuş sanırım.


ordil3

ben de şimdi netten biraz bakındım da 3-4 aydan sonra kapanabilme ihtimali varmış ama bi sorun oluşturmuyormuş.. çok teşekkür ederim size anneler içimi rahatlattınız :) 


egetugce

bizde 6 ay boyunca günde üç damla devit3 kullandık şimdi bulamta zorluk çekiyoruz doktor haftada bir üç daamlaya düşürdü monovit kullanıyorum bıngıldak kapanması her çocukta değişiyor korkmanıza gerek yok bizim hala çok az açıklık var 


asklepios

ARKADAŞLARRRRRRRRRR, bu aile hekimliği sistemi baştan sona saçmalık, çocuk gelişimi üzerine hiçbir bilgisi olmayan pratisyen hekimler oturdukları yerden D vitamini kesiyorlar, demir başlıyorlar. Bakanlık bunlara "şu ilacı kesin, bu ilacı verin" diye yazılar yolluyor, uyguluyorlar emirleri, ama neyi niye yaptıklarını bile bilmiyorlar. Fontanellerin (bıngıldak) kapanma zamanı ile D vitamini kullanımı arasında ilişki yoktur, hem literatürde araştırdım, hem de Hacettepe'de, Çapa'da ihitsas yapan çocuk doktoru arkadaşlarla konuştum. Ancak çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizme neden olur ki, işte o zaman gerçekten nörolojik gelişim etkilenebilir. 


Şimdi de tutturmuşlar, gebelere D vitamini dağıtıyorlar, yahu gebelikte D vitamini teratojendir (bebek için riskli). TJOD (türkiye jinekoloji ve obstetri derneği) bakanlığa yazılar yazdı defalarca, gebelikte kullandırılan D vitamini için, bakanlık sonradan gebelerde D vitamini konusundaki yazısını geri çekti, ama ne yazık ki bundan haberi olmayan aile hekimleri var, şeker gibi dağıtıyorlar gebelere D vitaminini. Polikliniğe gelen gebeler D vitamini kullanıyorsa kesiyorum ilaçlarını. Okuyan gebe arkadaşlar varsa, lütfen aile hekimlerinin dağıttığı D vitaminlerini kullanmayın.


gesnur

sağlık ocağına gittik aşıya, hemşire bıngıldağı çok erekn kapanmış çocuk nöroloğuna götürün dedi. daha önceden duymuştum böyle şeylere taktıklarını ama kendi bebem söz konusu olunca aklıma da takılmadı değil, ablam çocuk doktoru birkaç gün sonra onunla görüştük dedim böyle dediler, baktı "kocaman duruyor ya işte" dedi, ayrıca ekledi "sağlık ocağındakiler bıngıldakla kafayı bozmuşlar, kafada kocaman yarık görmek ister onlar, yarık yoksa panikletirler takma kafana" dedi, bi daha da elletmedim kafasını zaten kızçemin:)
Cevaplamak için Üye ol