KREŞ...

elif_odaci soruyor: 7

Dün oğluşun kreşte ilk günüydü.Ama gitmek istemiyo .Konuşuyorum anlatıyorum boynunu bükük beni dinliyo ama içinden ne geçiriyo bilemiyorum.Küstü bana.Sizin çocuklarınızın ilk günleri nasıldı bu problemleri nasıl aştınız....

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ayberke

Bizimde bugun 4. günümüz eveden giyinip gitmek bile istemiyor.bugun ağlıyordu ayrıldığımızda.Bir süreç sanırım.


AOA

Bu bir süreç, bir anda koşa koşa gitmesini beklememek lazım. Sabırlı olmak gerekiyor, kolay gelsin.


jildando

Biraz sabredin her cocuk aynı durumu yaşıyor. Bizde gecen sene baslamıştık anaokuluna, 1 hafta gunde 2 saat alıştırma haftası yaptılar mutlu mutlu gidiyordu. 2. hafta tam güne geçildi, tam 1 hafta ağlayarak gitti. Gece yatarken bile sabah okula gitmiycem diye ağlamaya başlıyordu.
Hatta bir gün evden okula kucağımda ağlayarak taşıdım:)

O zaman araştırdığımda - şimdi aradım ama bulamadım yazıyı, aklımda kalan birkaç not vardı,
- okulu toz pembe gostermeyin, okul dünyanın en güzel şeyi, evde ne yapacaksın gibi çok fazla abartmayın
- Siz , eşiniz, amca, teyze vs. okula nasıl başladığınızı sizinde ağladığınızı ama sonra alışıp çok sevdiğinizi anlatın, bir kaç macera ekleyin. Ağladığı için suçluluk duyup kendi kendini garipsemesin.
- Mümkünse okulun ilk günlerinde siz değil, gene amca, hala gibi cok sevdigi ama çok da bağımlı olmadığı biri dışarıda beklesin.
- Okulun bir zorunluluk olduğunu bilsin, canı istemedi deyip götürmemezlik etmeyin.
- Eğer okul sonrası için, parka gideriz vs. ya da bugün erken alacağım gibi sözler verdiyseniz mutlaka tutun.
- Okuldan onu kimin alacağını bilsin.

Benim birkaç gözlemimde şu oldu. Eğer ağlıyorsa siz orda durduğunuz sürece ağlıyorlar, siz gidince öğretmen daha kolay susturuyor, o yuzden sınıfın kapısında cok uzun süre durmayın, bekliyorsanızda sizi görmesin.
Ayrıca biz başlarken ağlayan birkaç çocuk vardı, yaka paça zor ayrılıyorlardı annelerinden. Bir sonraki hafta aynı çocuklar okula servisle gelmeye başladı ve hepsi güle oynaya okula giriyorlardı.
Anne ayrılığı evde , kendince eğlenceli bir araca binmeye olunca daha kolay oluyor, bu benim gözlemim tabi. Varsa sansınız servise vermeyi deneyebilirsiniz.

Bize ne oldu ona gelince. Tam bir hafta ağladı, sonraki pazartesi biraz suratlı gitti ama çok da itiraz etmedi, bir daha da hiç ağlamadı, hatta sabah okula gidiyorum deyip hızlı hızlı hazırlanmaya çalışıyordu. Sadece eğer okulda etkinlik olurda okul sırasında ben gelirsem o zaman kalmak istemiyordu, bende zorlamadım zaten toplasanız tüm sene 2-3 kere oldu boyle bir durum.
Bu sene tam güne geçti , araya koca bir yaz girdi ama ilk günden beri severek gidiyor


ayberke

hduran akesinlikle katılıyorum.biizmde bugun 5 günümüz.ilk gün babasıyla beraber bırakmıştık ağlamadı.öğlen 12 de ağladı.salı çarşamba ve perşembe ben bıraktım.hepsinde de gitmek istemediağladı kreşte ağladı 1 saat ayrılamadık ama bugun babası bıraktı hiç ağlamadı.alışana kadar babaıs bırakçak .bence sizde deneyin.


jildando

bizim bir sıkıntımız yok alıştı zaten, ilk sene yaşamıştık bu durumu


elif_odaci

Teşekkür ederim hepinize.Bende sanırım oğlum böyle yaptıkça kendimi suçlu hissettim ilk baslarda.İlk haftamızı geride bıraktık.Bakalım bu hafta ne yapcaz.Tavsiyeleriniz için teşekkürler.Hepimize kolay gelsin....


NORTH_TAN

şuanda biz fena değiliz ama geçen hafta ağladı.Dönem dönem olabiliyor muş. 

http://kuzeytan.blogspot.com/search/label/Kre%C5%9F

de ilk zamanlarında yaşadığım şok anlarım var.Cevaplamak için Üye ol