Kreş konusunda kararsızlığım..

Pembehan soruyor: 10

Merhaba,
Kızım 2,5 yaşında. Babaannesi kendi evinde bakıyor , Haftasonu çalışmıyorum alıyoruz , haftaiçi de en az 2 akşam görmeye gidiyoruz. Evlerimiz yakın değil. Kayınvalidem kızıma çok güzel bakıyor, çocuk bakımında anlaşıyoruz, kızım mutlu bir çocuk, bazı aylar annem babam da gelip bizde bakıyorlar yani evinde de kalıyor sık sık. Bebekliğinde ise 1,5 yaşına kadar kayınvalidem bizde kalmıştı. Ayrı kalmak, düzenimizin oluşmamış olması vb. sebepler ile Eylülde kreşe başlatmayı düşünüyorum.Tam 30 Aylık olacak. Az çok kafanızda bir tablo canlanmıştır tahmin ediyorum çalışan annelerin .. Sizin tavsiyeniz nedir Eylül de vereyim mi? Yoksa bu kışı da bu şekilde geçirelim mi? Kayınvalidem karışmıyor bak derseniz seve seve bakarım diyor. Ama evde bu kış biraz sıkılacak sanki. Çok kararsız kaldım . Tecrübeli annelerden fikirlerini rica edebilir miyim ? Teşekkür ederim .

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


Pembehan

Teşekkür ederim cevabınız için.Bunu da düşündüm fakat asıl amacım evinde uyuması aslında ve babaannesi şehir dışında bu yüzden bu mümkün değil . Haftada birkaç gün versem , o zaman da tam 4 farklı disipline girmiş olacak genelde başlayınca tam gün başlatın diyorlar o da ayrı bir konu .  ( Babane , anne, anane ,kreş.. ) biraz inatçı bilmiş bir kız :) Bizi sömürme ihtimali var. :)


psychomom

Haftasonu çalışmıyorum alıyoruz , haftaiçi de en az 2 akşam görmeye gidiyoruz.


yani kızınızı hafta içi 2 kez mi göruyosunuz sadece??


Pembehan

Evet malesef akşam iş çıkışı gidip seviyoruz yatana kadar. İşte bende en çok buna üzülüyorum.Bakıcı hiç düşünmedim, çünkü kayınvalidem gayet güzel bakıyor, bu zamana kadar güzel idare ettik. Kızım da öyle bizden uzak falan değil evinin neresi olduğunun, anne babasının gayet farkında akıllı bir çocuk.Tabi bunda da kayınvalidemin olumlu davranışlarının etkisi var, çocuğu bizden soğutan ya da kendine çekmeye çalışan biri asla değil.Uzaylı bir anne gibiyim değil mi size göre :( Malesef şartlarım bu. 8-6 çalışıyoruz eşimle.Kızımı çok özlüyorum elbette. Zaten kararsızlıklarımın sebebi de bu. Çocuk babanesinde ruhsal ve bedensel olarak çok iyi bakılıyor ki evin ilk torunu olmasına rağmen herkes benim disiplinime vs uyar. Kreş için ufak olduğunu düşünüyorum. Bu arada biz kreşe çok yakınız , kayınvalidem uzak ve oraya servisi yok kreşin. O yüzden günleri bölersem daha zor olacak gibi. Yollarda telef olmasını da istemem.Soda arkadaşım kayınvalidem bende kalırsa çocuk kreşe alışamaz çünkü içten içe o da ufak olduğunu düşündüğünden pek gönüllü göndermeyecek ve çocukta bunu hissedecek. Teşekkür ederim .


asyaperi

bugune kdr sartlarınız dolayısıyla busekıld ıdare etmıssınız ama benım fıkrım kızını cokrahat krese alıscak yasa gelmıs eylulde 30 aylık olcak dıyorsunuz tabıkı babaannesı bugunekdr baktıgı gıbı bundan sonrada cok gusel bakabılır kızınıza ama bence krese gondererek maddı ımkanınız sızı zorlamıcaksa kızınızı yanınıza almanız hem kızınız ıcın hemde sızın ıcın daha ıyıolcaktır bende okuduklarımdn hep 3 yasından once krese gonderılmez dıye dusunuyordum ama kızımı 20 aylıkken oyun gurubuna baslatınca tum fıkrım degıstı ben kızımı 2 yasına doldurunca yarım gun 2.5 3 e dogruda tum gun gondercem ordakı 2.5 3 yasındakı cocukların gayette sorunsuz kaldılarını gorunce kendı yasıtlarıyla nekdr guzel cocuk gıbı vakıt gecırdıklerıne sahıt olunca tum gun evde benımle aslında nekdr sıkıcı bır vakıt gecırdıgını anladım ben bence hıc dusunmeyın ıyı bır kres bulup kızınızı krese verın kızınız sızden ayrı bır evde yatmaya nekldr sorun cıkarmasada onunda tercıhı bence krese gıdıp aksamları anne ve babasıyla aynı evde olmak ve uyumak olcaktır


mert_mert

bence o yaşda bir bebeğin yeri annesi babasının yanıdır ..şartlar elvermiyor olabilir ama eve bakıcı vs eş dost birini yardımcı alsanız veya sabah 8 akşam 6 kreş olabilir ..yada 3 gün kreş 2 gün evde bir yadımcı olabilir..hem çoçuk evinize hemde anne ve baba yanında sağlıklı huzurlu büyüyebilir..

 mesela ben oğlumu alıp sokağa çıkınca sürekli bana baba nerde diye soruyor ..beraber sokağa çıkınca hem babasının elini hemde benim elimi sıkıca tutup sürekli öpüyor ellerimizi birbirine sürüyor ele ele tutuşun filan bize sarılıyor yani bizim yanyana olmamızı görmekten çok büyük haz alıyor çok mutlu oluyor ..ne kadar babaannede baksa artık bence o bebişin evine gelmesi gerek akşam anne baba kokusu olan evde uyumalı artık ..şartlarınızı biraz zorlayın bence değer bebek için değer..elifnazar

ben olsam görmemeye dayanamaz mutlaka kreşe verir,iş çıkışında kendim alır akşamları beraber olmak isterdim.bu yıllar geri gelmiyor çok çabuk geçiyor :((( 


Pembehan

Ben de aynen hepiniz gibi düşünüyorum , şuan sizlerin de fikrini okuyunca bir kez daha üzüldüm. Ama çok iyi bakıldığı için ve kreşteki salya sümük hallerini düşününce, ve bizden de herhangi bir uzaklaşması vb. olmadığından kreş kararını bir türlü alamadım. Maddi olarak problem yok çok şükür karşılayabilirim. Bende çoğu kez böyle çok üzülüp ağlamaklı oluyorum, ama eşim bu kadar dramatize etme güvenilir ellerde ve iyi bakıldığını sen kendin de biliyorsun, neden üzülüyorsun bu kadar insanlar mecburiyetlerden uzak ülkelere bile giidyor bırakıp vs diyerek teselli etmeye çalışıyor beni. Kendi ailemde aynı şekilde, bu arada onlarda geldikleri zaman allah razı olsun en az 2 hafta kalıyorlar bende dolaysıyla kızımda evine gelmiş oluyor. Zor evet ama yine de güçlü olmaya çalışıyorum. Öyle çocuğum nasıl olsa yok bende gezeyim bari haftaiçi diye düşünen bir anne de değilim, rahat olamıyorum onsuz :( işte kararsızlığım bundan .


asyaperi

sızı cok ıyı anlıyorum buzamana kdr zaten busekılde bakılmıs ama artık yası geregı temel ıhtıyaclarını karsılayabılırdur derdını azcok anlatıyordur yanı yası artık krese gıtmeye musaıt yoksa ıyı bakılıyordur tabıkı zaten 3yasından ıtıbarren cocuklarınızı krese gonderın dıyor bırcok uzman bakım ıcın degıl kendı gelısımı ıcın sızınde cocugunuz 2.5 yasında nerdeyse 3 olcak eylulde yanı orda daha kalıtelı vakıt gecırebılır kendı yasıtlarıyla bırarada olabılır hemde busayede artık kendı evınde anne babasıylada kalmıs olur yoksa emınım sızde cocugunuzdan bır saat bıle ayrı kalmak ıstemezsınız bnce esınıze bunu busekılde anlatın hem kızını hemde sızın ıcın krese yazdırın kendınızıde uzmeyın ımkanlar ve hayat sartları bazen ıcımızın ıstemedıgı seylerıde yapmamızı gerektırebılıyorPembehan

Çocuk bakmak çok zor hepimizin bildiği üzere. Büyüklerde fedakarlıklarla bakıyor , onların yaşında teyzeler gün gün geziyor, bakmayadabilirdi,severek ve isteyerek, bazen benden bile iyi baktığını biliyorum. Bu durumda kendisinden memnun olmamak nankörlük olur.Kızım da Cuma akşamları '' Hadi evimize gidelim babane sen kal ben gene gelirim'' diyor. Bu kadın bana daha ne yapabilir ki? Benim sorunum dediğim gibi kayınvalide vs gibi kıskançlıklar değil. Çocuğum söz konusuyken böyle ufak kaprisleri anlamsız buluyorum. Yuvalara gelince dediğiniz gibi kesinlikle PARAYLA ÇOCUK BAKIMI olmayacağına inanan bir insanım isterse 50 tane kamerası olsun. İnsanın içinde çocuk sevgisi olması gerekli.Sizler çoğunlukla bakıcıdasınız galiba ya da kendiniz mi bakıyorsunuz? Çocuklar en kıymetlimiz , bir büyüyüm onlar altın top, her evde yoklar demişti. Çok şükür sağlıklı ve mutlu olsunlar işte böyle hayatın akışında bazen dediğiniz gibi istemeden de olsa bazı şeylere katlanmak gerekebiliyor malesef.


meef

Pardon sizin oturduğunuz yer neresi babanne nerede oturuyor sakıncası yoksa???Cevaplamak için Üye ol