sınır koyma yaptırım

elifozkan soruyor: 4

çınarın tanımlayamadığım bir sınır sorunu var. Nerde durması gerektiğini bilmiyor. Nereye gitsek başka bir çocuk oluyor. Koltukların tepesinden aşağıya atlayan, zıplayan, durduramadığım bir çınar oluveriyor. Biri onunla oynamaya kalksa hırslanıp vuruyor, çekiyor karşısındakini harap ediyor. neler neler…utanıyorum çoğu zaman. ilk yarım saat bu duruma izin veriyorum çok müdahale etmiyorum tabii başına bir şey gelecek diye korkarak geçiyor. Belki yorulurda durur diye düşünerekten. Ama sonra artık çok yorulduğunu da gördüğümden (ki bu hafta hastaydı ve 2 gün bir şey yemedi) yeter, dur, sakin ol, atlama komutlarına başlıyorum. Sakinlikten artık sesim yükselmeye başlıyor. Üstelik herkes gürültü ve hareketliliğinden yorulmuş oluyor. Ama çınar durmuyor. Beni çok üzüyor. Onu ancak kollarımın arasına alıp sıkıştırıp bağırınca duruyor. Bu da benim bütün moralimi sıfırlıyor. Sonra onu ağlatıp hırpaladığım için inanılmaz üzülüyorum. Tabii gittiğimiz yerde de hiç keyfim kalmıyor. konuşarak olmuyor ne yapacağımı şaşırdım. Neden bu kadar önü alınmaz bir hareketlilik içinde hiç mi yorulmaz, beş dakika dinlenmez. Tabiri caizse tam eskilerin dediği gibi çivi var altında oturmuyor iki dakika…ve hırçın şiddeti seviyor. onunla hiçbiryere gitmemek bir çözüm olabilirmi? biraz uzun oldu. benzer durumda olanlar varmıdır? yöntemleriniz nedir? (ilgili tüm kitapları okuduğumu da belirtmek isterim)

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


yuksel_

Bu da sitesi sanırım:

http://beslenmebulteni.com/

bir önceki mesajımdaki linki açamayanlar için grubun adı "bebeklerimize ne yemekler yapalım"


Ulku

hulya evet gunluk yedirmeye bagli davranis degisikligi olabilir de (cikolata), ama farkinda olmadan olusturdugumuz beslenme duzeni sonucu kalici davranis degisikligi olmasi (hiper-aktivite, ogrenme zorlugu) sasirtici. ben bugune kadar beslenmenin sadece vucut sagligini etkiledigini dusunurdum.


hulya_Oyku

Çok farkediyor Ülkü çook.. Akşam saatlerinde meyve, yoğut süt ve süt ürünlerinden başka bir şey yedirmemek lazım ama benimki malesef meyve dışında bir şey yemiyor. Ama meyvenin de hakkını veriyor...)) Dün neredeyse yarım nar yedi:))))


firavun

elifçiğim çerez ve çikolatayı fazla yemesi bence de olumsuz etkiliyordur..biz ceviz veriyoruz sadece o da kahvaltı da..çikolata henüz hiç yemedi,mümkün olduğunca geç tanışsın istiyorum bir bağımlı olarak:)..kreşte,deniz kenarında,4-5 ay öncesine kadar evde de sorun yoktu demişsin bu dönemde onun için önemli bir değişiklik oldu mu?evdeki yardımcının değişmesi,taşınma,evde uzun zaman kalan anneanne/babaanne,senin yada babanın iş saatlerinde değişiklik yada iş seyahatleriniz gibi?belki kendince bir şeyleri protesto ediyor olabilir mi diye düşündüm de...
Cevaplamak için Üye ol