EASY yöntemi, yardım!!

river soruyor: 7

kızım 5. ayına girdi..çok düzensiz bir bebek.1 hafta önce trayc hoog un kitabını aldım.EASY yöntemini uygulamaya çalışıyorum fakat kızım 5 aylık bir bebek olmasına rağmen 4 saat emmeden duramıyor.anne sütüyle besleniyor.en fazla 2 saat emmeden durabilir. uyuttuğumda 1 saati geçmeden uyanır.uyanır uyanmaz emer.sonra 2 saat sonra yne emer.bazen 1 saat sonra emer..çok uzun süre emmiyor.kitapta yarım saatten bahsediyor.o kadar emmiyor.sütümün artık yetmediğini düşünüp mama aldım.fakat mamayı kusuyor..çok huzursuz bi bebek.uyku düzenimiz hiç yok uzun ve derin uyumaz hiçbir zaman ve zorla uyur.uyma düzeni için belli bir beslenme düzeni gerekiyo fakat ben onu bile oluşturamıyorum.ek gıdalara geçiyoruz yavaş yavaş.o şekilde nasıl bir beslenme düzeni izlemeliyim? 4 saat ağlasa bile aç mı bırakmalıyım??yardım ederseniz sevinirim..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


river

öncelikle hepinize teşekkür ederim. kızım kolik bir bebek.ilk 3 ay zaten kabus gbi geçti.gtmediğim doktor kalmamıştı.son 2 aydır ağlama krizleri yok fakat ağlıyor hep.sadece kriz şeklinde değil.açıkçası o kadar çok doktora gttk ki artık doktora götürmüyorum.çnkü kaç kez tahliller yapıldı ve hep temiz çıktı, canı yandığıyla kaldı yavrucum..bkaç kez uyanır uyanmaz emzirdim 10 dk falan emdi.sonra 4 saat beklemyi denedim ki uyandıktan 2 saat sonra uyutmam gerekiyor.fakat öyle zor uyu du ki..zaten hemen 15 dk içinde açtı gözlerini ve emzirmek zorunda kaldım yine.sütümün azaldığını düşünüyorum çnkü hani hissdrsiniz dolu dolu olan gögüslerim çok hafifledi..küçüldü..mama aldım onu da içince kusuyor..ek gıda vererk karnını doyurabilir miyim acaba? fakat neyi ne miktarda vermeliyim sonrasında yne emzirmeli miyim bilemiyorum..aslında kilosu çok iyi..ne yapacağımı bilmez bi haldeyim..!!!


river

ben de bi şekilde oyalamaya çalışıyorum.evet yer minderimiz var hatta oyuncak bile aldık ona.fakat bu onu 10 dk bile ancak oyalayabiliyor.hemen sıkılıyo.zaten sürekli oyalama halindeyiz..uyku sorunu düzeleceği yerde daha da kötüye gidiyor.endişem bu yüzden...çok huzursuz ve sürekli ağlayan bi bebek olması beni üzüyor..ben de bedenen ve ruhen çok yıprandım..ileride uyku bozukluğu olan bi çocuk olmasını istemiyorum.fakat bi çözüm de bulamıyorum.:(


NORTH_TAN

EASY ilk okuduğumda çok heveslenmiştim. Tracy çok yardımcı oldu bana ama EASY asla olmadı . Ben de EASY siz Tracy e takıldım.


natilgan

benim Ece de aynı, yani durmadan emmek istiyor en çok 1ya da 2 saat duruyor, gündüz çok az uyuyor. yalnız çok uzun emmek istiyor, emzik gibi meme hep ağzında olsun, yanında dursun, ağzını açınca içine girsin:D istiyor. doktora bu emme düzeninden bahsettim kilosu iyi aynen devam dedi...bebeğin kendi düzenini oturtucağına inanıyorum ben de memedeki sütün az ya da doyurucu olmadığını düşünüyordum, kilo alımı, değerleri normal dedi, birşey gerekmiyor, ama ben çok zorlanıyorsam, gece yatmadan önce bir öğün aptamil vermemi, bebeğin uyuyacağını ve benim de rahat edeceğimi söyedi. yapmadım, o başka...


arseli

Ben tam anlamıyla bir Tracy müdavimiyim.Oğlum 2 aylıktı EASY'e başladıkı..Başlarda zor oldu tabi ama şu anda tıkır tıkır işliyor.Ama EASY'nin işlemesinde en büyük pay oğlumun mizacı..Uyumlu bir bebek..Tracy'e göre melek bebek :) Ama şunuda söylemeliyim anne sütü alan bebeklerde daha zor  oluyor.Emre mamayla beslendiği için tam olarak doyduğunu anlayabiliyorum..Bunun yanında emzikte işimizi çok kolaylaştırıyor..Aslında EASY'nin birçok bileşeni var..Biraz azim biraz sabır başarabilirsiniz..


ozge_

Ben de kitabı hamileyken okumuştum, doğumdan itibaren uygulamaya çalıştım ama nafile. Bir kere gündüz uyumayan çocukta bu rutin işlemiyor.

Uyku biraz da çocuğun mizacına bağlı herhalde. Oğlum kolik bir bebe değildi ama soda'nın da anlattığı gibi ilk 3 ay gündüzleri nerdeyse hiç uyumadı. 3. ayından sonra gündüz 3-4 kez 45 dk.dan uyuyor. Kitaptaki yöntemleri de denedim ama uyku süresi uzamıyor, bu da rutini işlemez hale getiriyor. Faydalı bir kitap, orası kesin ama her çocuğa uymadığını düşünüyorum ben de. Ama ne oldu, kendimize göre başka bir düzen oturttuk. Uyumadan önce emiyor, sonra uyanınca da emiyor.

Bence kilo alımı iyiyse zorlamayın, benim bebeğim de asla orda belirtilen süreler kadar emmedi. Ama rahat etmek dinlenmek açısından, gece güzel uyumuyorsa önce gece uykusu rutini oluşturmayı ve onunla ilgili önerileri deneyebilirsiniz, ben çok faydasını gördüm.


fistikcik

Vildan hanım,
Benim kızım da sürekli memede olmak isteyen ve gündüz az uyuyan bir bebek. Özellikle ilk aylarında çok yorucuydu tahmin edersiniz. Şimdi de gündüzleri en fazla 2 saat emmeden durabiliyor (gece daha uzun uyuyabiliyor ve memesiz kalabiliyor).
Sütünüzün yetmediğini düşünmeyin, kilo alımı iyiyse esas olan budur. Boş yere mama vermeye çalışmayın, kızınız da sevmemiş zaten (bizimki de hayatta biberon almaz).  Sizin kokunuza ihtiyacı hala var demek ki. Bebekler için meme sadece bir beslenme aracı değil, aynı zamanda rahatlama, uykuya geçiş, teselli olma, karın ya da diş ağrısını geçirme, vs.. aklınıza hangi olumlu duygu gelirse onun bir aracı.
Size tavsiyem bol bol kızınızla dışarı çıkın, bizim fıstık dışarda çok daha uzun ve kolay uyur. Hatta en iyisi bir wrap sling edinin. Nurturia annelerinden Hülya hanımı sitesine bakabilirsiniz. Kızınız slingin içindeyken aynı bizimki gibi çok rahat uykuya dalacaktır. Siz de biraz dışarıda yürüyüş yapmış olurusunuz (ya da alışveriş, çarşı pazar, ne isterseniz..)Cevaplamak için Üye ol