kabızlık ve psikoloji

elifozkan soruyor: 8

arkadaşlar kabızlığın çocukta ileride yapabileceği psikolojik etkileri konusunda bilginiz varmı?oğlum gerçekten bu konuda sorunlu. çok üzülüyorum. kaç kere doktora götürdük. teşhisi kolay ama tedavisi çok zor dedi doktorlar. ve çok ilerlediği için kolonoskopi yaptırmak durumunda kaldık.henüz sonucu bilmiyorum ama beni en çok endişelendiren ve ilgilendiren kısmı ileride oğluma bir etki iz bırakırmı bu yaşadıkları?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


dhmarangoz

Çok üzüldüm. Ecede kabız ama kolonoskopiye neden ihtiyaç duyuldu,bizim de başımıza gelecek mi diye endişe etmeye başladım?

Umarım çabucak geçer:(


elifozkan

endişelenmeyin.kabızlık birçok bebekte var.bizimki biraz daha farklı.biz doğduğundan beri 2,5 yıldır çekiyoruz.ve hiçbirşey fayda etmiyor.3-4 günde bir çıkıyor bir sürü ilaç verip beslenmesine dikkat ettiğimiz halde.ve her çıkışında ağlıyor,acıyor diyor.bu yüzden mecbur kaldık.ilaçlarda fayda etmeyince başka birşeymi var diye bakalım dedi doktoru.zor çok zor.
teşekkürler...


dhmarangoz

Bizde 28 aylığız ve katı gıdaya geçtiğimizden beri çığlık çığlığa ağlayarak yapıyoruz. Sokolu denediniz mi en son o bize çok fayda etti bir de arzu ederseniz doktorumuzun adını verebilirim. O kadar iyi anlıyorum ki onun psikolojisiyle yaşıyoruz biz de ve zorrrr anlatmakla olmuyor gerçekten . Hatta kabızlık psikolojisini bozacak diye aklımız çıkıyor .

 


elifozkan

Sokol 6 ay kullandık.sonra alışkanlık yaptı sanırım hiç etkilememeye başladı. Duphalaca döndük.2 doktor değiştirdik. Duphalac yan etkisi yok dediler ve fazlacada verebiliyoruz. Gerçi yine bir faydası yok ama.çınarla yaşlarımızda aynı nerdeyse. Bu kadar işlem yaptırdık film, ultrason, kolonoskopi. Biz de genetik biraz da. O yüzden farklı şeyler olabilir diye düşündüğümüzden bunları kabul ettik. Ama sonuç tam anlaşılmadı dedi doktorumuz. Yani sakın bir şey yaptırmayın boşuna bizim gibi. Minicik çocukların çektiği eziyete bak ya. Çınar artık poposuna elletmiyor hiç zaten. Benim de psikolojim bozuldu çok moralim bozuluyor. Ne olacak bilmiyorum.elifozkan

benim ayrıca bir sitem var. çınarın bu sorununu sık sık yazıyorum. doktorumuz kabızlık ve tuvalet eğitimiyle ilgili ciddi şeyler söylemişti. onları yazmıştım. zaten onlardan çok etkileniyorum. umarım ileride etkisi kalmaz.
http://cinaragacim.blogspot.com/2009/12/13ay-gelisimi.html
http://cinaragacim.blogspot.com/2010/03/doktora-gittik.html
http://cinaragacim.blogspot.com/2009/08/tuvalet-alskanlg.html
http://cinaragacim.blogspot.com/2009/10/maalesef-her-zaman-gulluk-gulistanlk.html 
mesela o kadar endişeleniyorumki doktorumuz çok hayır derseniz kabızlık yapabilir demişti. sürekli psikoloji tarafındayım. acaba öylemi diyorum?gerçi bizim bu durumumuz dediğim gibi doğduğundan beri var. doktorunuz ankaradamı?nerede yaşıyorsunuz?ankarada ise ismini isterim. çok iyi olur. teşekkürler...


dhmarangoz

İstanbulda yaşıyorum. Önce Benal Büyükgebize gittik, sokol ve sena oıl verdi ve sıkı bir sebze diyeti. Hatta kara erik,incir,kayısı püresi günde 2 kase yediriyordum. Şimdi ise Tayfun Kutluya gidiyoruz .Geçen hafta gittik. O da sokolun dozunu arttırdı ve istediğini yesin dedi.Şimdilik 2 günde bir rahat kaka yapıyor,mutluluğunu ve mutluluğumuzu anlatamam o ağlamalar krizler bitti. Ama şimdi beni vücut alışırsa telaşı sardı. Keşke İstanbul'da olsaydın buluşsaydık. Çünkü etrafımda bizim kadar travmatik bunu yaşayan yok ve çoook yoruldum. Evde sürekli bir kaka muhabbeti herkesin tavsiyelerine cevap vermekten 2 senedir çook sıkıldım.

Çok sevgiyle kucakladım ikinizi de .Şimdi hemen sitene gireceğim.


Dilek


elifozkan

yanıtlarınıza ve tavsiyelerinize teşekkür ederim.
bizim sorunumuz tam anlattığınız gibi kısır döngüye dönüştü. en önemli nedenide beslenme bunuda biliyorum. uzmanlada tabii görüştük. ama çınar asla ve asla sevmediği şeyleri yemiyor. hatta tadına bile bakmıyor. bu konuda çok kararlı. çok uğraşıp didindiğim oldu. hatta hafta sonu çorba içirmek için 1 saat uğraştım iyiliklede olmuyor kısıtllamalarlada.en büyük derdim bu beslenmesi. yani diyet yapamıyorum. aç kalıyor yemiyor.
birde 2-3 yaş kendini keşfettiği dönemmiş. ona özel bir bölgeyi sürekli doktorlara gösterme falan epey sıkıntılı yani. şaşırıp kaldım. 3 gündür evde kaka krizi yaşıyoruz. vahim bir durumdayız.
 


dragon

Aç karına taze küçük Salatalıklardan Yidirmeyi Denediz Mi. Bir Arkadaşımında Kızı Aynı Sizin Gibiydi. 4 Yaşına Kadar yaşamışlar Bu Durumu. Köye Gittiklerinde bahçeden Taze Salatalık Koparmış aç Karına Yedi Demişti, Çok Faydasını Görmüş.


Cevaplamak için Üye ol