Çocuğum gölgelerden korkuyur, böyle bir durum yaşayan var mı?

fatmabuyukdere soruyor: 2

Merhaba, öncelikle geçen hafta yaşadığımız olayı anlatmak istiyorum.3 yaşında ikiz kızlarım var.Eylül gece öksürerek uykusundan uyanıyor babası Defne'yi uyandırmasın diye salona alıyor.Salonda beni yanında istiyor babası da annen Defne'yle ilgileniyor hadi uyu kzım diyerek sırtına dokunuyor.Sırtına dokunması ile birlikte çığlıklar başlıyor..Ben de telaşla salona koştum.Benim geldiğimin farkında değildi..Duvara bakarak çırpınıyor,bırak beni diye bağırıyordu..Ben de korktum ve yüksek sesle dua okudum.Defne gürültüye uyandığı için babası onun yanına gitti.Biz salonda kaldık.Ancak duvarın sallandığını üzerimize yıkılacağını, duvarda adam olduğunu, abi olduğunu,üzerimde böcek gezdiğini,halıda adam yattığını, avizenin kepçe olduğunu, kapının ters kapandığını söyleyerek ellerini yumruk yaptı,bacaklarını topladı..benim yokbişey demelerim,sarılmalarım öpmelerim işe yaramadı..gece 2den 5e kadar bu şekilde sayıklayarak korktu.arasıra ağladı.5ten sonra ancak uyuyabildi..ertesi gün herşeyi hatırlıyordu.adamlardan korktuğunu söyledi.adamlar gitti mi dedi..o gece gölgelerin hepsini kötü şekillere benzetmişti.ilerleyen günlerde gündüz pek hatırlamıyordu ancak uyku vakti geldiğinde tüm gölgeleri yine bişeylere benzeterek korkuyor..bu durum hala devam ediyor..çocuk psikoloğuna çok kısa danıştım..korktuğu şeyleri komik hale getirin dedi onu uyguladık o an biraz işe yarıyor ancak yine devam ediyor..çocuk doktorumuz gece terörü olabileceğinden bahsetti.gerçi onu internetten baktığım kadarıyla eylül'ün durumuna pek uymuyor..atarax diye bir şurup var 1hafta verebilirsin dedi..gerçi ben vermedim..çünkü Eylül'le bu durumu ancak konuşarak aşabiliriz..tuvalet eğitimi sırasında da lazımlığa akan çişinin sesinden korkmuştu..1aydan uzun bir süre sonunda kendiliğinden yapmıştı..o 1ay boyunca sürekli konuşmuştuk..Defne de yanında örnek olmuştu..Bu tür bir olay veya benzeri bişey yaşayan var mı? Ne yapmalıyım?bu arada o korktuğu gece ben diğer odada iş yapıyordum Defne yanımdaydı..Eylül babası ile salondaydı..oyuncaklarıyla oynuyormuş..babası da kurtlar vadisini izliyormuş..hapishanede 5-10adamın olduğu bir sahne varmış..Eylül çok dikkatli bir çocuk..bundan etkilenmiş olabilir..korktuğu gece babamın boynuzları vardı diye bir cümle de söyledi..o gün Defne hafta olduğu için kreşe göndermemiştim..bakıcı gelmişti..bakıcımıza sordum hani yaramazlık yapmasınlar diye bişey söyledin mi diye..o da yatak odasında heryeri karıştırıyor..oraya gitme bahçede inekler var dedim diyor..bu sadace bana söylediği..boynuz olayı da o inek korkutmasından geliyor olabilir..yoksa başka bir sorun var da ben mi parçaları birleştiriyorum kafam çok karıştı..yardımınızı rica ediyorum..çocuk psikoloğu durum devam ederse nörolojiye götürün bişey yok derlerse bize getirin demişti..çocuk doktoru da şuanda nöroloji veya psikoloğa götürmenezi gerek yok dedi..sizce ne yapmalıyım?teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ikicocukannesi

bence,

dr degilim-iki bebegim var-on bilgi.

korktugu nesnelerle yuzlestirmeyin derim. iki ekol var bildigim, bir kere ablayı cocuk psiyatristine goturmustuk kardes aramıza katılınca. daha sonra bir kere daha gitmek durumunda kaldık lakin apayrı bir sebepten. onun bize anlattıklarından kısaca geceyim buraya. bahsettigim ekollerden biri sizin yazdıgınızı salık veriyordu; korktugu nesneyi sevimli hale getirip yuzlestirmeyi. digeri yani bizim gittigimiz olan dr soyle demisti; elektrikli supurgeden mi korkuyor illa yuzlestirip tanıstırmanın manası ne, anlayacak yas aralıgına gelince oyle yuzlestirirsiniz. belli bir sure o korkuyor diye onun yanında calıstırmayın gibi.

sizinki golgeden mi korkuyor diyelim; ısıklar acık uyuyabilrisiniz.

hepsinden ayrıca; cocuklar bilmedikleri seylerden korkarlar. once bilmeleri gerek. korkulan nesne ne: golge. oyleyse golgeyi tanıtan kısa bir konusma. mesela; bir golge oyunu yapılabilir. buna ragmen cocuk anlayamıyor korkmaya devam ediyorsa golge yaratmayacak bir ortamda-ısıklar acık- uyuyabilir.

gecmis olsun.

son ayrıca: allah askına bakıcınızla konusun, olur mu hic oyle sey, hic denir mi? demesin bir daha. cocukları korkutarak bir yere varması yanlıs. bilincaltına ineklerin korkulacak bir sey oldugunu kazıdı simdi yavrucaga.


yuksel_

çok zor bir durum, geçmiş olsun...işinize yarar mı bilmiyorum ama, benim kızım da geçenlerde "anne ben gölgemden korkuyorum" dedi...Biz de koridorda uygun bir duvarda uygun ışık ayarlayıp gölge oyunları yaptık, kuşlar, köpekler vs..sonra üstüne biraz konuştuk, korkulacak birşey olmadığını anlatmaya çalıştık. bir de o günlerde burada konuştuğum arkadaşlar Fikret Kızılok'un gölgem şarkısını önermişlerdi bana...

http://www.frmezi.org/e-f-g-h-i-i/166537-fikret-kizilok-golgem-online-mp3-dinle-indir-download.html

Benim naçizane fikrim: zaten yanlarında TV de vurmalı-kırmalı-silahlı şeyler izletmemek lazım..Çünkü düşündüğümüzün 10 katı daha fazla algıları açık...herşeyin farkındalar.

Herhangi birşeyi anlatacağım diye korkutmamak lazım..
mesela: aa kızım bak uyumazsan havhavlar gelir, hemen uyu...çok yanlış bir yöntem. Bakıcınızla konuşmanızı tavsiye ederim ben de...

Bir de, gölge konusunda korkusu azalmazsa üstüne gitmemek sanki daha iyi gibi...biraz zaman geçmesini bekleyip, o arada daha aydınlık bir ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz.

kolaylıklar size :)Cevaplamak için Üye ol