Değişik isim arıyorum

gokalpileseyrialem soruyor: 10

Merhabalar;
Hepimiz çocuklarımıza isim koyma konusunda muhakkak araştırma yapmışızdır. Sizlerden çocuklarınıza koymayı tercih ettiğiniz isimleri ya da tercih etmesinde aklınızda kalan DEĞİŞİK İSİMLERİ yazmanızı istesem?

Bu soruyu cevapla


88 Cevap


gecce

zekibo bende ensar ismini çok beyenirim oğlum olursa hep istemiştim ama malasef koyamıycamm


turkuazz

ben böyle tuhaf isimleri sevemedim bir türlü.Kolay söylenen,anlamı da güzel olan isimlerden hoşlanıyorum.Kulağa hoş geliyor ilk duyduğunda ama ''Masal Hanım'' ya da ''nar hanım'' olarak seslenildiğini düşündüğümde bir garip hissediyorum.


hele tüten,süsen gibi isimler hepten kulağımı tırmalıyor.


ayseuze

en son duyduğum ve değişik bulduğum isim "tayga". bir dolap kitaptan yıldıray ve banunun oğulları.çok güzel buldum.genelde sert sessizli isimler çok cazip gelmez ama tayga'yı gerçekten sevdim.bir arkadaşımın kızı "sevra" ve bir öğrencimin ismin "jiyan" duyduğum değişik isimlerden.tayga orman, sevra farsça ihtilale kalkan,devrimci, jiyan kürtçe hayat demekmiş.


Peerren

Kız_ Hilye - Perim

Erkek_Dağhan - Ateş - Toprak


_yasemen_

candaş(erkek) canselin(kız)..akasya2213

oğlumun ismi ayaz...eşimin ailesi topa tuttu bu ismi koyacağımı duyunca.eşimin ismine uyumlu olmalıymış oğlumun ismi.hiç inatçı olmamama rağmen bu tutumları nedeniyle inat ettim ayaz koydum oğlumun ismini.hala tahrik ederler beni-koydun da ne oldu çok sinirli falan falan....-

beni çıldırtmasalardı:)başka isimler de vardı aklımda..

erkek:sarper,şafak,özgün

kız:melek,güneş

 


sappho

Turkuazz, al benden de o kadar. Marjinal bir ailenin kızı olan yakın bir arkadaşım,adıyla ilgili çocukluğundan bu yana hep sıkıntı yaşadığını söyler durur.Şahit de oluyorum zaten"Adımı seviyorum ama keşke Ayşe olsaymış çok dedim." der ve ailesine kızar. Adı düzgün telaffuz edilmez.Eğer biriyle tanışıyorsa ya da bir bankada falan kıza sürekli nee? ne? deyip anlamını sorarlar. Adının anlamı çok güzel ama onu çok yoruyor. İsim koyarken çocuğunuzun ilerideki sosyal hayatını düşünmelisiniz bence biraz,tamam yine klasik olmasın sıradışı olmak istiyor herkes anladım da saçma sapan isimler de olmasın yaa. 


kronos

Çocuğunun ismini rodin koyan var bu memlekette Rodin !!! leon !! mia !! jasmin !! bukadar mı asimile olduk nedir bu yabancı özentiliği anlamıyorum bendaco

kronos inan ben de anlamıyorum ve sorduğum zaman aldığım cevap hep aynı; arapça, farsça isim koyuluyor neden bunlar olmasın. sasha, leo, mila, aden aklıma ilk gelen "farklı" isimler. Rodin  Kürtçe bir isim olduğundan yabancıdan saymıyorum. 


nilinmasali

  Kızımın ismi Masal,ben çok iyi temennilerle koydum bu ismi popüler olup olmaması ,farklı olmaya calışmak vs umrumda bile değildi,masal gibi bir ömrü olsun istedim,Masal koydum...
  Mümkün olduğunca yalın,sıradan,basit bir yasantısı olsun diye çabalıyorum,asimile olmuş bir yapımız olduğunu sanmıyorum,ismine karar verdiğimde çocuk bile düşünmüyordum olurda birgün bi kızım olursa diye düşünüyordum sadece,kısmet oldu koydum.
  Benim ismim Nilüfer öyle sıradısı bir isim falan değil buna ragmen kullanımında sıkıntı yasadıgım birilerinin dalga gectiği zamanlar çok oldu çocukluğumda,eminim adı Ayse,Fatma olanla da dalga gecilmiştir,çocukluk işte bunun önüne geçemezsiniz,bugün böyle konuşuyorum ama çocukluğu lüfer esprisiyle :) gecmiş biri olarak o zamanda üstünde durmuyordum bu konunun ,öyle ruuhmda derin yaralar falan açılmadı..
Benim için önemli olan kızımın insanları isimleriyle giyim tarzlarıyla,yasam sekilleriyle ,inançlarıyla,inançsızlıklarıyla yargılayan bir insan olmaması,yapıcı,barıscıl bir insan olması isminin ne olduğundan daha önemlidir bunlar ,çocuğumun ismini izah etmek zorunda kalıyorsam birileri bunu alay konusu yapıyorsa bu benim yada kızımın değil onların sorunudurCevaplamak için Üye ol