Değişik isim arıyorum

gokalpileseyrialem soruyor: 10

Merhabalar;
Hepimiz çocuklarımıza isim koyma konusunda muhakkak araştırma yapmışızdır. Sizlerden çocuklarınıza koymayı tercih ettiğiniz isimleri ya da tercih etmesinde aklınızda kalan DEĞİŞİK İSİMLERİ yazmanızı istesem?

Bu soruyu cevapla


88 Cevap


daco

Rivayet edilen bir hadisten, cennet kapısında beklemekte olan meleğin "Hazin"olarak adlandırıldığı anlaşılmaktadır.

Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

"Kıyamet günü ben cennetin kapısına gidip kapıyı açacağım. Hazin 'Siz kimsiniz?' diye soracak. Ben ise 'Muhammed!' diye cevap vereceğim. Bunun üzerine Hazin 'Senden önce bu kapıyı kimseye açmamakla emr olundum.' diyecektir." (Müslim, İman, 85).
----------------------

Hazin ise bahsedilen meleğin adı, Esila hangi meleğin adı acaba ? zuzummm

esila bnim eski evin orda bi kuafördü :)

daco' tam demek istediğim buydu işte :)
daco

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/cocugumuza-sude-ismini-koymamiz-uygun-mu.html


bu linki sadece örnek olarak verdim. sayfanın alt kısmındaki sorulara bakarak birçok popüler isme ulaşabilirsiniz.  Heves ettiğim birçok ismin gerçek anlamının farklı olduğunu gördüğümde araştırma gereği duymuştum.  Bu esnada bu sayfayı bulmuştum. Hemen hemen tüm isimlerin gerçek anlamlarını burada  bulabilmiştim. Beğendiğiniz ismin anlamı bilinenden farklı ise, size aynı ses tınısında veya aynı anlamında olan başka bir isim öneriyor. 

Ayrıca maalesef Kur'an'da  geçtiği söylenen her ismin manası anlamlı olmayabiliyor (mert_mert'in verdiği linkteki gibi). Ya da biryerin kapısı, bekçisi, koruyucusu, nehri diye ifade edilen isimlerde gerçekte bu anlama gelmiyor veya Arapça, Farsça, Osmanlıca olduğu iddia edilen ismin kökeni başka bir yerden olabiliyor. Yani ben hangi ismi koymamalıyım olarak başladım, bu yüzden kalan isimlerden seçmemiz kolay oldu.
-----------

yazmışım 1 ay önce buna benzer bir soruya...saimeyilmaz

bn öyle duymuştum ama arapçada bir bağlaç olduğu yani tek başına anlam ifade etmediği de söyleniyor :s


daco

tek başına anlam ifade etmeyen bir bağlacı neden bir insana isim olarak koymayı uygun görüyorsunuz ?


saimeyilmaz

ben de bilmiyordum,,,biraz araştırınca öğrendim ve tabiiki fikrim değişti.zaten çocuk beklemiyorum şuan..yakın tarihte düşünmüyorum da ,olursa aklımda olan bir isimdi.Örneğin Aras ismini oğluma vermeyi çok istemiştim.anlamlarına baktığımda iyi anlamlarının yanında bir de At kılı anlamına geldiğini gördüm ve vazgeçtim bunun gibi.Hira ismi de aklımdaydı ilk hamileliğimde.Hira mağarasını duymuşsunuzdur.Ama Hira nın kelime manası küçük,kuytu,zayıf mış.Bu das vazgeçmeme sebep oldu.kelebeginannesi

elisa


minikbeyveannesi

Herkes Kur'an da geçen bir ismi koymak zorundamı, ben anlamsız ama kulağa hoş gelen isimleri seviyorum  isim koyarken alo fetva hattını arayıp onaylatmak gerekiyor sanırım :) Cevaplamak için Üye ol