Bakıcımın sigorta işlemleri hk.

suzimeli soruyor: 8

Merhabalar nurturia anneleri,

Çocuğuma özenle bakacağını düşündüğüm, kişilik olarak da çok sevdiğim bir yakınım evimde oğluma bakıcılık yapıyor. 42 yaşında ve bundan önce herhangi bir sigorta girişi yok. Benden sonra da çalışmayı düşünmüyor. Ancak eşinin maddi olarak yardım etmediğini/etmeyeceğini bildiğimden, bakıcımın emeğinin karşılığını yaşlılığında da almasını istiyorum. Ona benimle çalışırken sigorta yaptırdım, çocuğumu yarın birgün kreşe verirsem de onun sigorta primlerini ödemeyi planlıyorum.

Geçen ay sgk'da işveren olarak işyeri bildiriminde bulundum ve ordaki memurun da bildirim formlarını doldurmasıyla ilk aya ilişkin prim ödemesini banka kanalıyla ödedim. Elimde işyeri şifreleri var. Fakat bu aya ve bundan sonraki aylara ilişkin bildirimleri nasıl yapacağımı bilmiyorum. Ordaki memur hızlıca sgk web sitesinden girip her ayın 23'üne kadar bildirimi yapıp, 26'sına kadar banka kanalıyla ödemeleri yapıyosun dedi. Dedi ama sgk web sitesini açıyorum, site bana bakıyor ben siteye.. Nurturia'da bakıcısının sigorta işlemlerini kendisi yapan çok anne vardır diye düşündüm, yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Her ay sgk'nın hangi linklerini takip ederek bildirimde bulunuyoruz?

2- Mesela bu hafta 29 Ekim nedeniyle 1.5 gün tatilde olacak bakıcım, buna ilişkin ayrıca bildirimde bulunmam gerekecek mi?

3- Bakıcım haftanın 5 günü geliyor, resmi tatillerde ve benim izinli olduğum dönemlerde o da izinli olacak. Onun izin işlemleri için ayrıca ne yapmam gerekiyor?

4- İlave tavsiyeleriniz varsa memnuniyetle dinlemeye hazırım. Her ay bordro imzalatmak falan gerekiyormuş mesela. Bunun gibi yapmam gereken neler var yıl içinde?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Aycadk

merhaba, 

öncelikle buradan giriş yapıyorsunuz:
sonra bunu seçiyorsunuz:
sonra da bunu:
belge türü: 01
kanun: 05510 (bunu zamanında ödemeleri yaparsanız seçebiliyorsunuz)
bir önceki döneme ait asıl bilgileri yükle kutucuğunu da işaretleyip devama basıyorsunuz
1. sıranın önündeki kutuyu işaretleyip toplu kontrole basıyorsunuz
ardından da onay ekranına geç tuşuna
Onay ekranında da tahakkuk fişi onayla
tahakkuk fişi görüntüleden de çıktı alabilirsiniz

Daha sonra bankanın internet sitesinde sgk prim ödemeye girip sicil numarası girerek ödeme yapıyorsunuz, sicili girince tutar çıkıyor. sicil no sgk nın verdiği kağıtta da yazıyor, uzun bir numara

yanlız ücret değişikliklerinde kutuların çıktığı ekranda ücreti değiştirmek gerekiyor

ben izin konusunu muhasebeci ile konuştum, siz normal 30 gün üzerinden yapın tahakkukları ama izin kullandığı zamanları yazılı alın kendisinden imzası ile dedi, elinizde belge olsun. bir problem olmayacaktır dediler. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir, ben yaklaşık 1 senedir ödüyorum, ilk başlarda aynı sıkıntıları bizzat yaşadım :)


ponyy

ne kadar ödeniyor acaba?

teşvikten faydalandınız mı ben de bu ay yapmak istiyorum teşekkür ederim


nilayy

teşvik uygunluğu yine aynı siteden alınacak onayla oluyor. eğer çalışanınız teşvişke uygunsa, asgari ücret için yaklaşık 370 tl yerine 213 tl gibi bir bedel ödeniyor.


iflah_olmaz

maaşı nasıl ayarlıyorsunuz?mesela ben 850 tl veriyorum.sigorta yapmak istesem extra olarak 200-300 tl.daha mı vericem?bu anlamamı geliyor.yoksa eline 600 verip 250 de sigortasına mı vericem?
eğer ilk söylediğim gibiyse çoğu insanın yanaşacağı bişey olacağını düşünmüyorum.bizim bakıcının yanaşacağını hiiiç düşünmüyorum:-)ponyy


ben 900 veriyorum

bu yıl zam yapmayıp sigorta yapacağiım. arkadaşımın bakıcısı sigorta yapmadığı için şikayet etti

inanılmaz t yüklü bir ceza ve prim çıktı

korkuyorum açıkçası 200 tl için değmez riske girmeye diye düşünüyorum


suzimeli

Merhabalar,

Soru sahibi olarak biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Ayçaevrim çok teşekkür ederim, senin dediğin gibi gittim fakat benim bakıcım 6111 sayılı kanundan da yararlandığı için iki kanun teşviğini birlikte işaretlemek mümkün olmadı. Onun için uğraştım biraz. Bir de geçen ay eksik gün bildirimi yapmıştım, yan sgk'ya başvurduğum günden itibaren sigortası da başlatıldı ve 19 günlük veriler üzerinden kayıt vardı geçmişte.

Bu ay için 5510 ve 6111 sayılı kanun teşviğinden yararlanınca, 1134 TL'lik ücrete 213 TL prim ödemesi çıktı. Ama ben normalde 1250 TL veriyorum bakıcıma. Haftanın 5 günü 09:00-17:00 arası geliyor, izin ve tatil günlerimde o da izinli oluyor. Büyük şehirde olunca fiyatlar yüksek seyrediyor herhalde, fakat kreş fiyatları da böyle olduğundan farkeden birşey yok :))


iflah_olmaz

şimde ben asgari ücret veriyorum.teşvik olursa 140 tl.gibi verirsin dediler.bunu hesaplatıcağım bi yer var mı?


suzimeli

5510 ve 6111 sayılı yasaların her ikisinden de yararlanabiliyorsa, (tam zamanlı 30 gün) asgari ücret alan çalışan için, 215 TL sgk prim ödemesi çıkıyor.

Siz işveren olarak SGK'ya kaydınızı yaptırdıktan ve çalışanın da kaydını girdikten sonra sgk prim ödemesine esas ekranda çalışanın ne kadar süreyle çalıştığına bağlı olarak alacağı minimum ücret miktarı ve o ücret üzerinden ödenmesi gereken prim miktarları çıkıyor.

İşveren kaydınızı açmadan önce miktarları öğrenmek için bir muhasebeciden bilgi alabilirsiniz. Çünkü bildiğim kadarıyla 215 TL'lik miktar çalışılan gün sayısıyla bire bir orantılı değil, yani 30 gün yerine 15 gün çalışan birisi için yarısını ödemiyorsunuz, bu miktarın bir kısmı sabit, bir kısmı da çalışılan gün sayısına göre belirleniyor.

Ben sgk işlemlerimi kendim yapıyorum ama ilk ay için bir muhasebeciden yardım almıştım. Muhasebeci her ayın işlemi için 30 TL ekstra istemişti. Ben de ilk ay vermiştim ama sonraki aylar kendim hallettim. Piyasaya göre çok az alıyor bu muhasebeci. Bilginiz olsun.


Cevaplamak için Üye ol