3,5 aylık bebegım başını tutamıyor

Lindsay soruyor: 8

36. haftada dogum yaptım. bebegım suan 3,5 aylık. düzeltilmiş 2,5 aylık oluyor. başını dogru düzgün tutamıyor.. dik tuttugumuzda başına dik tutuyor gibi ama. genelde serbest bı sekılde duruyor başı.. yani ilk doğduğu gıbı de değil. yatar bi vazıyetteyken elınden tutup kaldırdıgımda basını tutamıyor :( netten baktıgım kadarıyla bu şekılde oldugunda başı gerıye gıtmemesi gerekırmış. ebemıze sordugumda daha tutar bakalım bekle dedi. ama içim hiç rahat değil. korkuyorum.. bu durumda olan başını geç tutan veya tutamayan varmı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


GOGO05

d vitaminini ihmal etmeyin bol bol güneş alması lazım güneşe çıkarmıyormusunuz acaba?


GOGO05

d vitaminini ihmal etmeyin bol bol güneş alması lazım güneşe çıkarmıyormusunuz acaba?


fistikcik

Doktorunuza sorun ama bildiğim kadarıyla bebekler dört aylık olduklarında ancak başlarını tam olarak tutabiliyorlar.
Netten bulduğum bilgi şu şekilde :
"Normal gelişme süreci içersinde başını tutma 3. ila 4. ayda (en geç 6. ayda), dönme 3. ile 6. ayda (en geç. 8 ayda), oturma 5. ila 8. ayda (en geç 9. ayda), emekleme 6. ila 9. ayda, dikilme ve tutunarak yürüme 10 ay ila 13. ayda ve bağımsız yürüme 12 ila 18 ayda (en geç 20. ay) gerçekleşmelidir."


Lindsay

d vitini bazı gunler unutuyorum aksatıyorum.. demek boyun tutmada da etkılı d vit. ben sadece bıngıldagının kapanması konusunda sanıyordum. bundan sonra hiç aksatmam..Lindsay

cocuk doktoru konusnda muzdarıbım bulundugum yerde bı hastane yok sadece saglık ocagı var.. ebeye sordugumda daha tutar o zamanla dıyor.. sizde 3. ve 4. ayda demişsiniz genelde. 6 ayda cok geç olmazmı bakalım bı 15-20 gun daha gecsın. bu kadar kısa sürede büyük bi ilerleme gosteremez ama bakalım.. 


Lindsay

teşekkurler sarpın annesi.. oyle d viti artık unutmayacagım.. bıraz daha bekliycem.. benı ıyı anlamıssınız insan ıster ıstemez kafasına takıyor. sureklı bu konu aklımda..


ozalp07

bir arkadaşımın kızıda zamanında başını tutamıyordu kemik ilacı vermişti doktorlar. dişleride erken çıkıp gelişimi gayet güzel olmuştu.  d vitamini ve güneş önemli tabi. birden oluo bazı şeyler. sizi şaşırtcaktır eminim.


biltekins

başını tutuma kas gücüyle ilgili d vitaminiyle çok ilgisi yok.2-2.5 ayda başını tutuar 36 hafta olduğunu düşünürsek tuttu tutacaktır.Ama bizi boşverin doktorunuza danışın


Cevaplamak için Üye ol