Genizde hırıltı,öksürük,balgam...

acemiannecik soruyor: 4

merhaba anneler,kızım 5,5 aylık.kızımın genzinde hırıltısı var.balgam varmış gibi...öksürüyor.ilk defa böyle hasta oldu.ateşi çıkmadı çok şükür.evde aferin şurubu vardı.sabah akşam ona başladım dün.burun spreyi de sıkıyorum.serum fizyolojik deniz suyu da sıkıyorum.acaba doktora götürsem mi?ne yapabilirim?bu durumu tecrübe edeniniz var mı?doğal bişeylerle balgamı sökmek için tavsiyeleriniz neler?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


omerve

Arkadasım aynı şeyi yaşadı. Bebeğe bronsolik teşhisi kondu. Bronsitin bir on safhası. Serum fizyolojik siktiktan sonra burun aspiratoruyle cekin. Basını yüksekte tutun. Kaloriferin üstüne su koyün odayı nemli tutmak icin. Burun kenarlarını nemlendirin. Bebeği yüzustu yatırıp sırtına kuvvetlice iki elinizle pata pata pata pata vurun. Bu balgamin ciğere yapışmasını onleyip kakasiyla çıkmasına yardımcı oluyor. Gecmis olsun


acemiannecik

arkadaşlar öncelikle ilginize çok teşekkür ederim,sayenizde çok şey öğrendim. Fakat öğrendiğim her şeyi canımın içi kızıma uygulamadığımı belirtmek isterim.ben sadece acemi olduğum çocuk bakımı konusunda daha çok bilinçlenmeye çalışıyorum.sanıyorum ki çoğunuz da benim gibi düşünüyorsunuz.ancak bazı arkadaşlar beni kafama göre ilaç kullanmakla ve sizin önerilerinizi araştırmadan uygulamakla suçlamış.bebeğim ilk defa böyle hastalanınca panikledim.doktorumuzla telefonla görüştük.çok hastası olduğu için randevu alamamıştık.fakat kızım birkaç gün içinde kötüleşti,meme emmemeye başladı.göğsünden hırıltılar geliyorduı.ani öksürük nöbetleriyle sanki boğulacakmış gibi olunca başka bir doktora götürdük.iyi ki daha fazla gecikmemişiz çünkü kızım BRONŞİT olmuş.buhar verdiler.3 günlük iğne verdiler.günde 4 kere ventolin şurup,3 kere ağrı kesici-ateş düşürücü fitil,1 kere yarım ölçek azro solüsyon verdiler.kızım daha iyi.3 gün içinde toparlanacağını söyledi doktor.kaç gündür uykusuzdu,bugün çok iyi uyudu,emdi.ilk kez balgam tükürdü.rahatladığını görüyorum.daha iyi olur inşallah :) bu arada bebeğim diş de çıkardığı için başlarda acaba dişten mi diyordum.yani insan anne olunca herşeyi sorguluyor.beni iyi anladığınıza eminim sevgili anneler.benim gibi acemilerin kendi bebeklerinde daha dikkatli olmaları için ayrıntılı bir mesaj yazdım.ayrıca ilk doktorumuzu da bırakmış olduk.yoğunluktan bizi başından salmıştı.bebeklerimiz için en iyisi olsun her zaman.hepinize sağlıklı günler arkadaşlar...  


acemiannecik

bu arada soğuk buhar üfleyici de aldık.odanın havası ferahladı.belki ondan kızım rahat uyudu.benim de burnum iyice açıldı :)) ben de biraz üşütmüşüm,malum kar vurdu her yeri.çocuklarda da bronşit salgını varmış,dikkatli olmanızı öneririm arkadaşlar.


ipekkusgoz

balköpüğüm, siz ısrarla prospektüste yazmıyor dediğiniz için ,evde olduğu halde gidip bir şişe daha aldım cold-mix. Çünkü eminim okuduğuma.Evet gerçekten yazmamışlar. Fakat başka bir şey dikkatimi çekti artık şişenin üzerine izin ya da ruhsat no gibi bir şeyler eklenmiş. Daha önce de bunlar yoktu.Zaten böyle yaş sınırı genelde ruhsatsız ürünlerde oluyor galiba . zaten bu sefer yoluma çıkan bir eczaneden kafamı uzatıp sordum cold-mix var mı diye var dediklerinde şaşırdım. çünkü daha önceki 2 şişeyi eczaneden isteterek getirtmiştim. Neyse sonuç olarak durum netleşti ki cold mix için üretici firma ruhsat almadan önce tedbir amaçlı bir yaş sınıır koymuştu ürününe, ruhsat aldıktan sonra bu sınırı kaldırmış. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var astım olan kişilerin dikkatli olması konusundaki uyarıları hala yazıyor üründe.
Cevaplamak için Üye ol