kaka eğitiminde yardım

sevcannas soruyor: 10

15 gün önce tuvalet eğitimine başladık ve maşallah çişi 3 günde hallettik.
Ama kaka konusunda hiçbir problemimiz olmamasına rağmen (kabızlık gibi), birdenbire 2 gün falan kakasını tutmaya ve acıyo demeye başladı. Normalde günde 2 defa ve katı olmayan bi şekilde yapardı kakasını. Ne olduğuna bi anlam veremiyorum, tuvalete veya lazımlığa oturuyoruz ama boş kalkıyoruz, sonra da çamaşırına yapıyor ama öyle çaresiz bi görüntüsü varki, kakası çıktığı anda ağlamaya başlıyo ve acıyo diyor.

Ne yapmalıyım, duphalac mı içirsem de sıvılaşınca daha mı kolay olur. Etrafımda bez bağla dediler ama beze dönmek istemiyorum. Deneyimlerinizden yardım bekliyorum arkadaşlar.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


ozlem3

Belki de çocuğunuz kakasını tuvalete yapmakta gönülsüz. O yüzden tutuyor ve tuttukça da kabızlık başgösteriyor olabilir. Aynı sorunu ikizlerimden biri ile yaşıyorum. Melis kakasını tuvalete yapmakta bir sorun yaşamadığı halde Defne (ki normalde günde 2 defa yapar) 2 gün tutuyor. Bezini bağlar bağlamaz da yapıyor, tabii acıyor diye ağlayarak. Ben şimdilik kakası gelince bezini bağlıyor, yapınca da altını açıyorum. Galiba kakasını fazlaca sahiplenip "vermek" istemiyorlar. Kesinlikle baskı yapmamak gerek. Lazımlığın içine bez yerleştirmenin işe yarayacağını okumuştum. Denemedim ama bu gidişle deneyeceğim. 

Duphalac kaka üzerindeki hakimiyetini kaybettirip altına kaçırmasına neden olabilir. Sorun fizyolojik değil de psikolojik olduğuna göre (tabii bu benim tahminim)  kakası ile vedalaşabilmesini sağlamaya çalışmak daha doğru bir yaklaşım. Elbette bunu uygulamak söylemekten çok daha zor, biliyorum yaşıyorum çünkü:((


sevcannas

yerlikaya aynı şeylerden bahsetmişsiniz,ben artık bağırsak düzenleyici kullanmaya karar verdim,belki yumuşatır ve rahat yapmasını sağlar.kullandıktan sonra sonucu iletirim zaten,ama size tavsiyem(daha doğrusu kaka eğitimi vermiş annelerin tavsiyesi).bez kesinlikle bağlamamanız.üstesinden geleceğiz inş.sadece fazlasıyla sabır gerekiyor ve oruçlu oruçlu sabır da kalmıyor maalesef
özlem3 bana da tavsiye kesinlikle bez bağlanmaması konusunda,kakamızı 2 gündür çamaşırımıza yaptıktan sonra klozete atıyoruz ve güle güle diyerek uğurluyoruz:)))biraz daha olumlu sanki,bağırsak düzenleyiciyi de acıyı yok etmek açısından düşündüm ve deneyeceğim


ozlem3

Sevcannas, tavsiyen işin teşekkürler. Kakayı klozete atıp vedalaşabildiğinize göre çözüm yakındır:))


Ben bez konusunda o kadar katı değilim, zaten katı olma şansım yok: ikizlere ilaveten 7.5 aylık hamileyim. Defne'nin kakası geldiğinde lazımlığı deniyoruz, olmazsa kızmadan "canın ne zaman isterse tatlım" diyorum. Anne bezimi bağla diye ağladığında da onu fazla üzmüyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Annemin bir arkadaşının torunu bir sene hep çamaşırına yapmıştı. Ben kendimde, gün boyu kaka maceraları yaşayacak güç bulamıyorum, hamileliğim çok ağır ve zahmetli zaten. Umarım sen o gücü bulursun.
sevcannas

zaten katı olma şansımız da yok,onlar bizi yönlendiriryor.canları nasıl isterse öyle yapıyoruz di mi?ben sadece etrafımda bana verilen tavsiyeleri ilettim size.
hem 2 çocuk hem de hamilelik,oluruna bırakmakta haklısınız ama insanın sinirleri çok yıpranıyor gerçekten.
allah size de,bütün anneere de yardım etsin ve bol bol sabır versin


ozlem3

Sağol. Allah hepimize yardım etsin.esbeng

BENİM DE OĞLUM , UZUN BİR SÜRE BİRKAÇ HAFTA KAKAYI KÜLODUNA BIRAKIYODU.. SABRETMEK GEREKİYO ONLAR İÇİN DEĞERLİ BİR PARÇA ,KOLAY VAZGEÇEMİYOLAR,SABIRLA KLOZETE  OTURTURSANIZ, VE HAMETAN POMAD UYGULARSANIZ ACISINI DA ALIR VE İŞİ KOLAYLAŞIR..BOL ŞANS.. 


havvaana

kakasını tuvalete atıp vedalaşınca çok mutlu oluyor.ama anladığım kadarıyla,bizim sorunumuz tiksinme.bu pis şey benden mi çıktı gibi bir yüz ifadesi oluşuyor yüzünde. tavsiyeleriniz için teşekkürler deniycem sonucu bildiririm.


sevcannas

esbeng
merhaba,hametan pomad kullanmadık hiç,pişik kremi olarak sebamed kullandık.nasıl uyguadınız peki?soruar biraz saçma oluyor ama o kadar çaresiz durumdayım ki artık.

nette okuduklarımdan sonra hele çok korkmaya başladım.1,5 yıl falan sorunu halledemeyenler olmuş,beze dönüş konusunda da o kadar kararsızım ki,ne yapsam bilemiyorum.yarki

canınızı hiç sıkmayın aynı yoldan biz de geçtik. 1 ay boyunca haftada bir kere o da fitille yaptı hep tuttu sonradan kendi isteğiyle tuvalet adabtörünü kullanarak yaptı. Ne karın ağrıları ne ağlamalar çektik ama geçiyor. Doktorumuz bize sokol diye bir ila. tavsiye etti düzene girsin diye ama pek düzenli kullanmadığım için işe yaramadı. Zaten bir süre sonra kabızlığı geçti ve geldiği halde yapmama başladı.Ama ben bu süreçte hep konuştum bunu yapmamız lazım yoksa karın ağrımız hiç geçmez diye.Ne diyeyim allah hepimize kolaylık versin.


sevcannas

yarki teşekkürler,biraz moral verdin,o kadar zor bir süreç ki ve insan o kadar çaresiz kalıyor ki,biraz iyi bişeyler duymak iyi geliyor,çünkü nette araştırdığıma göre 1,5-2 yıl bu sorunla savaşanlar oluyormuş ve ben bunları okudukça delirecek gibi oluyorum...allah yardımcımız olsunCevaplamak için Üye ol