Yorgan yastık kullanımı

ozguranne soruyor: 10

Şu ana kadar hep battaniye örttük ve yastık kullanmadık. Havalar da soğuk, dün gece 2 battaniye örttüm çok rahatsız oldu. İstediği gibi açamadığı için. Acaba hafif bir yorgan daha iyi korur mu diye düşünüyorum. Bir yıldan önce yorgan, yastık kullanılmıyor diye biliyorum. Sizde nedir durum? Yorgan ve yastık kullanıyor musunuz?

(Havalar ne zaman ısınacak?)

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


burcubrsn

benium oğlum da hep üstü açık uyumak istiyor ben de bi gariplik var bu iste dıodum demmeki bütün çoçuklar aynı..özellikle erkek bebekler çok rahatsız oluyo sıcaktan zaten..

ama nasıl oluyo da üsümüyolar üstü açık ve rahatsız olup açıyolar ben yorgandan bile üsürken ...
sık sık kalkıp üstünü örüyorum ama yine açıyo..üstelik penye pijama giydiriyorum dr tavsiyesi üzerine..


burcubrsn

evet işte ben de sırf uyanmazsın diye açık yatmasına razı oluyorum artık ama içim rahat etmiyo uyuyamıyorum resmen onu öyle gördükçe:)) 
simdi içim rahatladı hepsinin aynı olduğunu öğrenince..:)


esraozlem

Yastık ve yorgan kullanımı bebeklerde 1 yaşından önce tavsiye edilmiyor diye okumuştum bir çok kaynakta. Doktorumuza sorduğumuzda o da bebek henüz kendisini tam olarak çekip kurtaramayacağı için boğulma riski içeriyor diyerek önermemişti.

Biz de yastık ve yorganı kullanmaya yaklaşık 15 ay civarında başladık. Ancak Ada bebekliğinden beri hep delice ve öngörülemez bir şekilde yatıyor. İlk aylarda dahi henüz dönmüyorken yatağın bir ucunda bırakıp öbür ucunda bulduğumuz oluyordu. Şimdi de durum pek farklı değil.

Kah yüzüstü yastığına sarılıp popoyu havaya dikmiş, kah yastık bir kenarda, Ada bir kenarda, ayakları yatağının parmaklıklarına dayanmış havada, kah kolu bacağı parmaklık aralarından sarkmış yatağa dik bir eksende, kah gidip yatağın ayakucuna kıvrılmış bir şekilde buluyorum kendisini. Kimi zaman da özellikle gece bez değişimlerinden sonraki sırt üstü yatırmalarımda sabaha kadar aynı pozisyonda uyuyabiliyor :) Hal böyle olunca da örttüğüm yorgan ya da battaniye çoğu zaman 1 saatten fazla üzerinde kalmıyor.

Geçen kış Mothercare ve IKEA'dan uyku tulumları almıştım. Hala dönüşümlü olarak onları kullanıyorum. Soğuk günlerde (bu aralar) üzerine ince bir de battaniye ya da yorgan örtüyorum. Onları atsa bile tulum koruyor en azından.


burcubrsn

hay allah sonu kötü biten bi deney olmuş.. aslında doktorlar siz ne giyerseniz onu giydirin diyolar ama demekki bi kat az giydirmek lazım bizden..

Allaha sükür sabaha kadar açık yatıyolar ama hasta olmuyolar bu yüzden.. Allah onları koruyo:)


esraozlem

Uyuduğu odanın sıcaklığının da önemi büyük. Ada'nın odası genelde 23-24 derecelerde oluyor. Merkezi ısıtma olduğu için, gece 12 civarında kaloriferler sönünce 20-21 derecelere düşebiliyor. Geçen kış 19 derece dahi görmüştüm.

Adanın uykuya daldığı ilk bir saat vücut ısısı aşırı artıyor ve genelde terliyor. Bu yüzden yatırırken üzerine kimi zaman ya çok ince bir battaniye örtüyorum, ya da sadece pijamalarıyla yatırıyorum. Zaten daha fazlasını kendisi reddediyor. Uykuya daldıktan 1-1buçuk saat sonra battaniye değiş tokuşu yaparak biraz daha kalınca bir battaniyeye geçiyorum. Ve saat başı kontrol ediyorum. Malum üzerini kesin açıyor. Uyku tulumunu gece kendim yatarken giydiriyorum.  Genelde derin uykuda oluyor ve itiraz etmiyor.

Bu arada giydirdiğim tulumlar aşağıdaki resimdeki gibi balon şeklinde olanlardan. İçinde rahat dönebiliyor, ayaklarını çıplak bırakmaya ayrıca özen gösteriyorum çünkü Ada da 1 ay önce kadar pijama olarak kullandığım klasik uyku tulumlarını kesinlikle istemedi.Meryem

peyibal Allah kolaylık versin.Bir önerim var ama işe yarar mı bilemiyorum. Ben beşiğinin üzerine pike örtüyorum bir nevi çadır gibi yapıyorum.Bizim beşiğimiz portatif bir beşik olduğu için kenarlarını da kapatıyorum nefes almakta zorlanmasın diye pikenn bir ucunu açıyorum çok az.üzerine de battaniye örtüyorum ama sizlerinde söylediği gibi pek battaniyeyi üzerinde bulamadığım zaman çok oluyor.çok deli yatıyor.benimde uykum çok hafif değil o yüzden biz böyle birşey yaptık işe yarayabilir.klimada sabaha kadar açık kalıyor genelde 23-24derecede.beşiğin kenarlarını ise dört kenarınıda ince bir çarşafla kapattık.ozguranne

Ela uyuduğu saatlerde evin ısısı iyi oluyor. Ancak gece boyu soğuyor. (Merkezi ısıtma, 12den sonra sönüyor) Ev soğuduğunda Ela üzerini açmıyor ama dönmek istiyor. Genelde onu battaniye altında buluyorum. 12 civari gidip bir battaniye daha örtüyorum bir süredir.


Bakalım yorganı denemeye kadar verdim. Hafif ve sıcak tutan bir yorgan gelmişti Ela doğmadan, kaldırmıştım. Sanırım deneme zamanı.Ozge

Bu yeni nesil minikler mi boyle yahu, hep deli yatiyorlar, ustlerini ortturmuyorlar...bizimki de oyle...ben de yorgana 15 aydan sonra baslamistim sanirim, tabii ustunde ne kadar kaliyor  o ayri mesele...Yastik olarak normal kenid yastigim gibi kullaniyorum artik, aslinda seviyor ustunde uyumayi, ama zamanla duz zemine indiriyor kafasini:) sonra bazen tekrar cikiyor...hande

ben Can'ın odasında üşüyorum. bizim odamız 23 derecelerde dolanırken Can'ın ki 15-17 oluyor. Klimayı açarsam da 20 dereceye ayarlıyorum. Bir şeyi farkediyorum eğer odası soğuksa fazla üstünü açmıyor. ama oda sıcaklığı 20nin üzerine çıkmasıyla birlikte Canın üzerinde bırakın yorgan durmasını Can kendisi yatağın içinde durmuyor ve çok sık uyanıyor ve gece boyu en az 1 su bardağı su içiyor. Tulum giydirip rahat rahat uyumayı çok istediysem de tulumun içinde hepten kurdeşen döküyor.

odamız serin olduğu sürece biz yastıkta yorganda kullanıyoruz. bence Ela yeterince hareketli ve kendini kurtaracak durumda ikiside ince ve hafif olduktan sonra kullana bilirsin gibi geliyor bana.


ozguranne

Dün itibariyle yorgana geçtik. Rahat ettik. Ela üstünü açmadı. Kar yağdı, her yer bembeyaz. 

İçim daha rahat, battaniyeden daha hafif oldu gibi. Gerçekten ince ve sıcak tutan bir yorganmış. Kendini kurtarabiliyor, rahat dönebiliyor... 

Çok teşekkürler. Cevaplamak için Üye ol