delirmek üzereyim :(

river soruyor: 10

3 aylık bebeğimin uyku problemleri yüzünden delirmek üzereyim..bütün günüm onu çeşitli yöntemlerle uyutmakla geçiyor.önce ayağımda sallıyorum ama tabi bu yaklaşık bir saat sürüyo.önce normal sallıyorum sonra sağa döndürüp,sonra sola döndürüp hatta yüz üstü..sonra kundak yapıyoruz yüzünü kapatıyorum bazen açıyorum..hep deniyorum hangi şekilde uyur diye bi şekilde uykuya geçiyo.sonra tavana yaptğmz beşiğe alıyorum orda da sürekli sallıyorum iki dakika bıraksam hemen uyanıyo..uyku sorunumz doğduğundan beri var.hala da düzelmedi.ama artık benim sabrım kalmadı..sürekli uyutma çabası içindeyim artık bunaldım. :( uyuturken de sürekli çığlık çığlığa ağlıyo.doğduğundan beri sürekli doktora götrdük.önce reflü dediler.bir süre reflü ilacı kullandık.kullanmadğmz gaz ilacı kalmadı aynı zamanda gazlı bi bebkti..en son kolik olduğu söylendi..kucakta gezdirdğimzde susup etrafa bakıyo biraz da olsa susuyo.ama sonra uykusu gelince çığlık atıp ağlıyo ama aynı zamanda uyumaya da direniyor..uyumadukça daha da beter oluyo..bazen dayanamayıp bağırıyorum sonra da üzülüp ağlıyorum..

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozalp07

4. ayda geçer umarım. bizde öyleydik ama geçti. sling alabilirsin. kucağında uyuyorsa eğer. zor gerçekten. kolaylıklar dilerim.


ayse_deniz

Kolay gelsin. Gerçekten hepsi geçicek bir gün unutmayın. Bunaldığınızda bunu sık sık hatırlatın kendinize.


zelalyucel

off offf biz 20 aylık olduk hala uyku problemimiz var hala çingene beşiğinde uyuyor hala uyuduğu sürece sallıyoruz...Oğlumda kolikti ilk dörtay kolik cdleri bangır bangırdı evde elektrik süpürgesi ,saç kurutma,davlunbaz uyutuna kadar herşeyi deniyorduk evin içinde kanguruyla dolaştık hep,geceleri arabayla şehir turu yapıyorduk hatta tüm ekip arabaları bizi tanıyorlardı:) çok şükür sağlıklı ve büyüyor insan başka ne ister......


zelalyucel

off offf biz 20 aylık olduk hala uyku problemimiz var hala çingene beşiğinde uyuyor hala uyuduğu sürece sallıyoruz...Oğlumda kolikti ilk dörtay kolik cdleri bangır bangırdı evde elektrik süpürgesi ,saç kurutma,davlunbaz uyutuna kadar herşeyi deniyorduk evin içinde kanguruyla dolaştık hep,geceleri arabayla şehir turu yapıyorduk hatta tüm ekip arabaları bizi tanıyorlardı:) çok şükür sağlıklı ve büyüyor insan başka ne ister......


dennis

lütfen yanlış anlamayın ama yazdıklarınızı okuyunca sanki fazla üzerine gidiyorsunuz da ondan uyumuyor gibi geldi. yani biri benimle bu kadar çok uğraşsa benim de uyuyasım gelmez ya da daha çok uykum kaçar. bu metotlardan sadece bir veya en fazla ikisinde karar kılın, en az hangilerinde ağlıyorsa onlarda. sonuçta siz bu kadar uğraştığınız halde yine ağlıyor nasıl olsa. siz istikrarlı olursanız bir süre sonra bebeğiniz mecburen uyuyacaktır gibime geliyor, hiç bir şey olmasa yorgunluktan sızar kalır ama sizin sürekli ortamı değiştirirmeniz nedeniyle sızmaya da fırsat bulamıyor gibi??? Seçtiğiniz iki yöntemle de uyumuyor, ağlamaya devam ediyor ve siz gücünüzün tükendiğini hissediyorsanız siz ortamdan uzaklaşın, bebekle başkası ilgilensin (imkanınız varsa tabi). Bir de uyanıkken ağlamıyorsa uyutmaya zorlamayın bence. Bazı çocuklar yaşıtlarından çok daha az uykuyla yetinebilirler. Gerçekten uykuya ihtiyacı varsa ve başka bir sorunu yoksa (açlık, altının kirli olması, vb.) eninde sonunda uyuyacaktır. Kolik de 4. ay civarı geçiyor sanırım.
Sağlıklı günler dileğiyle...tugbat

Benim buguloguma bakarsaniz cok benzer sorunlari yasadigimi gorursunuz:)
http://www.nurturia.com.tr/bugulog/people/tugbat

Merak etmeyin hersey duzeliyor.


UykuMelegi

Bebeğinizin uykuya geçememesinin sebebi aşırı yorgun oluşu. Uyku ile ilgli nurturia'da yazdığım birçok yorum var. Bunları okuyabilirsiniz.

Özellikle 2-3 aylık bebeklerle ilgili bu ara çok yorum yazdım. Genelde yazları küçük bebeklerle ilgili uyku problemlerinde artış oluyor çünkü biz büyükler olarak yazları daha az uyumaya, dışarda daha çok aktivite yapmaya meyilliyiz. Bebeklerin saat mevhumu olmadığı gibi, mevsim mevhumu da yoktur. Bu nedenle uyumaları gereken zamanda uyumaları gereken sürede uyumazlarsa, yorgunluğa bağlı olarak strese girerler (böbrek üstü bezlerinin salgıladığı stres hormonundan dolayı). Bu da uyuyamalarına sebep olur ve bu şekilde bir kısır döngü oluşur. Farklı yaşlar için uyku sürelerini aşağıdaki sayfadan okuyabilirsiniz. Buda belirtilen uyku süreleri minimum uyku süreleridir. Birçok bebek 3 aylıkken gece 12 saate kadar uyur.  http://thegentlesleepcoach.blogspot.com/2011/02/hangi-ayda-ne-kadar-uyumas-gerekir.html 

Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Seride Samurkaş Karaç - Uyku Meleği

www.facebook.com/uykumelegi * twitter@uyku_melegi

 


balanne

Bizde neler çektik yalnız değilsiniz bilin.ilk doğduğunda 3 ay boyunca hep ağlardi kuzum.sac kurutma makinesi ve davlumbaz sesiyle rahatlatır sonra slingle evi turlayarak uyuturdum.bütün gece gözler kapalı kivranirdi gazdan.dayanamadigi yerde basar çığlığı tekrar memeye alır sabahı ancak ederdik.

Şimdi inanilmaz huzurlu ve giki çıkmayan bir bebek.hala gazı var ama donebildigi hareketlendigi için çıkarabiliyor.ben 1hafta annemde kaldım.annem bana ben bebise baktım.ne istiyor anlamaya çalıştım.sonunda 2 saatte bir uyutmaya çalışarak bu ısı çözdüm.uyandıktan 90 dakka sonra başlayıp zorla uyutuyordum.göğsümü emerek gaz geldiginde rahatladığını farkettim.bende onla yattım kalktım.onun düzenini bozmamak adına hiç biryere gitmedim.aksam uykusu icinde 8 de başladım çalısmalara.basta zordu gittikçe alıştı rutine.sonuc :artık ağlamıyor uyku düzeni bozulmadikca.tabi birde şimdi göğsümü emzik yaptı ondan nasıl kurtulacağım var.

Ama zaman ve sabırla çözüleceğini düşünüyorum.sizede önerim nacizane bebisinizi çözmeye çalışın gaz bir gün geçecek cat diye inanın.Allah sabır versin.river

öncelikle hepinize tşkr ederim.tavsiyelerinizi dikkate alıcağm.yorgnluktan yumayan bi bebek olduğunu düşünyrm.uykusunu alamadukça daha da çıldırıyor çnkü.ama uyuttktan sonra uyumaya devam etmyo.ayrıca sürekli emme çabası içinde.4. aymzı doldurmayı sabırsızlıkla bekliorum.çnkü benim de psikolojm bozuldu.annelik işkenceye dönüştü.allahtan o güzel gülüşleri beni teselli ediyor :)


tugbat

Dedikleriniz koliğin belirtileri. Yorgunluk sonunda oluşup daha beter uyku problemini tetikliyor.
Bizimki de dört ay yatmaya direniyordu. Hatta yatay durumuna getiremiyorduk. Devamli düz olacak. Hatta ufak bir açı ile hareket edeyim uyaniyordu. Sanirim acısından. Bu durumun kolik özelliği olduğunu bir çok forumda kitapta okudum. Uykuya dalmada da bizimki sorun yaşıyordu.
Endişelenmeyin geçiyor. Ama kolik bebeklerin cok büyük bir kisminda sonunda uyuma bozuklugu oluyor.
Bu durumda sabredip birilerinden destek almaniz disari çıkıp hava almaniz onemli. Kolik bebeğe uyku egitimi uygulayamazsiniz ama simdiden bence kolik biter bitmez uyku egitimi icin okuyup hazirlik yapin. Biter bitmez uygularsiniz.
Okudugum kaynaklarda kolik bebek icin birsey yapamazsiniz biz ailelere dinlenmelerini öğüt veriyoruz tavsiyelerimiz genelde onlara diyor:)Cevaplamak için Üye ol