inek sütü alerjisi

yusufkaan soruyor: 4

merhaba benim 3 aylık oğlum var 1 aylık iken kanlı ve mukuslu kaka yapıyır die doktora götürmüştüm inek sütü alerjisi teşisi konuldu süt ve içerisinde inek sütü olan yiyecekleri tüketmeme söylendi fakat hala ara sıra kakasında kan oluyor doktorum bunlar dışında ne yimem gerektiğini kendim bulmamı söyledi birçok şeyi  kestim ama ne dokunuyor tam bilemiyorum bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim ne yapacağımı şaşırdım

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Berna

içeriğinde süt ve süt ürünü olan hiçbir şeyi tüketmemelisin: yoğurt, peynir, lor, çökelek gibi doğrudan süt ürünleri ile bunların kullanıldığı- peynir altı suyu vs. gibi dolaylı ürünleri de tüketmemelisin, örneğin: çikolata, bisküvi, tereyağı, margarin, soslar. Ayrıca azıcık bile olsa yoğurt terbiyeli çorbalar ya da dana- inek eti- dana-inek kıyması gibi et ürünleri  ve içinde az da olsa süt-yoğurt bulunan hamur işleri gibi  şeyleri de yememelisin.
Ayrıca genellikle süt alerjili çocukların yumurta- fıstık- kabak, çilek- karpuz- domates/salça- portakal-limon gibi asitli  ve hazmı güç gıdalara da alerjisi olur onları da yememelisin. Bir de mayalanmış hamur işleri.
Ayrıca beni ishal yapan ya da bana gaz yapan, bağırsaklarımı çok çalıştıran her gıda çocuğumun da bağırsaklarını çok çalıştırıyor ve ishal yapıyor. Örneğin tam unlu ve mayalı ev ekmekleri, bol lifli gıdalar-sebzeler, incir, kayısı, tahin- pekmez- helva, taze fasulye, taze börülce, lahana vs.
Bir de hazır mama, devam sütü bunların hepsinde inek sütü var. Kesinlikle verme. ek gıdaya geçtiğinde süt eklenmesi gereken mamalara sütünü sağıp koyar öyle verirsin.
Süt ve süt ürünleri kullanamayacağından  kalsiyum takviyesi alman gerekebilir, doktoruna bu konuyu sor, ben günlük 1200mg kalsiyum takviyesi alıyorum.
Böyle bir diyete katı olarak uy, çocuk kendini topladığında 6 ay civarı bir ayda ya da 2 ayda bir az miktarlarda alerjisi olan gıdayı denersin.
Benim iki çocuğumda da süt alerjisi var, ancak kanamalı dışkılamadılar.
Ancak pişikleri eksik olmuyor : Desitin krem kullanıyorum mor renkli olanını yani pişik giderici olanını.
Gazları da hiç bitmezdi fakat kızımda mylicon gaz giderici damla kullanıyorum çok etkili.


gullika

benim de kızımda 3 aylıkken kanlı ve mukuslu dışkı vardı,önce amip dediler testler yaptırdık, parazit ilacı kullandık(boşu boşuna) sonra inek sütü alerjisi dediler ben katı bir diyete girdim aynı sizin gibi.Beraberinde deride döküntüler ,atopik egzama vardı.Bu arada pediatrik gastroenteroloğa gittik o da amip değil,alerji de tam olarak değil,bağırsak çıkışında enfeksiyondan dolayı kanama var dedi,antibiyotik verdi ama kullanmadık(gereksiz ilaç kullanımından cekindik)sonra kendi kendine gecti...sonuc olarak bu konu çok muallakta bir konu.allerji ile ilgili doktorlar da net birşey söyleyemiyorlar.Şimdi kızım 7 aylık,ek gıdalara basladık,yoğurt veriyoruz,takip ediyorum birşey yok cok şükür.Ya başından beri alerji değildi,bağırsak enfeksiyonuydu ya da vücut alerjiyi tolere etti.Umarım sizin de 6 aydan sonra bu sorun ortadan kalkar ama ben bir pediatrik gastroenteroloğa gidin derim.


river

benim kızımda çok kustuğu için doktra götürdük.doktor reflü ilaçları verdi..inek sütü alerjisi olabilceğini söyledi.fakat kakasında kan falan yok.sadece yanağında sivilce gbi döküntüler vardı o da 1 haftada geçti.yaklaşık 3 haftadır süt ürünleri diyeti yapıyorum.ama bkaç kez içerisinde süt ürünleri ve margarn olmayan bisküvi falan yedim içindekilere baktım..onun dışında dikkat ediyorum doktor bana sadece süt ve süt ürünlerinden,bide çilek,domates ve gaz yapan lahana karnabahar nohut gbi yiyecekler yeme dedi.kusma düzeldi ama ilaçlardan mı diyetten mi nerden anlıcak doktor merak ediyorum.haftaya kontrlmz var.elifinannesi

margarin, tereyağ, süt tozu, peynir altı suyu bunlarada dikkat edilmeli. benim bebeğimin gaita testinde artık gizli kan çıkmıyor.Asla hamur işleri tatlıları yemeyin.
hazır satılan gıdalardan uzak durun.Cevaplamak için Üye ol