Menenjit aşısı

Quelle soruyor: 10

Merhabalar,

Doktorumuz iki ay evvel kontrole gittiğimizde yeni bir menenjit aşısı geldiğini ve iki yaşına kadar 2 doz yapıldığını söyledi. Menenjite yol açan bir başka virüs içinmiş. Zorunlu bir aşı olmadığı için sadece önerdi. Daha evvel yapacaktı ama hastalandı kızım ve erteledik, iyi oldu bir bakıma çok kararsızım yaptırma konusunda. Yakınımda kızımla yaşıt olan iki çocuk daha var. Birinin doktoru söylemiş, diğerininki söylememiş. Arkadasım zorunlu olmadığı için yaptırmayacağını söyledi. Ben çok önemli bir hastalık olduğu için kestirip atamıyorum.Ama fazla civa yüklemesinin çocuklarda otizme yol açtığı tartışmaları olduğu için korkuyorum. Sizin doktorunuz önerdi mi bu aşıyı ? Yaptırdınız mı ? Fikirlerinize ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


ipekperi

Bende çok kararsızım. doktormuz cok onemli bir aşı olduğunu mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Bazı arkadaşların dr.ları yapılmasına gerek olmadığını söylüyor. Neden bu fikir ayrılığı ?


marina27

bana da doktorumuz söyledi ve bu ay yaptırttım ben. doktorumuz çok önemli bir aşı olduğunu söyledi, kendi çocuğuna da yaptığını söyledi, sağlık ocağındaki 2 doktorum da gerekli bulduklarını söylediler. bir hastanede eczacı olan arkadaşım da hastanedeki doktorların gerekli bulduğunu ve üzerinde durduğunu söyledi. ben de yaptırttım bu durumda. kendim de eczacı olmama rağmen çok kararsız kalmıştım. bilgisine güvendiğim doktorlardan gerekliliği yönünde teyit alınca yaptırdım.9-23 ay arası, 3 ay arayla 2 doz, 2 yaşından sonra tek doz yapılıyor.

fikir ayrılığı aşının türkiyeye yeni gelmesinden kaynaklı. devletin yaptığı aşılar içinde bir memenjit aşısı var ama bu farklı bir suştan üretilen bir aşı. aşı türkiyede yeni, 2005ten beri amerikada uygulanan bir aşı. yani çocuklarımız yeni aşının deneği mi olacak gibi düşünmeyin. 
http://blog.milliyet.com.tr/meningokok-asisi/Blog/?BlogNo=405757
 tüm bu bilgiler doğrultusunda ben yaptırmayı tercih ettim.


MelekAnne

devlet karşılıyor mu bu aşıyı? hangi aylarda vuruluyormuş?


nuriye_

yaptırmadım ama keske  yaptırsaydım oglum 7 aylıkkken menenjıt gecırdı.çok zor gunlerdı.sımdı 14 aylık ama halen kontrollere gıdıyoruz.eecenazz

İlk dozunu geçen ay yaptırdım dr um önerdi ben de kendi çocuğuna yaptırır mı diye sordum cevabı evetti ve yaptırdım. İkinci doz temmuzda yapılacak. Özel aşı kapsamına giriyor.nilufer_daphne

yaptırmadım.aslında bebek ilk doğduğunda bir menenjit aşısı yapılmış.bu menenjitin bir türü imiş.dr. 2002den yana menenjitin bu türünün Türkiye'de görülmediğini söyledi.hatta bu mikrobun üçüncü dünya ülkelerinde görüldüğünü de söyledi.önce önerdi elbette.ben istemeyince aslında o da gerekli olmadığını bu söyledikleriyle ima etti,daha doğrusu açık açık söyledi.


Ezgi_MertBora

Bugun cocuk dojtorumuzla bu konuyu tartıştık. Kendisi bu konunun tartışıldığı birkaç seminere katılmış. Enfeksiyon uzmanlarının yaptıkları sunumlar, makaleler vs. Uzerinden tartışılmış ve kendisi de yaptırılmadı gerektiği yonunde ikna olmuş. Bu nedenle bize de onerdi. Beni de ikna etti. Biz onumuzdeki ay yaptıracgız.hangi sartlarla ne zaman neyle karşılaşacagımızı bilemeyiz. Bennjıtı cok uzak bır hastalık olarak bılmıyorum ulkemızde pek cok vakka var keza yukarıda bır annemız gecırdıklerını soylemış. Cok tehlıkelı sonuçları olabılır. Bu konuda rısk almayı tercıh etmem kendı adıma.


firis

bende doktoruma bir danışayım bakalım ne diyecek.annevebebis

marina27, 2005'ten beri ABD'de yapılıyor olması nasıl bir referans olabilir sizce? ABD'de otizm oranının 50 çocuktan 1'e düştüğünden haberdar mısınız?
Cevaplamak için Üye ol