Ek Gıda

Zeynep12 soruyor: 10

Merhabalar. 4 ay 25 günlük bebeğim anne sütü ve mama ile besleniyor.

Birinci sorum : Bu ara emmeyi reddediyor. Kafasını çeviriyor sadece uyku arasında emzirebiliyorum. Biberona alıştı sanırım. :S Çok şey denedim ama farklı çözüm yolu sunabilen var mı ?

İkinci sorum ise ; ek gıdaya başlamak istiyorum ama neyle ve nasıl ve bunlar ne zaman öğün olucak mamayı azaltıcam ? Püre vs. diyecekseniz yapılışına ne kadar verileceğine kadar bilmek istiyorum.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


gokalpileseyrialem


sevgili zeynep12  anneden emzirmek için uğraşöak tecrübe etmediğim bir durum ama bu yaşa kadar getirdiğim oğlumla yol aldığım hayat serüvenimizde öğrendiğim birşey var ki bebek eğitiminin ana iki kuralı SABIR ve KARARLILIK sen ondan daha kararlı olursan sanırım tekrar emzirmeye geri dönebilirsin. Eminin diğer annelerin vereceği farklı fikirlerde olacaktır.

Sorularından katı gıda süreci ile ilgili eğer mama veriyorsan tabi ki aşama aşama sebzelere geçebilirisn.
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var. Aşağıdaki linkte ek-katı gıdaya nasıl ve nelerle geçilir anlatmıştım.Faydası olur umarım.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


Zeynep12

Doktor başlayabilirsin dedi. Tarifte etti ama sizede sormak istedim. Mesela patatesten başlıycam ne yapıcam. Buharlı pişiricim var. Pişir ez iki kaşık ver bu kadar mı ?


edamira

patates havuç risksiz sebzeler avacodo olabilir.

uykuda emince sadece nasıl oluyor?tüm göğsü bitirebiliyor mu uykuda


Zeynep12

Zaten iki üç çekiyo bitiyo yutkunma sesinden anlıyorum :S


CokBilmis

Ben nce patatesten başlamayın. Pataes püresini bilrisiniz. Diğer sebze pürelerinden daha farklı, yoğun bir tadı vardır. Tek başına patates püresini yemek zor gelebilir bebişe.

Başlangıçta 1 çay kaşığı yiyebilecek en fazla :) Bu nedenle siz ne kadar yaparsanız yapın zaten fazla yapmış olacaksınız :)

Buharlı pişiricinizin sepetine yarım havuç koyun buharda yumuşayınca blendırdan geçirin, üzerine birazcık zeytinyağı ekleyip verin. Bu kadar basit.

Ama bence ilk olarak meyve tattırın biraz. Anne sütü de şekerli olduğundan meyvelerin tatlı tadını daha çok seviyorlar. Elma rendeleyip verin.

Doktorunuz verebilirsiniz dediyse yoğurt da başlangıç için ideal. Ya da kefir. İkisi de süt mamülü neticede, anne sütüne yakın tatları var.

Avakado bence de ideal. Tadı yok, ayrıca yumuşak, zahmete girmenize gerek kalmadan çay kaşığı ile tattırabilirsiniz.

Emzirme konusunda: fıstıkcık'ın cevaplarını takip edin. Ayrıntılı anlatıyor. Biberona alıştıysa bir süre uykusunda emzirmekten başka şansınız yok sanırım.

Ne kadar sürede bir öğünü normal yemek yiyerek tamamlayabilir diye sormuşsunuz: En az 2-3 ay sürecektir.ema

Anne sütü şekerlimi:S ben tattım hiçte şekerli gelmedi bana:)ağzımın tadımı yok  ne:)))


edamira

aslında çok küçük ek gıdada ısrarcı olmayın


CokBilmis

@ ema: Tatmadan hiçbir şeyi kızıma yedirmem, içirmem. Buna anne sütü de dahil :) Evet, anne sütü şekerlidir. Sen eğer iğrenerek ucundan azıcık içtiysen tadını tam alamamışsındır. Bak açıklamasını da şöyle yapıyorlar:

"Laktoz, doğada yalnız sütte bulunan süt şekeri de denilen bir disakkarit. Sütün en önemli karbonhidratıdır. Sütün aromasında önemli bir payı bulunmaktadır. Glikoz ve galaktozdan meydana gelmiş bir disakkarit olan laktozun, inek sütündeki oranı ortalama % 4,8, anne sütünde % 7'dir."ema

Tadına baktım evet iğrendim biraz:)))ondan sanırım..
Cevaplamak için Üye ol