kitap, güzel de..

okanumut soruyor: 2

Tamam çocuklarımıza kitap okuyalım, çok küçük zamanlardan itibaren..Birçok faydası var muhakkak.. (kelime hazineleri gelişir, kitap okuma alışkanlığı edinirler, hayal dünyaları zenginleşir vs..)

(Bundan sonrası tamamen kendi düşüncelerimdir, yanıldığım noktaları rahatlıkla düzeltebilirsiniz:))
Fakat benim aklıma takılan birşey var, kitaplardaki hiçbir nesne, hayvan vs.. gerçektekine bezemiyor! Yani mesela gösterdiğiniz kediye bakarak sokaktaki kediyi görünce anımsayabilecek bebek/çocuk olduğunu düşünmüyorum..veya çamaşır makinesi..uzaktan yakından alakası yok gerçeğiyle..oysa biz parmağımızla resmi gösterip, nesnenin adını söylüyoruz..
(bir de yok 2 boyut, 3 boyut meselesi var ki ona hiç girmiyorum..)
Sorum:1.Amaç (kitap okurken) sadece bir takım kelimeleri telaffuz etmek midir? (zira o çzimlerden pek birşey öğrenilemez..)
           2.Çizim olmayan, gerçek resimlerden oluşan kitap önerisi?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


yerdenizbuyucusu

http://www.ya-pamarket.com/
Burada Kavram kitapları-  0-2 yaş kitaplarında ABC kitapları dizisi var.
Hayvanlar, meyveler ve sebzeler gerçek resimleriyle, 1 kartta 1 resim var.
Eren çok seviyor, aylardır anlatmamıza rağmen tek tek gösterip tekrar ettiriyor.


elvan

damla ve özgür anne'nin yaşadıklarını biz de yaşıyoruz... çocuklar öyle bir beyne sahip ki, illa ki bir nesneyi öğrenebilmesi için gerçek resim olması gerekmiyor. ben açıkçası gerçek resimli kitapları 2. planda tuttum çoğunlukla. daha çok onun ilgisini çekecek, sevimli karakterlere yöneldim. ve kızım kitaplardan öğrendiği nesneleri gerçek hayatta çok güzel gösterebiliyor. bir pisi'yi ne şekilde çizilmiş olursa olsun, nasıl yapılmış olursa olsun tanıyor. gerçek kedileri de öyle, ne renk olursa olsun, uzun tüylü-kısa tüylü farketmez hepsini biliyor... havhavları da aynı şekilde. muzu, şişeyi, kaplumbağayı, çiçeği, uğur böceğini, kuşu vs. de aynı şekilde :) gerçek resimler, tabi ki yararlı ama illa ki olmalı diyemiyorum o yüzden...

bunlar benim konuyla ilgili düşüncelerimdi. sorularınıza cevap olmadı ama yazmadan da duramadım...
Cevaplamak için Üye ol