2 yaşında ceza uygulaması

cano soruyor: 8

2 yaşındaki kızıma ceza vermelimiyim verirsemde nasıl olmalı

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


silky

Ben ceza vererek cocuk yetistirmeyi dogru bulmuyorum. 2 yasında bir cocuk cezayı neden aldıgını anlayamaz, ceza bu yas icin uygun bir yontem degil seklinde dusunuyorum.


jildando

bende ceza ve  ödül yöntemlerine karşıyım. Ama çok dikkat ettiğim bir konu var, eğer birşey için inatla ağlıyorlarsa ve yaygara koparıyorlarsa geri adım atmıyorum. Yani ağlayınca aman ağlamasın sussun da ne isterse olsun yaklaşımına da karşıyım.
Olabildiğince zıt durumları en aza indiriyorum, zaten çok kuralcı biri değilim, tehlike arz etmedikçe çoğu şeye izin veriyorum. Ama olmadık birşeyide kabul etmiyorum.
Eğer ödül ceza yöntemi kullanacaksanızda 2 yaş bunun için çok erken, kendini daha kolay ifade edebileceği, neden sonuç ilişkisi kurabileceği yaşlarda ancak böyle bir yöntem eğer istenirse anlamlı olabilir çocuk için. Sizin vereceğiniz cezayı , yaptığı yanlış davranışa muhtemelen bağlayamayacaktır, ve anlam da veremiyecektir.


olivia

insanlarda duygular içgüdüsel değildir erken çocukluktan itibaren yaşanan tecrübeler sonrası edinilir ve öğrenildiği andaki hali ile beynimizde depolanır.O yüzden maruz kalınan aynı olay karşısında herkesin verdiği duygusal tepki farklıdır.

Çocuğumuz toplum kurallarını,doğruyu yanlışı ,hislerini tanımlamayı ve nasıl dışa vuracağını, nasıl kontrol edeceğini bizim ona olan davranışlarımızla, duruma verdiğimiz tepkilerle öğrenir.

çocuk üzerinde gerçekte düzeltici hiçbir etkisi yoktur. Yanlış bulduğumuz bir davranış sonrası gösterilen öfke,ceza gibi tutumların

içine atıp hakkını koruyamayan kurban model bir yetişkin olmasının temel kodlarını atıyorsunuz demektir. Ceza vererek terbiye etmeye çalışarak, yavrunuzun ilerde fikirlerini kabul ettirmek için höt zöt bağıran bir yetişkin olmasının ve sizin cezanıza boyun eğmek durumunda kalacağı için de

Lütfen çocuğunuza hiçbir şekilde ceza vermeyin ceza kelimesini dahi kullanmayın. Örnek olun,sabredin,mola yöntemini kullanın,düzeltmek istediğiniz davranışı ile ilgili pozitif karşı yaklaşımda bulunun.


cano

ŞU ANA KADAR CEZA VERMİŞ DEĞİLİM SADECE DEVAMLI HAREKET HALİNDE KENDİNE ZARAR VERECEK ŞEYLERİDE YAPIYOR BİZ NE KADAR SABIRLA ANLATSAK DA AMA HEP AYNI HIRÇINLIK İNATÇILIK HAD BOYU HİÇ DURMADAN ANLATTIĞIM ŞEYİ BİRDAHA BİRDAHA BİRDAHA ANLATIYORUZ.ANLAMASINI BEKLİYORUZ AMA YOK ANLAMIYOR  BEN KENDİSİYLE DEVAMLI OYUN OYNARIM PARKA GÖTÜRÜRÜM Kİ 7 AYLIK BHAMİLE ODUĞUM HALDE AMA Bİ AN GELİYORKİ  ARTIK YORULUYORUM VEYA EN BASİT ŞEY PARKA GİTTİĞİMİZDE KENDİSİNİ ARABADAN İNDİRMEM İÇİN YAPMADIĞI ŞEY KALMIYOR İNDİRSEMDE YANIMDA KESİNLİKLE YÜRÜMÜYOR ELİMİ TUTMUYOR Kİ BU YAKLAŞIK YÜRÜMEYİ ÖĞRENDİĞİNDEN BERİ  AYNI SAĞA SOLA KAÇIYOR ONA YOLDA CADDEDE KARŞIMIZA ÇIKABİLECEK ARABALARLA İLGİLİ KİTAPLARDA ALDIM OKUDUĞUM ESNADA ANLAMIŞ GİBİ DAVRANIP DIŞARIYA ÇIKTIĞIMIZDA GENE <YNI HIRÇINLIK BAŞIBOŞLUKLA DAVRANIYOR.BENDE HAMİLE OLDUĞUM İÇİN ARTIK PEŞİNDEN KOŞAMIYORUM Kİ GEÇEN BİR FIRLADI CADDEYE KARŞIDAN GELEN BİR BEY TUTMASA GİDİYORDU .OFF BİLEMİYORUM.YETİŞEMİYORUM. ozgu_naz

pusette aynı durum bizde de var.inmek istiyor ve fırlıyor elimden.indiriyorum ben ama sadece 5 dakikalığına.sonra tekrar konuşup bağlıyorum pusete.eline onu oyalaması için suluğunu yada yiyebileceği birşeyler veriyorum.ilgiisi başka yöne kayınca unutuyor o hırçınlığı.durumuzun hamilelikten ötürü hiç kolay değil ama sabırlı olmak durumundasınız.kolaylaıklar dilerim


cano

MOLA YÖNTEMİ UYGULUNABİLİR BİR YÖNTEMMİ YANİ ÇOCUĞA HERHANGİ BİR ZARARI OLURMU BİR FAYDASI OLURMU 


fistikcik

Biz henüz bu dönemleri yaşamadık, deneyimli değilim, sadece okuduklarımı paylaşabilirim :)
Okuduklarımdan anladığım kadarıyla mola yöntemi bir süre işe yarıyor, ama bir müddet sonra işlevini kaybediyor.

2 yaş çocuğuna ne olursa olsun "hayır" denmeyecek diye bir şey yoktur. Elbette kendini ifade edebileceği, özgürce hareket edeceği güvenli bir alanı olmalı. Ama gerektiğinde hayır da denilmesi şart. Tracy Hogg bu yaştaki çocuklara uzun açıklamalar yapmayın diyor. Siz "uzun uzun anlatıyoruz, anlamıyor" demişsiniz. Anlamaz tabii ki, ya da anlar ama anlamak istemez.

Tracy Hogg kitabında şunları önerir : Uzun açıklamalar yapmayın. Eğer oyunla yapması gerekeni yapmıyor ise (örneğin banyoya gitmek istemeyen bir çocuğa "Hadi banyoya kadar yarışalım, bakalım kim önce varacak" diyerek banyoya götürmek gibi) müdahele edin. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapın. Kıyamet koparıyor, ağlıyor ya da tepiniyorsa yanında kalarak sakinleşmesini bekleyin. Bu esnada "Falanca şeyi yapamadığın/alamadığın için sinirlendiğini biliyorum. Ama bunu yapman tehlikeli/uygun değil. Bu yüzden sen sakinleşene kadar ben yanında olacağım" deyin. Sakinleşince "Aferim kuzuma, ne güzel kendini sakinleştirdi" diyerek sarılıp öpün.

jildando

evet 2 yaş zorlu bir dönemdir, ama atlatılıyor eninde sonunda, öyle düşünmek lazım. Ben bir tur kızımla geçirdim, şimdi aynı şiddette olmasa da 2. turumu geçiriyorum. Sabır çok önemli.
Mola yöntemini uygulamayı ben beceremedim, çok da denemedim açıkcası ama uygulamak isterseniz " SOS Anne Babalara Yardım" kitabı bu konuyu anlatır uzun uzun.
2 yaşta dikkat dağıtmak denenebilir, birde evinizi olabildiğince ona göre düzenlemek gerekli ki sizin de hayır deme nedeniniz minimuma insin.
bazı kurallar yaratabilirsiniz, mesela pusetten inmek istiyorsa ve arabalar varsa elimi tutmak zorundasın yoksa pusete binmek durumundasın diyebilirsiniz, gene uygun ortamlarda sizi tutmadan rahat rahat dolanmasına da izin vermelisiniz, bir süre sonra aradaki farkı anlıyorlar ve itiraz etmiyorlar.


Cevaplamak için Üye ol