Kaşık yada elle beslensinde nasıl olursa olsun mu?

eh_iste soruyor: 10

Ek gıdaya başladık 7ayımız yarın bitiyor ve 8.aya adım atıyor oğlum. Hala damak tadını çözemedim. Yaptığım herşey, hergün mayaladığım yoğurt öylece kalıyor. Okuduklarım doğrultusunda bu dönemde sabırlı olmaya çalışıyorum halen...
Şimdi soruma gelirsek =) Kaşıkla 2defa ağzını açarsa sonrası bir mucize oluyor. Ama elimle yedirince daha çok açıyor ağzını. Doktorlarda kaşık kültürü oluşmalı yönünde bir yönlendirmede bulunuyor.
Elimle verebileceğim türde şeyleri oşekilde vermeye devam mı etmeliyim yoksa bunu tamamen bırakıp sabırla kaşıkla mı vermeliyim?
Gerçekten kaşık kültürü diye birşey var mı? Daha sonradan bu konu başıma bela olur mu?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim şimdiden.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


esrasena

eliyle yiyebileceği gıdaları eline verdim.dökülsün,saçılsın ama yeter ki doysun istedim.kaşığa da zamanla alışacaktır.uzun saplı plastik kaşıklardan almıştım ben.bebekler kendilerine özel mama tabağı,kaşık olayını seviyolar, kızım hala sever.


hamdusena

çok rahat bir şekilde elinizle vermeeye devam edin derim çünkü bizim dr umuz yemek yemenin en önemli nedenlerinde bir tanesinin diş çıkarma evresinde kaşık dişleri rahatsız ettiği için yemeğe değil kaşığa tepkileri var demişti 

ben hem kızımda hem oğlumda kaşığı almayınca direk elle veriyorum ve gayet iyi yiyorlar
bu kaşık tepkisi olayı 2 yaşına kadar devam edebilir demişti ve diş hassasiyetiyle başlar 


nilgun27

Benim oglum 8 aylik. Ek gidaya basladigimiz ilk dönem aynı sizinki gibi kaşığı 2 seferden sonra reddediyordu. Elimle verdim bende. Simdi bayila bayila açıyor ağzını kasiga. Sabirli olun. Ama elle yemek istiyorsa elle yedirin. Şu an önemli olan onun ek gıdaya alismasi değil mi zaten? Kaşık kismini sonra da halledebilirsiniz.

Kolayliklar


aslidenizcan

Ben hala bazı şeyleri elimle yediriyorum. Kızım da açmazdı ağzını çatal ya da kaşık için. Kızzkardeşimin kızı da aynen


eh_iste

Gerçekten hepinize çok teşekkürler içim rahatladı.

Ağzını açtığı anlar bu şekilde. Birkaç kişinin doktoru ısrarla asla elle beslemeyin kaşığı tanısın demiş. Bunları okuyunca ikilimde kalmıştım, acaba yaptığım yanlış mı demiştim.

Sanırım herzaman olduğu gibi içgüdülerimizle devam etmek en iyisi =)nakbulut

Oğlum 9,5 aylık. 6. ayda ek gıdaya başladık. Bence rahat olun. Az yemesi çok normal, şu anda amacınız sadece bebeğinizi farklı tatlara alıştırmak olsun bence, yemedi diye üzülmeyin. Zaten yiyebileceği 2 kaşık. Diş çıkarma döneminde kaşığı kesinlikle istemiyorlar, elinizle vermenizin bir zararı olmaz.

Diş çıkardığı dönemde hiç bir ek gıda almadığı, sadece emdiği günler oldu. İnsan üzülüyor tabi ama zorlayamayız ki sonuçta. Acıkmıyor ya da canı istemiyor demek ki. Umudunuzu kaybetmeyin. Şimdi kendisi isteyerek yiyor mesela oğlum, acıktığını belli ediyor vs. Bir süre böyle gider herhalde.
Amacınız erkenden pütürlü yemeye alıştırmak olsun. Bir de ben yemeğini hep sandalyesine oturtarak ve istisnalar dışında  hep mutfakta yedirdim. Yemek zamanı bizimle oturttum. Eline kaşık verdim, ben yedirirken o kaşıkla oynadı. Büyüdükçe önüne kırıntılar koydum. Yani bence ek gıdaya geçişte öncelikli amaç çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmak ve farklı tatlara alıştırmak. Miktarın önemli olmadığını düşünüyorum. O zaten zamanla artıyor.


eh_iste

Pütürlü yiyecekler konusunda sorun yok, şanslıyım sanırım =)
Ek gıdaya olumlu açıdan bakabilme sebebim aslında otür sorun olmaması.
Sadece kaşık sevmiyor oğlum. Elimden daha uzaktan ağzını açarken kaşığa ağzını kilitliyor. Bende artık takılmıyorum. Çorbalarınıda kıvamlı yapıyorum. Zaten emdiği için daha çok kıvamlı şey girsin istiyorum midesine.
Haa tabi yinede yarım kase yemişliği dahi yok ama zamana bıraktım herşeyi.

Teşekkürler =)fistikcik

Kaşık kültürü diye bir şey yok, siz elle besleyebilir ve kendisinin eliyle yemek yemesine müsade edebilirsiniz. Hatta etmelisiniz. İlk zamanlar ancak böyle kendisi beslenebilir zaten. Önüne eliyle alabileceği yiyecekler koymanız en iyisidir.Sanemm

Oğlum da 8. ayda ek gıdaya geçtik sayılır günde bir öğün şeklinde. Kahvaltı kültürüne ise 10. ay falandı sanırım. 


İlk zamanlar ek gıdayı ek olarak anne sütünü ise temel gıda olarak kullandık. İlk zamanlarda sabırla besledim, çok tükürürdü hiç görmemiş gibi davrandım. Kanepeler, yerler, duvarlar hak getire :) Ne olumlu ne olumsuz bir tepki vermeyince tükürmenin dikkat çekici bir unsur olmadığını anladı. Kaşıkla beslenmeyi reddettiği dönemde küçük plastik mama kaşıklarını kullandım. Kaşığın bir tarafına parmağımı tutuyordum ağzını açınca parmağı hafifçe çekerek kaşıkla yemeği veriyordum. Aslında kaşıkla yemeği muhafaza ederek yarı parmaklı yiyorduk :) Yemek saatlerimiz uzun sakin ve sessizdi. Hiçbir zaman ağzını açsın diye bir aktivite yapmadım sadece sabırla bekleyerek yedirdim. Evet yerlerde tükürükler, uzun süren yemek saatleri çok sıkıcı ve temizlemesi zordu ama sabrettim ve hiç tepki göstermedim.

Şimdi kendi öğünlerini kendisi yiyen, taşı versen yiyecek kıvamda bir oğlum var. Bu güne sadece sabrederek geldim ve geçmişteki sıkıntılar sadece notlarda yazılı :)


ipekkusgoz

Geçen yaz tatilde yan masalardan bir çocuk geldi yanımza, niye eliyle yiyor diye sordu.Yani o derece dikkat çekecek kadar elle yiyordu. ben de çoğu zaman çoğu şeyi elle yedirdim hep hala da öyle. Şimdi siz kaşık kültürü falan diyince acaba ayıplanmış mıydım diye düşünmeden edemedim. Çok sık gittiğimiz bir parkta ekmek arası ciğer söyleyip ciğerleri elle yedirdiğim zamanları hatırladım birden:).Cevaplamak için Üye ol