anne sütü bağışı

arsin_us soruyor: 10

Fazla gelen anne sütü bağışlanabiliyor mu? Bilginiz var mı?
Şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


EmineKartal

Ciddi bir sebep yok desem. Öyle işte. Emzirmeyeceğim dedi başka bir şey demedi. Bir ara erkek bebekle anne arasında böyle bir ilişkiyi yadırgıyorum demişti, ama asıl sebep olarak bunu gösterdiğini söyleyemem. Fransa'da onun yetiştiği dönemde anne sütü "tü-kaka"ymış, herkes mamaların içeriğinin muhteşemliğinden bahsediyormuş, reklamlar falan, emziren kadınlar bile bol bol mama vermeye çalışıyorlarmış çocuklarına. Fransa'dan annesi geldiğinde, "kızım o zamanlar geçti, şimdi anne sütünün kıymeti anlaşıldı, Fransa'da da artık kimse böyle düşünmüyor" dediyse de o da ikna edemedi.
Bir hastalığı olur ilaç alması gerekir falan yine üzülürsün ama mecbur dersin. Yok, bunda hiçbir problem olmadığı halde emzirmedi. Etraftan herkes estetik sebeplerle olduğu imasında bulunsa da, ben yengemin o kafa yaspısında olmayan bir insan olduğunu da biliyorum. Oğlu için canını verir, onun için her şeyi yapar, hatta onun düzgün yetişmesi için işi bile bıraktı. Ama emzirdi mi hayır, nedenini hala bilmiyorum inan:(


Dilekoz

Ben de bilimsel açıdan bakacağım olaya: anne sütü, hem beslemek hem de bebeğin dünyaya geldiği ilk dönem henüz vücudunun yapamadığı bağışıklığı sağlamak için gerekli. Her annenin sütünün içeriği farklı olduğundan hareketle, sütanne (yada ne isim koyarsanız) den yararlı bağışıklık antikorları alan bebekler şanslı sayılabilir. 
Aynı tarihlerde doğum yapmış olmasının esprisini anlayamadım.  


Ulku

hm anladim, o sekilde yapmanin dogru olduguna inanmis demek ki, cok ilginc, demek ki anne sutunun faydalariyla ilgili yazilanlara inanmamis.

dilek, her annenin sutu farkli degildir ki, ayni aylarda dogum yapmis annelerin sutlerinin icerigi aynidir. icerik de ay ay degisir.


ilknur

Benim de Fransiz bir arkadasim hamile kalmayi dusuyor ve emzirmeyecegim dedi. O fikri cok itici buluyormus. Inancin ne olursa olsun ister Allahin duzeni de ister doganin duzeni o sut oradan laf olsun diye uretilmiyor ki. Keyfiyen emzirmeyi asla anlayamam.

Islam dinine gore sut anneligin belirli kurallari var. Ayni kadindan uc defa ustuste (baska birinden sut emmeden,  kendi annesi olsa bile) emmesi gerekiyor, o kadinin sut annesi olabilmesi icin. Yani her seferinde baska bir kadinin sutunu iciyorsa bence o zaman kayit tutmaya gerek yok. Tabi bu isin ulemasi degilim. Sadece benim fikrim bu yonde. Ama evet hastalik icin kontrol edilmesi sart.

Ayni tarihlerde dogum yapmis olmasi gibi bir seye de cok elzem bildigim kadariyla. Sut anneligi meslek olan yapan kadinlar o kadar cok emziriyorlar ki bebekleri. O sut bezleri kistleserek surekli sut uretimi yapiyor. Sutlerinin surekliligi de bundan kaynaklaniyormus.

Ben sutum cok olsa ve bebegimin ihtiyaci olmasa kesin verir veya bagislardim. Atilan anne sutunun zerresine bile uzuluyorum.


uzaylianne

Keşke kızımı emzirdiğim,sütümü sağıp çıka çıka 20 cc süt çıktığını gördüğüm dönemde  "ben sütümü veririm" diyen birileri olsaydı çevremde...hiç tereddüt etmezdim sanırım.anneyazar

Benim arkadaşım peşpeşe doğum yaptı sayılır kızı 1,5 yaşındayken farketmeden ikinciye hamile kaldı. Hem bedeni, hem ruhu doğal olarak çok yorulmuştu, sütü çok azalmıştı. Ben de de süt boldu. Tüm aşılarımın tama olduuğunu bildiğimden ve hipotroitimden dolayı sürekli kanım kontrol altında tutulduundan hiç bir rahatsızlığım olmadığını bildiğimden gönül rahatlığı ile sütümü verdim. Hatta Özge'nin söylediği o ruh hali durumuna da dikkat ettim, özellikle sabah sütlerimi sağdım falan. Helali hoş olsun, süt anne olmayı da sevdim yani. Kızımla aralarında 1 ay var ve iyi arkadaş olacak gibi görünüyorlar. Onları el ele görmek, iler de birbirlerine süt kardeş diye takılacaklarını bilmek hoşuma gidiyor:))

Hatta o dönem sütüm o kadar fazlaydı ki çocuk esirgeme kurumunda ki bir bebeğe vermeyi çok istemiştim ama sanırım buna izin yokmuş:(


ilknur

Anneyazar zaten cocuk esirgeme kurumunu anlayan beri gele. Mama alacağına anne sütü alsa bir evlatcık. Zaten anne yok baba yok bir de sütten mahrum.


aytude

bir de bu sarımsak meselesi var, dün bir yazıda okudum. Sarımsak yedirmişler annelere, 2 saat sonra da emzirmişler bu anneler bebeklerini, bebekler uzun süre emmişler, daha fazla miktarda süt içmişler, tadını sevmişler. Süt miktarında da artış sağlamış sarımsak. Ben de denedim, 1-2 diş sarımsakla tecrübeyle sabit, 10 dk zorla emen bebeğim yaklaşık 25 dk emdi (:

linki de burda:
http://www.ivillage.com/breastfeeding-do-you-need-avoid-garlic-or-spicy-foods/6-n-136948busraa

ben de nanenin sütü azalttığını duydum, çok kullandığımız bir baharat olduğu için dikkatimi çekti, tecrübe edenler daha iyi bilir..


busraa

nane azaltıyormuş diye duydum özge_duhan_meyra..Cevaplamak için Üye ol